Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Překvapivé zprávy vědců: Po uzdravení koronavirem získá člověk imunitu jen dočasně, shodují se

Překvapivé zprávy vědců: Po uzdravení koronavirem získá člověk imunitu jen dočasně, shodují se
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
nákaza
Pokud se nakazíte novým typem koronaviru a uzdravíte se, nemusíte mít vyhráno... Po prodělané nemoci COVID-19 získáte jen dočasnou imunitu proti koronaviru, který onemocnění způsobuje. Shoduje se na tom řada odborníků, podle kterých taková imunita přetrvá možná i několik let.

I když se uzdravíte z koronavirové infekce, oddychnout si lidově řečeno můžete jen na pár let. "Podle všech předpokladů je člověk po nákaze virem SARS-CoV-2 chráněn před další infekcí přinejmenším pár let," řekl šéf Německé imunologické společnosti (DGfI) Thomas Kamradt.

Před opětovnou infekcí chrání zmíněné protilátky, které si tělo v reakci na nákazu vytvoří. Následně záleží na to, jak je člověk nastaven a jakým tempem se koncentrace protilátek v krvi snižuje. Podle dalšího vědce - ředitele Institutu pro laboratorní medicínu na klinice Marienhospital ve Stuttgartu Matthiase Ortha - ale zatím není možné s naprostou jistotou konstatovat, že vytvořené protilátky před další infekcí skutečně chrání.

Imunita na dva roky

Naopak viroložka Melanie Melanie Brinkmannová z Helmholtzova střediska pro výzkum infekcí v Braunschweigu tvrdí, že po nemoci získá člověk roční až dvouletou imunitu. Obecně odborníci svá zjištění opírají o dosavadní znalosti o jiných koronavirech, které člověka napadají.

Statistické propočty uvádějí, že k dosažení kolektivní imunity musí nákazu prodělat asi 60 až 70 procent populace. Za takového stavu se i bez vakcíny šíření viru samo zastaví.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy