Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Uzavření Uničova: Manželé se vrátili z lyžovačky v Itálii, koronavirus šířili jako diví

Uzavření Uničova: Manželé se vrátili z lyžovačky v Itálii, koronavirus šířili jako diví
Zdroj: unsplash.com
+ Další 2 fotografie
covid-19
V pondělí ráno byl do odvolání uzavřen Uničov, rozhodli o tom hygienici. Šíření koronaviru bylo v obci tak rychlé, až se lidé sami divili. Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit a kdo v něm nebydlí, nemůže dovnitř. Podle Jana, který hovořil pro deník Blesk, může za nastalou situaci manželský pár, který se vrátil z lyžovačky v Itálii a nedbal pokynů vlády. Covid-19 prý manželé roznášeli všude.

Zatímco ještě v neděli bylo vyhlášeno omezení volného pohybu osob, v pondělí ráno už se obyvatelé Uničova dozvěděli, že je jejich obec kvůli koronaviru uzavřena. „Bylo to jako blesk z čistého nebe. Ještě v pátek jsme se bavili o tom, že v Litovli jsou dva případy, to jsou ti lidé, kteří přijeli z Rakouska z lyžovačky,“ uvedl Jan pro deník Blesk. Podle hygieniků se pár vrátil z Itálie, Janův popis ale jinak jejich profilu odpovídá.

Manželé, kteří se vrátili z lyžování v Itálii, si prý s dodržováním doporučení a pokynů hlavu nelámali. Ba naopak. „Navštěvovali svoje kamarády, chodili na masáže a do práce, děti do školy vodili. Dokonce se chlubili tím, jak je jim skvěle, a pár dní nato už lehli. Úplně celá rodina a všichni, kdo s nimi byli ve styku,“ řekl Jan s tím, že kdyby manželský pár šel hned na vyšetření, mohlo se uzavření města a tak rychlému šíření nákazy předejít.

„Ještě takhle po víkendu to uzavřeli. Člověk si odpočinul a chtěl jít do práce a teď nemůže vyjet nikam na pracovní cestu. Jsme tady zavření, takže všechny aktivity zrušeny, jen sedíme doma všichni u počítače,“ popsal Jan situaci v Uničově. Sám je z uzavření obce nešťastný.

Ohrozili tisíc lidí

Manželé podle hygieniků mohli nakazit dokonce až tisícovku lidí. Dalším stovkám pak výrazně zkomplikovali život. „Vzhledem k výraznému rozšíření tohoto onemocnění na výše uvedených katastrálních územích hrozí závažné rozšíření nákazy z ohniska, proto je nezbytné zakázat pohyb fyzických osob v rámci těchto katastrálních území, jakékoliv cestování, přemisťování se a shromažďování z místa na místo v rámci území těchto postižených obcí,“ stojí v pondělním nařízení krajské hygienické stanice. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak uvedl, že potenciálně nakažených může být skutečně až tisícovka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy