Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Covidoví mákové se přeorientovali na ruskou propagandu: Lidé je chytře vytrestali

Patrik Tušl s další dezinformátorkou Janou Peterkovou.
Zdroj: Se svolením Patrika Tušla
+ Další 2 fotografie
Dezinformace

Covidová doba nepřinesla jen vládní opatření, plné nemocnice a obavy o zdraví, ale vznikla během ní i skupina dezinformátorů, kteří šířili na internetu i na demonstracích hoaxy jako o život. Patří mezi ně například několikrát odsouzený recidivista Patrik Tušl nebo třeba Tomáš Čermák. Ti si nyní našli nové vděčné téma a přeladili na vlnu ruské propagandy. Tušl, který je invalidním důchodcem s exekucemi, navíc na své praktiky vybírá od lidí peníze na transparentní účet. Ti se ho ale rozhodli chytře vytrestat. Posílají mu totiž příspěvky po jednom dolaru, za což se Tušlovi pokaždé strhne z účtu sto korun jako poplatek. Dezinformátor je tak nyní v mínusu.

Patrik Tušl byl před koronavirovou pandemií naprosto neznámým, několikrát trestaným invalidním důchodcem v exekuci. Zvláštní doba z něj ale v jistých kruzích udělala internetovou hvězdu a pro mnohé i hrdinu. Nechyběl snad na žádné antivaxerské demonstraci, na Facebooku pravidelně šířil dezinformace, pronásledoval novináře, politiky, policisty... Za stalking šéfa České lékařské komory Miroslava Kubka je dokonce trestně stíhaný. Tušl si zkrátka na pandemii vystavěl jakousi kariéru. Ta ale začala uvadat s příchodem ruské invaze na Ukrajinu.

Lidé se najednou o covid přestali zajímat a soustředili pozornost na Ukrajinu. Na změnu situace promptně zareagoval i Tušl, který začal ihned šířit ruskou propagandu a dezinformace ohledně ukrajinských uprchlíků. Společně s dalším recidivistou Tomášem Čermákem, kterému hrozí až 15 let za propagaci terorismu, se vydal na slovensko-ukrajinské hranice, kde se prohlašovali za novináře a obtěžovali lidi i včetně skutečných žurnalistů. "Proč tady kryjete migrační podvod?" ptal se Tušl reportéra České televize Michala Kubala a vše živě vysílal na svém profilu na Facebooku. Lidské utrpení tisíců lidí, kteří kvůli bombardování přišli o domov, ho nezajímalo.

Vybírá od lidí peníze

Aby se Tušl, který v minulosti vyhrožoval své expartnerce smrtí a dodnes odmítá platit alimenty na dceru, mohl ve volném čase vydávat na tak daleké výlety, začal z lidí tahat peníze. Zřídil si transparentní účet a své fanoušky vyzval k tomu, aby ho podpořili v jeho "boji za svobodu". Podobný krok učinili i další dezinformátoři, například exposlanec Lubomír Volný. Ten v minulosti také šířil hoaxy o koronaviru, stejně jako Tušl ale přesedlal na ruskou propagandu. Transparentních účtů si však všimli i jiní lidé než fanoušci dezinformátorů a jejich zakladatele se rozhodli pořádně vytrestat.

Na účty totiž začali posílat peníze v cizí, neevropské měně. Ideálně jeden dolar, za což se majiteli účtu strhl vždy poplatek sto korun. Za každý dolar tak Tušl s Volným přišli zhruba o 78 korun. Postupně tak účet skončil v záporných číslech a třeba Volný si ho musel zrušit. Tušl zatím tak neučinil, a proto přišel o peníze, které mu fanoušci poslali, a aktuálně je několik stovek v minusu. Volný na to dokonce reagoval tím, že šel na policii a podal trestní oznámení.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

To může postihnout například satirický profil Paralelní listy, který o transparentních účtech pravidelně píše. "Screeny a odkazy, které informují o smutném stavu transparentního konta Patrika Tušla, jsem se ze stránky rozhodl nemazat. Částečně proto, že se nemám zač stydět, a i nadále si myslím, že se jedná ze strany Lubomíra Volného, Jany Peterkové a dalších jednobuněčných organismů o podvodné obohacování," napsal v příspěvku admin facebookového profilu.

Chcípl PES podpořil Putina

Skutečnost, že se covidoví dezinformátoři a často antivaxeři přeorientovali na ruskou propagandu, dokládá i vyjádření Jiřího Janečka, jednoho ze zakladatelů hnutí Chcípl PES. "Putin není blázen, ale jestli dochází ke genocidě v separatistických republikách, nakonec mu nic jiného než zasáhnout nezbude. Poslat náboje do děl je válečný akt, který nemá obdoby. Fialova vláda se chová jako užitečný idiot USA. Nakonec jde zase jen a jen o plynovod, ropu a vliv," napsal před několika dny Janeček na facebookové stránky Chcípl PES. Svůj příspěvek následně smazal. Za schvalování ruské invaze na Ukrajinu přitom hrozí trest až tři roky odnětí svobody.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy