Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Může to skončit i sebevraždou, říká Cimický o umisťování fotek malých dětí na Facebook!

Zdroj: pixabay
+ Další 2 fotografie
Facebookové děti
První krůček, zoubek, nahá fotka v postýlce či diplom za první místo v plavání. Tím vším a ještě v mnohem větším měřítku, se chlubí rodiče na sociálních sítích. Dětem, kterým jejich rodiče utváří před širokou veřejností obraz o tom, jaké jsou, se začalo říkat facebookové děti. Jedinci, jejichž fotky kolují po Facebooku už od založení této platformy, nyní přichází do puberty a mohou mít z takového počínání rodičů velké problémy.

Tzv. facebookové děti se musí vypořádat s tím, že jejich rodičům nestačí své ratolesti pochválit či ukázat fotografii v mobilu sousedce mezi čtyřma očima. Bez jejich souhlasu rodiče často zveřejňují obrázky a data o nich a vytváří dětem jakýsi "sociální obraz", se kterým však ony nemusí souhlasit.

Děti narozené po roce 2004, kdy byl založen Facebook, tím dnes mohou trpět. Už totiž přišly do věku, kdy si vše plně uvědomují a samy chtějí rozhodovat o tom, jak budou před ostatními vypadat. Málokterému rodiči dochází, že takové "chlubení" může v dětech vyvolávat úzkost nebo dokonce deprese.

Na tento problém upozornila německá blogerka Toyah Diebelová, která zveřejnila fotografie již dospělých lidí na nočníku nebo s pobryndanou pusou. A není to zrovna moc roztomilý pohled.

"Dnes už nestačí říct, jak jste na své dítě pyšní. Rodiče jej chtějí i ukázat. Lajky a komentáře jim přináší endorfiny a rodič je pak hrdý a šťastný," vysvětlila blogerka v rozhovoru pro německé Hit rádio FFF. Podle Toyah mají rodiče oproti dětem na výběr a jejich chování vnímá jako sobecké.

Kampaň, jež nese slogan "Zveřejnili byste někdy v životě takovou svoji fotku? Vaše dítě také ne", má upozornit na to, že se dítě nemůže zveřejňování svých fotografií bránit. Zeptali jsme se českého psychiatra Jana Cimického (71) na to, jaký dopad na jedince může takové počínání rodičů mít.

"Dítě se nemůže bránit a v době dospívání to může chápat jako zesměšňování. Taková situace může vést až k sebevraždě, k takovým případům i dochází. Rodiče by si na to měli dát určitě pozor, protože ve chvíli, kdy to děti začnou vnímat, může u nich docházet k různým újmám a důvěru mezi rodičem a dítětem to může vážně ohrozit," popsal EXTRA Cimický.

Související články

Další články