Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

30 let od smrti Tomáše Holého: Pomník v místě tragédie je v obležení svíček a květin

Zdroj: eXtra.cz/Jakub Patera
+ Dalších 19 fotografií
exkluzivně
Jak dostat tatínka do polepšovny, Za trnkovým keřem nebo Na pytlácké stezce. To je jen malý výběr z devatenácti rolí, které v dětství stihl ztvárnit zbožňovaný herec Tomáš Holý (†21). V neděli si připomínáme 30 let od tragické nehody, při které jeho život vyhasl. V zatáčce smrti u severočeského Polevska stále hoří svíčky a pomník je zahrnut květinami.

Nebýt jeho strýce, hvězda Tomáše Holého by nejspíš nikdy na obzor nevyšla. Dohodil ho coby záskok do komedie Marečku, podejte mi pero!, filmařům se zalíbil a do svých třinácti let natočil dalších osmnáct snímků. Jeho život tragicky vyhasnul před 30 lety.

Holému se během dospívání komediantství přestalo líbit. Roli nejspíš sehrály i obavy ze selhání. "Představa, že jednou budu neúspěšným hercem je nesnesitelná," prohlásil Tomáš jako puberťák, dočasný rozmar to ale nebyl. Úplně naposledy si zahrál v roce 1980 v komedii Prázdniny pro psa Potom absolvoval gymnázium a po hlavě se vrhl do studia práv, jenomže titulu se nikdy nedočkal.

label alt

Tomáš Holý

Tomáš Holý se narodil 17. března 1968 v Praze. Nejprve žil s rodiči u babičky v Jungmannově ulici, po dvou letech se přestěhovali do Nuslí. V tamější hospůdce se také seznámil s pozdější partnerkou Lucií Bílou, která tam také bydlela. Zahrál si dohromady v 19 filmech, prvním byla komedie Marečku, podejte mi pero!, mezi nejznámější patří Jak vytrhnout velrybě stoličku, Na pytlácké stezce nebo Za trnkovým keřem. Osudným se mu stal čtvrtek 8. března 1990, kdy se jel s kamarádem projet, dostal smyk a při autonehodě na místě zemřel.

Více o tématu

Tragická smrt

Jeho život předčasně ukončila tragická autonehoda. Psal se čtvrtek 8. března 1990 a Tomáš seděl s kamarády v hospodě v Polevsku. Byli tam na chatě. Je dokázáno, že měl v sobě několik piv, když s jedním z kumpánů sedl do auta a vydali se na projížďku. Holý si chtěl vyzkoušet jeho novou škodovku. Při návratu Holý nezvládl vůz ukočírovat, v prudké zatáčce pouhých 500 metrů před hospodou dostal smyk. Populární herec na místě zemřel, a to pouhých devět dní před 22. narozeninami. Přátelé si to však nechtěli připustit, a tak zastavili projíždějící auto a dopravili ho k lékaři v Novém Boru. Ten musel konstatovat smrt.

Neštěstí těžce nesla rodina, přátelé i fanoušci, ale také Tomášova přítelkyně Lucie Bílá (53). Byli spolu přibližně šest měsíců a byla to láska jako trám.

Česko na Tomáše Holého nezapomnělo ani po dlouhých 30 letech. Jeho filmy jsou mezi diváky stále oblíbené, na místě nehody od roku 2015 dokonce stojí žulový pomník, jenž na vlastní náklady vybudoval fanoušek z Brna. V den výročí na něm hoří svíčky a je v obležení květin. "Nikdy nezapomeneme!" stojí na jednom ze smutečních lístků.

Třetím rokem má Tomáš také hrob na hřbitově v Klecanech u Prahy, který nechal vybudovat jeho tatínek Václav.

Související články

Další články