Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

6 zásadních bodů a faktů o koronaviru: Co byste měli o nemoci vědět a jak se chránit

6 zásadních bodů a faktů o koronaviru: Co byste měli o nemoci vědět a jak se chránit
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 8 fotografií
nákaza
S počátkem tohoto roku přichází na scénu nový vir - koronavirus, který doposud zabil téměř 3 tisíce lidí a 81 tisíc lidí lidí se jím nakazilo. Jde pouze o oficiální čísla. Reálná mohou být mnohem vyšší... Podle dosavadních informací se virus přenáší z člověka na člověka. Pochází z Číny a první případy úmrtí se už objevily i za hranicí České republiky. Co byste ale měli dělat, až se nákaza objeví v Česku? A co dělat, abyste se vyhnuli nákaze?

1. - Přenos

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po blízkém déletrvajícím fyzickém kontaktu. Je to takzvaná kapénková infekce, která se přenáší vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest.

2. - Roušky

Z lékáren mizí textilní roušky. Nicméně roušky chrání pouze před bakteriemi, ne před viry. Podle odborníků před viry ochrání jen respirátory s třídou filtrace FFP 3. Respirátor chrání člověka před pronikáním virů či bakterií zvenku dovnitř. Uživatel respirátoru navíc musí pravidelně měnit filtr.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

3. - Inkubační doba

Trvá přibližně 14 dní. Čínské úřady však varovaly, že se virus může šířit i z jedince, který v inkubační době neprojevil žádné symptomy nemoci. Dále i vyléčený pacient může být šiřitelem. Mluví se o přenosu vodou. Nakažený člověk tak může chorobu šířit už během inkubační doby, aniž má zjevné příznaky.

4. - Věk pacienta

Největší hrozbu představuje nemoc pro seniory, chronicky nemocné a lidi s oslabenou imunitou. Zajímavostí je, že koronavirem se zatím nakazilo jen velmi málo dětí. Podle epidemiologických dat z Číny to vypadá, že u dětí do jednoho roku nebyla zaznamenána vůbec žádná úmrtnost.

5. - Příznaky

Příznaky nemoci jsou shodné s chřipkou. Klasickými symptomy jsou horečka, dýchací obtíže, kašel a bolesti hlavy. U některých nemocných se může vyvinout zápal plic.

6. - Jak se chránit

Postupuje se stejně jako při klasickém respiračním onemocnění v chřipkovém období:

  • Vyhýbejte se lidem, kteří jsou zjevně nemocní.
  • Dodržujte základní hygienická pravidla.
  • Necestujte do zemí, kde je zvýšená nákaza.
  • V případě rozšíření nákazy, se zdržujte doma.
  • Zásobte se léky
  • Používejte dezinfekci
  • Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí.
  • Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla hygieny a při kýchání či kašlání řádně užívat kapesníky – nejlépe jednorázové. V nouzi by si měli zakrývat ústa paží nebo rukávem, nikoliv rukou.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy