Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Epidemiolog Prymula: Odpoledne rozhodneme o karanténě pro Česko! Dva taxikáři na tom jsou zle

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula prozradil v rozhovoru pro eXtra, krátce před nedělním zasedáním vlády, že se zvažují striktnější opatření kvůli šíření nebezpečné nákazy. Dále promluvil o tom, zda skutečně je kombinace nákazy a léčiva ibuprofen nebezpečná. Aktuálně je v Česku 214 nakažených a jeden ze dvou taxikářů má špatné vyhlídky.

Je pravdou, že dnes během zasedání vlády se budete bavit o striktnějších krocích v rámci šíření koronaviru a budete rozhodovat o uvalení plošné karantény?

Já bych nepředcházel. Úplně detailně se ještě o tom nehovořilo. Budeme odpoledne od 16:00 hodin o tom jednat na vládě.

Rozumím správně, že je v tuhle chvíli rozhodnutí o karanténě procentuálně padesát na padesát?

Lidé se vše dozvědí po jednání vlády. Jak to bude, nechci tipovat. Budou nějaké návrhy, vláda na základě nich rozhodne. Takže v tuto chvíli nebudu předbíhat.

Dobře. Je v úvahu plošná karanténa?

Nemohu říct. Rozhodne vláda. Nechme to takhle. Bude to známo po jednání vlády.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Když tedy odbočím. Na internetu se šíří spekulace, jestli užití ibuprofenu a podobná léčiva uškodí člověku a dokonce mohou, pokud je nakažen koronavirem, zhoršit jeho zdravotní stav, případně i zabít...

Možných léčiv, která stav pacienta mohou hypoteticky zhoršit, je celá řada. Ale že by na to byly validní studie, tak to nejsou. Takže já bych se nebál toho, že bych ho nemohl používat tam, kde ho potřebuji. Spíš je to tak, že seriózní studie neexistují, proto se tam spekuluje nad celou řadou dopadů.

Zaslechl jsem informace o tom, že taxikář, který leží na oddělení v Nemocnici Na Bulovce, je ve výrazně špatném stavu, myslím tím horším, než tomu bylo v pátek.

To ještě není zcela pravda. V tuto chvíli je v lepším stavu, než druhý taxikář...

V tuto chvíli jsou nakažení dva taxikáři?

Ano. Ten, o kterém mluvím, je na tom hůř než ten na Bulovce... Omlouvám se, teď musím řešit další věci.

Rozhovor, kde Roman Prymula odhaduje počet nakažených, najdete ZDE

Související články

Další články