Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Ivan Bartoš pro eXtra.cz: Manželce Lydii děkuji každý den

Ivan Bartoš pro eXtra.cz: Manželce Lydii děkuji každý den
Zdroj: Se souhlasem Ivana Bartoše
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Politické hvězdy mu sice zrovna nyní úplně nepřejí, „jeho“ koalici Pirátů se Starosty momentálně průzkumy přisuzují až třetí místo, Ivan Bartoš (41) se ale nestrachuje a stále věří, že je velká šance, aby se po říjnových volbách stal premiérem. Jak to případně skloubí s rodinou? Proč si myslí, že bude mít víc času, než teď? A co s ním bude, když Piráty nedostane do vlády?

Ivan Bartoš: Budoucnost u Pirátů

Ivane Bartoši, pokud se vám koalici se Starosty nepodaří protlačit do vlády, bude to mít nějaký vliv na vaše předsednictví Pirátů?

„Pevně věřím, že se nám to podaří. Doufám, že demokratická opozice uspěje natolik, že dá dohromady sto jedničku (většinu v Poslanecké sněmovně – pozn. red.).

Jinak předsednictvu Pirátů končí po každých podobných volbách mandát. Na nejbližším celostátním fóru, které jsem svolal na začátek příštího roku, se automaticky volí nové vedení. Co mám zatím hlasy od členů, neboť vedení je voleno hlasováním všech, tak to vypadá tak, že nehledě na výsledek voleb je stále poptávka po tom, abych předsednický post znovu obhajoval.

I při předchozí obhajobě jsem říkal, že dokud jsem přesvědčený, že moje angažmá na předsednickém postu straně prospívá, že jí mám co dát, tak budu kandidovat. Pak už je to na členech, jestli to cítí stejně.

Ivan Bartoš.

Největší hoaxy o Pirátech

„Existují absurdnosti, které si dovolím říct, že zdravý mozek nepochopí. Jde o různé spojení se zednáři, ilumináty. Bartoš je taky prý satanista. Existují dokonce různé pseudovýklady mých fotek z Facebooku. Třeba ‚Bartoš a jeho manželka vyznávají satana‘, nebo že jsme Kabalisté, uctíváme bohyni Kálí a podobné nesmysly. Přitom jsme oba dva věřící, pokřtění husité, oddaní v kostele.“

Dezinformátoři chválí ANO a Babiše

„Se Starosty spolupracujeme s firmou Semantic Visions, která nám pomáhá bojovat s dezinformacemi. Od nich máme analýzu, v níž vidíme strukturu dezinformační scény. Je poznat, že to jde z ruských webů, ale i od SPD a dalších, ostatně právě stránky a skupiny napojené na podobné struktury tyto lži či falešné grafiky hojně sdílí.

Do toho, kdo vytváří emaily, nevidíme, což je mimochodem správně. Ale ví se, že Piráti a Ivan Bartoš byli v červnu nejčastějším útokem této scény, nejvyzdvihovanější v těchto řetězových emailech byli naopak Andrej Babiš a jeho hnutí ANO. A do toho si můžeme doplnit premiéra, který už jen hraje vabank. Pokud ve volbách neuspěje, a já věřím, že ne, tak ho čeká podobná cesta jako pány Sarkozyho, Berlusconiho nebo izraelského expremiéra Netanjahua, kteří si pak museli projít svými kauzami.“

„Mohou tam být i nějací velcí hráči v souvislosti s politikou ČR vůči Číně nebo Rusku. S demokratickou opozicí se nám podařilo dostat Rusa i Čínu z projektu výstavby Dukovan II. Podle mě je vůle tam Rusko dostat zpět. Bavíme se o 300, ale spíše o 600 miliardách, čehož se lehce nevzdává a důvod k pomstě to může být velký.“

Více o tématu

Ale ze zpětné vazby napříč republikou si vážně myslím, že za co jsem zodpovědný, tak plním, i když nám cíle obrousil rok s covidem. Ten nám neumožnil řešit věci, kvůli kterým je třeba, abychom se sešli fyzicky se všemi z celé republiky.“

Manželce děkuji každý den

Zároveň byste asi děkoval manželce Lydii. A omluvil se jí za to, že vás další čtyři roky nejspíš moc neuvidí.

„Té děkuji každý den. Ale s čistým svědomím můžu říct, že tým, který v Pirátech a Starostech máme, je dobře sestavený. Premiér by měl mít spolupracovníky. Není to žádný Superman, který řeší všechno, dělá mikro management a každému do všeho kafrá.

Předseda vlády má být člověk, který tučuje směr, ale hlavně sestaví tým a opírá se o své ministry a jejich resorty. To, co musíte stíhat jako lídr opoziční formace, kdy se svými lidmi musíte napsat každý zákon, který chcete předložit, to ve vládním angažmá není. Na to mají legislativce a aparát ministerstev.

Premiér nesmí všem do všeho kafrat

Když se premiér Andrej Babiš a Karel Havlíček předhánějí v tom, kdo spí míň hodin, tak to není důkaz toho, že hodně pracují nebo že jsou v něčem lepší. To je naopak důkaz toho, že jsou špatní manažeři. Přece nemůžete řídit zemi, když jste nevyspalý, když spíte tři hodiny denně.

Pokud tedy vznikne koalice, v niž budou kompetentní lidé s vizemi na čtyři roky pro své resorty, a to jsme u našich lidí požadovali, tak to na penzum práce nakonec může být méně náročné než teď. A manželka se o politiku zajímá. Když se o ní bavíme, je to pořád čas, který strávíme spolu.“

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy