Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Už ho nikdo nepřekonal... Připomeňte si smutný osud dětské hvězdy Tomáše Holého

Zdroj: Česká televize
+ Další 4 fotografie
Tragický osud
Byl bezpochyby naším nejlepším dětským hercem a určitě také jedním z nejoblíbenějších. Ušaté torpédo Tomáš Holý, který se stal hvězdou doslova ze dne na den, zůstane navždy zapsaný v našich srdcích jako kluk z televizních komedií, které milují diváci napříč všemi generacemi. Osud mu bohužel dopřál jen velmi krátký život.

Kdyby Tomáš Holý neměl strýčka rekvizitáře na Barrandově, asi by se k filmu nikdy nedostal. Když totiž režisér Oldřich Lipský potřeboval do filmu Marečku, podejte mi pero obsadit roli malého klučiny, který přinese roztržitému profesorovi chemie vzkaz do vyšší třídy, tak rekvizitář nabídl svého synovce. A tak začala krátká, ale slavná a intenzivní Tomášova kariéra.

Kromě výše zmíněného snímku si Tomáše určitě pamatujete z pohádky Ať žijí duchové!, z komedie Setkání v červenci, kde exceloval po boku Oldřicha Kaisera, nebo z filmu Pod Jezevčí skálou. Do povědomí většiny diváků se potom zapsal jako Vašek z komedií Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Ačkoliv měl Tomáš všechny předpoklady k velké kariéře, hercem zůstat nechtěl. Práce u filmu mu přišla stereotypní a obtížná, chtěl se stát právníkem, jako jeho otec.

Jeho přátelé na něj vzpomínali jako na bezvadného kluka. „Byl schopen ukecat tramvajáka, aby mu prodal za korunu tramvaj, aby tam mohl vykřikovat, že ta tramvaj je teď jeho a ti lidi tam můžou zůstat sedět,“ vzpomínala na svou tehdejší lásku zpěvačka Lucie Bílá (51).

Osudná nehoda se odehrála 8. března roku 1990. Tomáš byl tehdy poblíž své chalupy v Kytlicích. Posedával s kamarády v hospodě a podle nového svědectví alkoholem posilněný Tomáš navrhl projížďku autem. Do vozu nasedl se svým kamarádem a vyrazili z Polevska, kde parta popíjela, směrem ke Kytlici. Oběma ale vzápětí došlo, jakou chybu dělají, a rozhodli se vrátit. To se jim stalo osudným. Z táhlé zatáčky vyletěli a narazili do stromu. Tomáše se i přes dlouhé resuscitování nepodařilo oživit. Nedožil se tak svých 22. narozenin, které by oslavil jen pár dní nato, 17. března.

Jeho smrti nechtěl nikdo věřit. Když policisté přišli Tomášově mamince oznámit smutnou zprávu, že její syn zemřel, vyhnala je od dveří svého bytu v pražských Nuslích. Myslela si, že jde o další z Tomášových vtipů...

Související články

Další články