Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jana Peterková je bývalá česká novinářka a dezinformátorka.

Narodila se roku 1976 v tehdejším Československu.

Kariéra

2006 patřila k prominentním reportérům TV Nova. Točila justiční i kriminální kauzy, nechyběla u ničeho důležitého.

Během své práce se seznámila s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem (1971), posléze pravomocně odsouzeným za krácení daní. Měli spolu milostný poměr, v souvislosti s ním byla obviněna z křivé výpovědi. Přestože na konci července 2011 došlo k jejímu zproštění viny v celém rozsahu obžaloby, na několik let zmizela z veřejné scény.

Změna přišla s nástupem pandemie covidu-19, během které se stala populární tváří konspirační scény. Známými se stala zejména její dramatická a vulgární videa (např. to, kterak se v MHD hystericky hádá s cestujícími kvůli tomu, že si odmítla nasadit respirátor), na kterých rozvíjí rozmanité dezinformační teorie. Své hoaxy šířila jako o život, např. ten, že epidemie je o dílem hackerů, měla pouze zakrýt muslimskou invazi, americká vláda ji využívala pro prosazení vlastních záměrů, případně bylo jejím cílem zchudnutí lidí, které poté bude snadnější ovládat.

Vedle toho se vydatně účastnila demonstrací. V březnu 2021 se účastnila té v Praze, během které byla zatčena společně s tehdejším poslancem Lubomírem Volným (1973).

Nakonec byla obviněna ze šíření poplašné zprávy prostřednictvím sociálních sítí a nepravomocně odsouzena. Dle vyšetřovatelů se ho dopustila například lhaním o tom, že v domově seniorů (nacházejícím se v Měšicích u Prahy) zemřeli důchodci po podání vakcíny (ačkoliv tito ještě nebyli očkováni) nebo že ČR obsadí vojáci NATO s cílem vyhladit její obyvatele. Též uváděla, že budou zřízeny koncentrační tábory, ve kterých budou zavřené osoby odmítající se podřídit vládním opatřením proti šíření koronaviru.

Roku 2022 ji Městský soud v Praze uložil pokutu čtvrt milionu Kč na základě žaloby, kterou na ni podal výše zmíněný domov seniorů. Součástí rozsudku je i povinnost této instituci se omluvit na sociálních sítích + smazat lživá videa. Peterková však jednání soudu ignorovala a soustavně se na ně nedostavovala.

Rovněž vyhrožovala tehdejšímu ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (1978) fyzickými tresty, kterému chtěla věnovat „rodinné balení facek a kopanců“.

Bylo na ni uvaleno několik exekucí, na organizaci svých akcí požaduje finanční dary odl idí sledujích její videa. To ji přivedlo k nápadu založit vlastní politickou stranu MY 21, se kterou 2021 neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR s programem velmi podobným hnutí SPD.

Rovněž oznámila kandidaturu na prezidenta republiky ve volbách 2023.

V březnu 2022 vyzvala příznivce k podpoře své cesty na Ukrajinu, kterou označuje za "misi k odhalení pravdy".

Články