I když si pořád ještě připadáme hrozně mladí a neohrožení, pokaždé když se dostaneme do kontaktu s generací dnešních náctiletých, dojde nám, že jsme už možná fakt docela staří a v mnoha ohledech předpotopní.

Pořád si sice můžeme opakovat, že život začíná ve 30, ve 40 nebo v 50, ale jedno je jisté. Našich sladkých 16 už se nikdy nevrátí. Ověřili jsme si to i na faktu, že dnešní teenangeři už vůbec neznají fenomény, které nás provázely naší pubertou.

1) Pevná linka

Když jste chtěli zavolat kamarádce a zeptat se jí, jestli půjde ven, zjistit, jaký byl domáčák z matiky nebo nedej bože někoho pozvat na rande, museli jste volat na pevnou. A jelikož telefon na opačném konci vzal obvykle nejdřív otec nebo matka, museli jste se potupně představit a poprosit, jestli by vám dotyčného předali. Častokrát jste proto zavěsili ještě dřív, než jste ze sebe stačili vykoktat celé své ctěné jméno.

2) Zlaté stránky

A abychom se mohli dovolat do všech koutů republiky, stačilo prolistovat nekonečný seznam telefonních čísel, znát příjmení dotyčného a ulici, ve které bydlí… A pak už jen stačilo zvednout sluchátko!

3) Fax

Faxy byly běžnou a nenahraditelnou součástí byrokracie 90. let. Maily byly totiž výsadou nadlidí. Kdo měl tenhle věčně chroustající nástroj doma jako součást pevné linky, byl největší king!

4) Diskety

Většina dnešních teenangerů vůbec netuší, o co jde. Ale my, kteří jsme na gymplu neměli flashky, víme, která bije!

5) Walkman

Walkman byl jedním z revolučních vynálezů naší doby! Mohli jsme díky němu poslouchat své oblíbené kazety kdekoliv a kdykoliv. Kazety jsme v něm ale většinou nepřetáčeli na začátek, nebo na naši oblíbenou písničku, dělali jsme to ručně, abychom si nevybili baterky!

6) Nahrávání písniček z rádia

Pamatujete si ty časy, kdy jsme seděli u rádia a čekali, až nám zahrají na přání náš oblíbený song, abychom si ho mohli nahrát na kazetu? Kde ty loňské sněhy jsou…

7) Diskman

Když přišly do módy CD a vytlačily kazety, nastala další revoluce. Problém byl, že se s diskmanem nedalo běhat a člověk ho musel držet furt ve vodorovné poloze, aby CD nepřeskakovalo.

8) Sleziny na zastávce a za barákem

Když jsme neměli mobily, abychom se mohli sejít v určitou dobu na určitém místě, slézali jsme se v zastávkových budkách a „za barákem“. Doba sice byla neurčitá a účast neomezená, ale v podvečer bylo jasné, že když půjdete ven, někoho určitě v těchhle místech potkáte a obvykle vám dá i práska z cigarety.

9) ICQ

Jasně, možná ví, že něco takového existovalo, ale určitě na tom nestál jejich milostný život. Když se u nás doma poprvé zavedl internet, založili jsme si ICQ a profil na libimseti, všechny naše diskotékové románky mohly rázem mnohem snáze pokračovat tam, kde v sobotu kolem půlnoci přestaly…

10) Pařmenské obsese

Mario, Princ of Persia, Dune 2000, Fifa, Prehistorik 2, The Need for Speed, Duke Nukem 3D… A kolik hodin jste těmhle intelektuálně stimulujícím aktivitám obětovali vy??