Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Nevíme, jestli to tu přežijeme! Děti s rakovinou uvízly uprostřed bojů

Nemocnice v Černihivu.
Zdroj: Facebook Сергей Зосименко
+ Další 2 fotografie
válka na ukrajině

Na onkologickém oddělení v černihivské dětské nemocnici na Ukrajině dětští pacienti bojují s rakovinou, jejich město je obklíčeno ruskými silami a nyní jim docházejí léky proti bolesti a zásoby jídla. Na jejich situaci upozornil deník The Guardian.


"Nevíme, kolik máme času," řekl deníku The Guardian Serhij Zosimenko, charitativní pracovník podporující 11 pacientů dětské nemocnice v ukrajinském městě Černihiv, jejich lékaře a rodiče. „Nevíme, jak tady přežít, je to neskutečné. Nemáme žádné další zdroje."

Nemocnice v Polsku a na Slovensku souhlasily s pokračováním léčby a vzdaly se jakýchkoli poplatků, ale zatím se tam děti – ve věku od dvou do 15 let – nemohou dostat, protože město je fakticky v obležení. Jedinou cestou ven by byl vrtulník. "Problém je, že nemůžeme evakuovat děti ze země, můžeme je evakuovat pouze vzduchem," řekl Zosimenko. "Všechny cesty do našeho města jsou zaminované." Z Ukrajiny už mezitím uprchlo do zahraničí přes půl milionu lidí.

Podobné případy jsou v nemocnicích po celé Ukrajině. Svět oblétly fotky malých dětí natěsnaných v postýlkách v temných sklepích, skrývajících se před bombardováním.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Rusové ostřelovali školky i tržiště

Černihiv leží asi 144 kilometrů severovýchodně od Kyjeva na silnici k běloruské hranici. Před několika dny ho obklíčily ruské síly, které ostřelovaly civilní oblasti, včetně domů, školky a tržiště. Všechny cesty dovnitř a ven byly proloženy výbušninami na obranu města, uvedl v příspěvku na Facebooku šéf krajské správy Vjačeslav Chaus.

Granát přistál 200 metrů od nemocnice

Jedna ruská raketa přistála těsně před pacienty s rakovinou. "Před dvěma dny zasáhl granát oblast 200 metrů od naší nemocnice - byla to raketa grad," řekl Zosimenko. Strávil den shromažďováním stavebních potřeb, aby vylepšil protiletecký kryt v suterénu a zásobil ho léky z lékáren a jídlem. Lékárny a další obchody přispívají na potřeby nemocnice bezplatně. Ale některých věcí je již nedostatek, zejména léků proti bolesti.

"Když jsou lidé nemocní rakovinou, potřebují spoustu léků proti bolesti a my máme problém s morfinem a dalšími léky," řekl Zosimenko. "Například v onkologické nemocnici mají jen osm ampulí morfia nebo jiných léků proti bolesti. Všichni jsou unavení, zejména zdravotnický personál, poslední týden nespí normálně, jen dvě nebo tři hodiny," řekl Zosimenko.

Na lékaře a sestry je kladen velký tlak, protože někteří zaměstnanci zůstávají doma se svými rodinami, což ostatní chápou. Pro ty, kteří zůstali, i pro pacienty se snaží zlepšit podmínky ve sklepě, omítnout stěny, dát pořádnou podlahu, osvětlení a nějaké postele.

Celé město se semklo a pomáhá

Zosimenko byl dojatý neuvěřitelným duchem místní komunity v době intenzivního tlaku. Pokaždé, když šel pro zásoby, do obchodů se stavebním materiálem, lékáren nebo supermarketů, bylo vše zdarma. "Vše si vezměte, jen se o ty děti postarejte," říkají majitelé obchodů. „Vím, že žiji v nejúžasnější zemi na světě – 40 milionů lidí, kterým záleží na lidech, které neznají,“ řekl.

Budou bránit životy dětí se zbraní v ruce

"Pokud Rusko může získat kontrolu nad naší zemí, bude to jen jedním způsobem. Že se rozhodnou zabít 40 milionů lidí, protože tato země má 40 milionů lidí připravených ji chránit," dodal.

Do nemocnice si přinesl vlastní pušku a spolu s některými otci dětí vytvořil neformální ochrannou jednotku. "Jsme zde s našimi vlastními zbraněmi, někteří otcové těchto dětí také něco přinesli, aby je mohli chránit," řekl. "Jsme připraveni dát své vlastní životy, ale nejsme ochotni dát životy těchto dětí. Pokud tu během příštích dvou týdnů nezemřu, bude to zázrak," uzavírá Zosimenko.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy