Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Největší smolař na světě: Muži souběžně diagnostikovali covid, opičí neštovice i HIV

Opičí neštovice se poprvé objevily v Kongu.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
Nákaza

Lékaři na Sicílii odhalili u jednoho šestatřicetiletého pacienta, který se vrátil z dovolené ve Španělsku, nákazu koronavirem, virem opičích neštovic a HIV. Skupina lékařů to uvedla v odborném časopise The Journal of Infection. Podle nich se jedná o první popsaný případ souběžné nákazy těmito třemi viry na světě. Nemocnice muže po týdnu pustila do domácího léčení, uvedl deník Daily Mail.

Šestatřicetiletý muž se obrátil na pohotovost v Katánii poté, co se mu 2. července na těle objevila vyrážka. Následující den se mu podle časopisu The Journal of Infection objevily na trupu, dolních končetinách, obličeji a hýždích malé bolestivé váčky obklopené vyrážkou. Do 5. července se puchýřky dále rozšířily a vyvinuly se v pustuly – malé hrbolky na kůži – v té chvíli šel muž na pohotovost do Univerzitní nemocnice San Marco v italské Katánii v Itálii a následně byl převezen na jednotku infekčních chorob.

V nemocnici mu kromě covidu, na který byl pozitivně testován už pár dní předtím, diagnostikovali i opičí neštovice. Při testech lékaři navíc zjistili, že se nakazil také virem, který způsobuje AIDS. Souběžně tak čelil třem potenciálně smrtelným nákazám.

Lékaři se domnívají, že se muž mohl nakazit současně přinejmenším koronavirem a virem opičích neštovic. Na konci června totiž strávil několik dní ve Španělsku, kde měl nechráněnou soulož s několika muži. Španělsko je přitom jednou ze zemí, která zaznamenala od května, kdy se opičí neštovice začaly šířit i mimo Afriku, největší počet případů nákazy touto nemocí. HIV se muž podle lékařů nakazil také relativně nedávno, protože si nechal před rokem udělat test, který byl negativní.

Dvě choroby vyléčili

Po zotavení z koronavirové nákazy a opičích neštovic byl pacient 11. července propuštěn z nemocnice a poslán domů do izolace. V této fázi se jeho kožní léze zahojily, avšak zůstaly po nich malé jizvy. „Tento případ ukazuje, jak se mohou symptomy opičích neštovic a koronaviru překrývat, a potvrzuje, že v případě koinfekce je odběr a zjištění sexuálních návyků zásadní pro provedení správné diagnózy,“ cituje portál Daily Mail vědce z univerzity v Katánii.

"Je třeba poznamenat, že výtěr z opičích neštovic byl po 20 dnech stále pozitivní, což naznačuje, že tito jedinci mohou být nakažliví ještě několik dní po odeznění příznaků," uvádí zpráva. V důsledku tohoto zjištění by lékaři měli podporovat vhodná opatření. Vzhledem k tomu, že se jedná o první popsaný případ souběžné nákazy těmito třemi infekcemi, není podle autorů odborného článku možné určit, zda tato kombinace zhoršuje průběh uvedených nemocí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy