Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zásadní zvrat v případu Terezy H.? Situace se může změnit už tento týden

Pašeračka Tereza Hlůšková.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
peklo

Návrat Terezy H. (25) z Pákistánu do Česka je stále v nedohlednu. Češka je sice na svobodě, ale nemůže opustit zemi, protože celníci chtějí vrátit její případ před soud. Nikdo tak nedokáže říct, co s Terezou bude. Jasněji by ale mohlo být podle ministerstva zahraničí už tento týden.

Pákistánský soud zprostil Terezu H. obvinění začátkem listopadu, Češka ale nadále zůstává v asijské zemi. Celníkům, kteří v roce 2018 na letišti v Láhauru u Terezy v kufru našli téměř 9 kilogramů heroinu, se rozhodnutí vůbec nelíbilo. Případ tak poslali před Nejvyšší soud, kvůli čemuž nemůže pětadvacetiletá Češka opustit zemi.

Mezitím se po Tereze slehla zem, protože ji podle portálu iDNES na nespecifikovaném místě ukrývá česká ambasáda. Redakce eXtra.cz proto požádala o rozhovor velvyslance v Pákistánu, ministerstvo zahraničí ale aktuálně uvrhlo embargo na informace ohledně Terezy. "Bohužel v tuto chvíli není možné sdělovat žádné detaily v tomto případě, a to i vzhledem k možnému vývoji," uvedla mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Kauza Tereza H.

Tereza Hlůšková byla 10. ledna 2018 zadržena na mezinárodním letišti Allama Iqbal v pákistánském Láhauru. Měla se snažit propašovat necelých 9 kg heroinu, které měla v kufru. Tvrdila, že je nevinná. Drogy jí údajně někdo podstrčil, do Pákistánu prý přiletěla kvůli modelingu, následně tvrdila, že v zemi chtěla studovat islám.

Od zatčení strávila 15 měsíců ve vazební věznici Kot Lakhpat. 20. března 2019 byla odsouzena na 8 let a 8 měsíců za pašování heroinu. V dubnu 2019 jí generální ministr Paňžábu zkrátil trest o tři měsíce.

V září 2019 proběhlo neúspěšné odvolací řízení. Hlůšková se nevzdávala. Další odvolací řízení ale bylo neustále odkládáno.

1. listopadu 2021 orgán vyšší instance předchozí rozsudek zrušil, čímž se Hlůšková dle pákistánských zákonů stala nevinnou. Zdroj seznámený s kauzou objasnil, že soudci Ali Baquar a Sardar Shahbaz Doger vzali v potaz nesprávný průběh vyšetřování jejího případu s ohledem na chyby během policejního zkoumání.


Více o tématu

Zároveň dodala, že v tomto týdnu není rozhovor možný. Vypadá to tedy, že v případu Terezy by mohlo dojít k zásadnímu zvratu. Davidová totiž týdenní lhůtu zdůvodňuje "možným vývojem". Ministerstvo dost možná očekává, že se případ pohne. Jasněji bude nejspíš příští týden.

Ambasáda bojuje za návrat

Přestože byla Tereza soudem osvobozena, paradoxně jí to nepomohlo v návratu domů. Osvobozující rozsudek z 1. listopadu totiž podle Davidové nezrušil zmiňovaný zákaz vycestování. Proto se česká strana snaží vyjednávat o Terezině návratu do Čech, zatím ale marně. "Stále platí, že Velvyslanectví ČR v Islámábádu české občance ve spolupráci s jejím právníkem pomáhá u pákistánských úřadů zajistit, aby mohla do ČR odcestovat co nejdříve," řekla pro eXtra.cz mluvčí MZV. Tereza mezitím zůstává v péči pracovníků ambasády.


Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy