Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Fenomenální český dětský herec Tomáš Holý se narodil 17. března 1968 v Praze. Zemřel 8. března 1990 po autonehodě mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko.

Byl nejznámější českou dětskou filmovou hvězdou nejen své doby. Na filmovém festivalu v Monte-Carlu v roce 1979 jej porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové.

Nejznámější filmy

První příležitost dal sedmiletému Tomášovi režisér Oldřich Lipský v pidiroličce školáka v komedii Marečku, podejte mi pero. Byla to spíš náhoda. Odpadl herec, tak hledali náhradního. Jeho strýc, rekvizitář, navrhl právě malého Tomáše. Ten oslnil hned napoprvé. Lipský ho obsadil ještě i do hudební komedie Ať žijí duchové!.

Při konkurzu na roli Vaška ve filmu Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku zapracovala také náhoda. Na konkurzu, kterého se účastnila spousta dětí Tomáš nezaujal. Když se ale vracel pro zapomenutou čepici, jiskra přeskočila. Na kamerové zkoušky pak jako jediný dorazil totálně mokrý od sněhu, čímž si svou exkluzivitu pojistil. Vybrali si ho oba filmoví rodiče - František Němec i Jana Preissov která ani po letech nemohla zapomenout na jeho talent: „Většinu záběrů zahrál na první dobrou klapku. Hrálo se mi s ním lépe než s většinou mých dospělých kolegů z divadla,“ vzpomínala.

Přestože šel z role do role a všichni ho milovali, rozhodl se ve 13 letech ukončit hereckou kariéru. Nemohl se smířit s představou, že by jednou byl neúspěšným hercem. Po natočení svého posledního českého filmu Prázdniny pro psa (1980) se věnoval také westernovému ježdění na koni. Na ranči trávil prázdniny radši než u moře. Po absolvování gymnázia začal studovat práva, ale jeho život 9 dní před 22. narozeninami tragicky ukončila autonehoda.

Zhruba půl roku před svou smrtí začal chodit s tehdy začínající zpěvačkou Lucií Bílou

Články