Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Zoufalství lékařky z Bulovky: Lidé lžou o příznacích a kradou roušky. Nespíme ani nejíme

Zdroj: Profimedia.cz, reprofoto Facebook
+ Dalších 12 fotografií
koronavirus
České zdravotnictví drtí epidemie nového koronaviru. Potvrzeno je 383 případů nákazy, jenomže další stovky se každým dnem přicházejí otestovat. Doktorka Pavla Kovaříková z pražské Nemocnice Na Bulovce v emotivní zpovědi píše, že situace začíná být neúnosná. Prý nestíhá ani dojít si na záchod, největší problém ale vidí ve lžích. Lidé si mají ze strachu vymýšlet příznaky koronaviru!

"Už nemůžeme. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě!" Takhle začíná veřejný dopis Pavly Kovaříkové, který umístila na sociální síť Facebook. Pracuje jako lékařka v pražské Nemocnici Na Bulovce a boj se šířením nákazy koronaviru je pro ni nesmírně náročný.

Ohrožujete sami sebe

Uvědomuje si, že když poprvé oblékala doktorský plášť, musela s tím počítat. "Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom - je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu," popisuje situaci v Česku, která je vážná i podle ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha (nestr. za ANO).

Největší problém podle Kovaříkové není únava, ale panika mezi lidmi. Ohromné množství Čechů se prý dožaduje testování, přestože netrpí žádnými příznaky. "Je jich tu pořád odhadem asi miliarda," stýská si lékařka, která nechápe, že se lidé neřídí radami, jež se k nim dostávají z několika míst.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

"Takže znovu: pokud nemáte žádné nebo pouze lehké příznaky, zůstaňte doma, pijte dost tekutin, při teplotě si berte Paralen a vyležte se z toho. Nechápu logiku toho, když lidi, kteří se bojí že by koronavirus mohli mít, přijdou na jediné místo, kde je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje," vyzývá Kovaříková každého, kdo se bojí nákazy, ale nemá symptomy.

Přestaňte řvát a krást!

Řada lidí se prý neštítí ani lhaní, aby se domohli vyšetření. Vymýšlí si už v sanitce a potom i v ambulancích. "Mají pocit, jak strašně vyzráli na systém," kroutí hlavou Kovaříková s tím, že pravda stejně pokaždé vyjde najevo.

"Za prvé, my ani přes spánkový deficit nejsme úplně blbý a poznáme, jestli je někomu špatně nebo ne a dost mě uráží, když ze mě někdo dělá debila a hraje mi tu divadlo. A za druhé plýtvají našim časem a energií (a zdravotnickým materiálem, protože i to je komodita, kterou musíme brát v úvahu), který bychom mohli využít pro někoho, kdo naši péči opravdu potřebuje. Ve zdravotnictví sice už chvilku pracuju, ale když nám lidi ukradli roušky, tak to i mě překvapilo," pokračuje lékařka z Bulovky.

Kovaříková také prosí pacienty nebo jiné návštěvníky nemocnice, aby na doktory nekřičeli. Chápe, že jsou lidé vystresovaní, řev ale podle ní neřeší vůbec nic. "Uvědomte si, že tady křičíte na chudáka, který se už nevím jak dlouho nevyspal a který má na rozhodnutí premiéra zhruba stejný vliv jako na zítřejší počasí na Srí Lance," vzkazuje.

Chovejme se jako lidi

"Prostě pojďme se chovat rozumně a navzájem k sobě jako lidi. Když prohlašujete, že koronavirus je v pohodě, protože to odnesou jen staří nebo nemocní, tak vlastně říkáte, že na těchto lidech nezáleží a že jsou postradatelní. To není úplně fajn názor," uzavřela Kovaříková.

Česko má 383 případů nákazy koronavirem, tři lidé z Děčína se uzdravili. Vláda vyhlásila nouzový stav a zakázala vycházení z domovů, jestliže to není nezbytně nutné. Stravovací a zábavní podniky jsou zavřené, stejně jako všechny školy a některé mateřské školky.

ZPRAVODAJSTVÍ O KORONAVIRU NAJDETE ZDE

Související články

Další články