Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Karel Havlíček je český podnikatel, ekonom, vysokoškolský pedagog a propagátor malého i středního podnikání, inovací a technologií.

Na konci dubna 2019 se stal ministrem průmyslu a obchodu ČR ve druhé Babišově vládě jako nestraník za hnutí ANO 2011 zároveň zastává post místopředsedy této vlády. V lednu 2020 byl navíc pověřen i řízením Ministerstva dopravy ČR

Narodil se 16. srpna 1969 v Českých Budějovicích.

Kariéra

Vystudoval obor Pozemní stavby na Stavební fakultě Českého vysokého učení technického v Praze Promoval v roce 1992 (získal titul inženýra), v roce 1998 pak MBA na Pražské mezinárodní manažerské škole při Manchester Metropolitan University. Doktorské studium oboru Ekonomika a management dokončil 2004 na Fakultě podnikohospodářské pražské Vysoké školy ekonomické v Praze (získal titul Ph.D.), kde se rovněž na Fakultě financí a účetnictví roku 2014 habilitoval na docenta.

V letech 1991 až 2001 byl ředitelem firmy Elcom (v březnu 2003 skončila v konkurzu, což bývalí obchodní partneři označují za připravený podraz). V letech 2001 až 2007 pracoval na pozici obchodního ředitele firmy Sindat (zaměřené primárně na textilní průmysl), 2007 se stal jejím generálním ředitelem. Od 2015 byl jejím majoritním vlastníkem, a to prostřednictvím firmy F-Comp.

Od roku 2010 zastával pozici předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR kterou v roce 2000 spoluzakládal. Od 2014 je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (od 2018 je jejím místopředsedou). V minulosti zasedal i ve vládní Radě pro veřejné investování Podnikatelské radě Řídícím výboru pro implementaci Exportní strategie ČR nebo v poradních výborech CzechInvest a CzechTrade

Je spjat s Vysokou školou finanční a správní na ní byl děkanem Fakulty ekonomických studií, garantuje studijní program Ekonomika a management, je členem vědecké rady. Na téma malých a středních podniků v evropské i národní ekonomice a na nové zdroje a přístupy k jejich financování napsal několik odborných knih, řadu vysokoškolských skript, publikoval v tuzemsku i zahraničí desítky recenzovaných článků.

Je autorem modelu řízení malých a středních firem na bázi M-C, který dlouhodobě rozvíjí a uvádí do praxe. Je hlavním autorem a koordinátorem týmu Inovační strategie ČR – Czech Republic: The Country For The Future, inicioval první privátní inkubátor pro české firmy v USA.

S nástupem do vládní pozice odstoupil z funkcí jednatele ve společnostech Sindat a SinBio i dozorčí rady Tylexu Letovice, děkana Fakulty ekonomických studií VŠFS i všech funkcí v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR Zůstal v pozici místopředsedy RVVI dále předsedá Radě pro energetickou a surovinovou koncepci, Podnikatelské radě, je členem Rady pro veřejné investování a Rady hospodářské a sociální dohody tzv. tripartity.

10. dubna 2019 oznámil premiér Andrej Babiš že ho navrhuje do funkce ministra průmyslu a obchodu ČR Prezident Miloš Zeman ho následně do této funkce skutečně jmenoval, v úřadu tak vystřídal Martu Novákovou Zároveň se stal místopředsedou druhé vlády Andreje Babiše pro hospodářství.

V lednu 2020 předseda vlády oznámil odvolání Vladimíra Kremlíka ve funkci ministra dopravy ČR a jeho nahrazení právě Havlíčkem. Podle premiéra nemá jít o řízení dočasné, nýbrž trvalé. Od této doby tak vede dva resorty.

Osobní život

je ženatý a má dvě děti.

Ve volném čase se věnuje rodině a je velkým fanouškem rockové a folkové hudby, o níž příležitostně píše články.

Hovoří anglicky, německy, rusky a částečně španělsky, francouzsky a čínsky.

Články