Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Prince Rogers Nelson byl americký zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent, podnikatel, sexsymbol a výrazná osobnost světové hudební scény.

Narodil se 7. června 1958 v Minneapolis (Minnesota, USA), zemřel 21. dubna 2016 v Chanhassenu (Minnesota, USA) na předávkování opiáty. Bylo mu 57 let, jeho tělo bylo nalezeno v nahrávacím studiu.

Nejznámější skladby

Kariéra

Od dětství se jevil jako talentované dítě, jehož nadání rozhodně nebylo mařeno. Učil se hrát prakticky na cokoliv, k čemu se dostal, výsledkem bylo, že už v sedmi letech uměl na klavír, ve dvanácti pak dohromady na 25 hudebních nástrojů. Postupně se dopracoval k prakticky perfektnímu multiinstrumentalismu, kdy byl schopen ovládat prakticky libovolný nástroj.

Ve čtrnácti začal hrát v kapele Grand Central (později Champagne), dva roky poté působil ve formaci Flyte Tyme a známou se stala též jeho účast v projektu 94East. Právě v něm se mu podařilo zaujmout producenty a tak od 1976 pracoval sólově. Díky Chrisu Moonovi (1953) podepsal smlouvu s Warner Music na tři řadová alba. Výsledkem na přelomu let 1977 a 1978 byla jeho první samostatná deska For You (vše si nahrál, napsal a zprodukoval sám a totéž aplikoval na všechny své následující desky).

1986 se poprvé stáhl do ústraní ​a věnoval se hlavně producentské práci a psaní písniček jiným interpretům.

Od 1993 se datují jeho věčné spory, excesy a odchody od nahrávacích firem, které doprovázel křik o omezování umělcovy svobody. Proto od této doby v podstatě nepoužíval svůj pseudonym a za umělecké jméno stanovil speciální Lovesymbol.

Po druhém sňatku (2001) distribuoval alba jedině přes internet a stal se tak průkopníkem této cesty, která je dnes pro šíření hudby naprosto běžná.

Zhruba od února 2004 obnovil své špičkové postavení. Začalo to jeho vystoupením na předávání Grammy, kam byl narychlo povolán na duet s Beyoncé (1981) kvůli vypadnuvšímu vystoupení ztrapněné Janet Jackson (1966, odhalené ňadro na SuperBowlu).

Vydal čtyři desítky alb, poslední 2015 pod názvy HITnRUN Phase One a HITnRUN PhaseTwo.

Zahrál si v několika filmech, kromě Purpurového deště (1984) např. v Batmanovi (1989) a Graffiti Bridge (1990).

Ocenění

Je držitelem řady cen, mj. Grammy (těch získal celkem sedm) + Oscara za Nejlepší originální píseň (1985, Purple Rain), Zlatý glóbus za Nejlepší původní píseň (2007), 2004 byl uveden do Rokenrolové síně slávy.

Podle žebříčku padesáti nejlepších soundtracků historie, který připravuje americký časopis Vanity Fair, natočil nejlepší hudbu všech dob k výše zmíněnému snímku Purple Rain.

Osobní život

Jeho otec John L. Nelson (†2001) působil v triu soustředěném kolem jazzového zpěváka Prince Rogerse. Dle něj také pojmenoval svého syna, který si později osvojil i Prince a zvolil si ho za svůj pseudonym.

V devíti letech, záhy po narození sestry Tiky Eveney, se jejich rodiče rozvedli, což ho velmi zasáhlo. Následně měl problematické vztahy s otčímem a opakovaně utekl z domova. Nakonec tedy zůstal u biologického otce, ten jej ve třinácti přistihl při souloži s kamarádkou a vyhodil ho z domu. Krátký čas žil na ulici, azyl nakonec našel u rodiny kamaráda a budoucího spoluhráče z Grand Central.

Jeho první manželkou byla v letech 1996 až 2000 americká tanečnice, herečka a zpěvačka Mayte Garcia (1973). V říjnu 1996 se jim narodil syn Amiir Nelson, který po týdnu zemřel.

Druhou ženou byla od 2001 do jeho smrti kanadská filantropka, podnikatelka a právnička Manuela Testolini (1976). Po druhém sňatku se stal členem Svědků Jehovových a zřekl se veškerých skladeb, které by jen naznačovaly sexuální obsah. Tyto rovněž vyřadil z koncertního repertoáru.

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na YouTube

Články