Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Tomáš Čermák je český dezinformátor a aktivista.

Narodil se roku 1987 v tehdejším Československu, žije v Holýšově na jižním Plzeňsku.

Stal se vůbec prvním člověkem v České republice, kterého justice pravomocně poslala do vězení za podněcování ke spáchání teroristického činu.

Kariéra

Na scéně se objevil během epidemie covidu-19, patřil ke skupině dezinformátorů šířících po internetu hoaxy jako o život. Následně se přeorientoval na protiukrajinskou notu.

S Patrikem Tušlem (1992) dlouhodobě šířili proruskou propagandu a společně veřejně vyzývali k odporu proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Kladenský soud oběma mužům v říjnu 2022 uložil tresty vězení za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Čermák byl odsoudil k šesti měsícům odnětí svobody. Během líčení řekl, že nevěřil tomu, co na nahrávce říká, ale šlo mu o sledovanost.

Současně byl souzen v Praze, a to spolu s dalšími dvěma muži, za nebezpečné pronásledování a výtržnictví kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka (1968) a evolučního biologa Jaroslava Flegra (1958).

V březnu 2023 byl potrestán pěti a půl lety vězení Krajským soudem v Plzni za podporu a propagaci terorismu. Roku 2022 se ve videu na Facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. Příznivce také vyzýval, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády. Prohlásil "musíme těm dobytkům zatnout tipec" a "vyneseme je za rypáky a naházíme je do řeky a zbavíme se jich jednou provždy".

U soudu se hájil tím, že si neuvědomil důsledky a hovořil spíše v nadsázce. Vulgární a expresivní slova prý volil záměrně, aby upoutal pozornost a získal víc diváků.

Následně se začal vyhýbat nástupu do vězení. Policie na něj vydala i mezinárodní zatykač. Podle některých informací se měl údajně pokusit utéct do Ruska. Proti rozsudku se snažil bránit dovoláním, to ale neměnilo jeho povinnost za mříže nastoupit.

I nadále byl velmi aktivní na sociálních sítích, své příspěvky ale po několika hodinách mazal.

V říjnu 2023 zveřejnil video zachycujícího jej v lese, na němž drží ruskou vlajku, na sobě má tričko se znakem již neexistujícího Sovětského svazu, nadává ministrovi vnitra i premiérovi a slibuje jim odplatu za údajnou vlastizradu s douškem, že pokud se lidé nevzbouří, dorazí s ruskou armádou.

Toto měl údajně točit z ruského území, hned několik lidí však tvrdilo, že vzniklo nedaleko jeho bydliště (viz výše).

Zatčen byl polskými policisty, když měl namířeno do Běloruska. Zadrželi jej ve večerních hodinách 14. listopadu na jedné z ulic poblíž Staroměstského náměstí v Lublinu. Byl velmi překvapen, což vyplývalo z jeho přesvědčení, že se mu mimo ČR daří úspěšně skrývat před strážci zákona.

Jeho předání české straně proběhlo počátkem prosince 2023, eskortován byl přímo do vězení.

Oficiální profil na Facebooku

Články