Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Epidemiolog Roman Prymula otevřeně o koronaviru: Jeden z pacientů téměř zemřel

Epidemiolog Roman Prymula otevřeně o koronaviru: Jeden z pacientů téměř zemřel
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula aktuálně promluvil pro eXtra o současném stavu pacientů nakažených koronavirem. Tři jsou ve velmi vážném stavu, jeden málem zemřel. Celkový počet nakažených je aktuálně 383 a vláda udělala opatření, aby se nebezpečná nákaza co nejméně šířila.

Naposledy jsme se bavili, že od restriktivních opatření musí uplynout nějaký čas a pokud vláda sáhne k dalším opatřením, musíme počkat nejméně do středy. Musím se zeptat, zda už v úterý jde ze současných čísel něco vyčíst, tím myslím, zda bude vláda sahat k dalším opatřením?

Tady je třeba říci, že se to nedá ještě hodnotit. Hodnotili bychom to ve fázi, kdy ještě nejsou stabilní parametry. Ta nestabilita je dána tím, že k nám najela spousta lidí z Rakouska a druhá věc je, že jsme dramaticky zvedli počet testů. V tuto chvíli jsme na nějakých 1200 testech za den a začínali jsme na 300 testech. Tedy prognózy, které vycházejí z menších čísel, nejde brát tolik v potaz, protože to, co ukáží teď, může ve skutečnosti být horší než je.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Kdy celou situaci tedy meritorně vyhodnotíte?

Kolem toho desátého dne, aby to bylo vidět. Dokud ten systém nebude stabilní. Celkově by díky opatřením nárůst nemusel být dramatický, ale to uvidíme po dnešku.

Jak to vypadá v současnosti s průběhem onemocnění u pacientů. V neděli jsme se bavili, že máme dva těžké průběhy u taxikářů, kteří jsou v péči lékařů...

Aktuálně mám tři pacienty ve stavu, který se dá označit za velmi závažný. Jsou na ventilacích. U jednoho z taxikářů došlo k určité stabilizaci oproti tomu, jak to s ním vypadalo špatně před dvěma dny, ale nejde v tuto chvíli dělat finální prognózu, protože u koronavirových pacientů může dojít k akutnímu zhoršení stavu, tak jak to bylo popsáno u pacientů v zahraničí. Určitě nemůžu říkat, že se je podaří dostat do optimálního stavu, protože rizika u tohoto onemocnění jsou vysoká.

My jsme jedna ze zemí, kdy zatím nemáme úmrtí oproti okolním zemím. Je naše zdravotnictví na tak vysoké úrovni?

To je jedna věc a další věc je, že se pacienty snažíme opravdu velmi rychle trasovat a chytat je velmi rychle, aby nedocházelo k šíření. A na JIPkách se o ně velmi skvěle a intenzivně starají. My jsme počítali, že jeden zemře, naštěstí ta péče byla taková, že ho zachraňují... Takže držme palce, aby to tak bylo i nadále. Omlouvám se, ale už musím za panem premiérem.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy