Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Skandál Andreje Babiše: V USA ho budou vyšetřovat, ve Francii mu mohou vzít majetek, říká Andor Šándor

Pandora Papers: Ve Francii mohou vzít Babišovi majetek, říká Andor Šándor
Zdroj: profimedia, koláž eXtra
Předchozí Další
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Od pondělí otřásá českou politickou scénou aféra Andreje Babiše (67), který sice sám dřív kritizoval používání podivných společností v daňových rájích, sám jich ale několik nechal založit a posílal přes ně stamiliony. Věc už řeší Národní centrála proti organizovanému zločinu. Co na to bezpečnostní expert?

„Tvrdit, že je to plánovaný a cílený útok těsně před volbami, když jde o výsledek práce 600 novinářů z celého světa, je kardinální pitomost,“ řekl eXtra.cz Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby a nynější bezpečnostní poradce.

Aféra Pandora Papers

Co je to offshorová firma? Jde o společnosti, které sídlí většinou v daňových rájích, v nichž se platí žádné nebo mizivé daně a dají se tu dobře skrýt skuteční majitelé.

Pandora Papers: Skupina 600 novinářů ze 117 zemí světa pod hlavičkou Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) prozkoumala uniklé dokumenty ze 14 právních kanceláří, které zajišťují služby nejbohatším lidem světa. Získali více než 11,9 milionu finančních záznamů obsahujících 2,94 terabajtu důvěrných informací o téměř třiceti tisíc firem založených v takzvaných offshorových jurisdikcích.

V dokumentech byly objeveny netransparentní a mnohdy podezřelé finanční toky různých politiků, sportovců, celebrit, soudců, ale i zločinců nebo zaměstnanců daňových úřadů.

V Česku byli přizváni novináři webu Investigace.cz.

Andrej Babiš v roce 2009 přes firmy v daňových rájích, postupně na Britských Panenských ostrovech, ve Spojených státech a v Monaku a pomocí rádoby půjčky peněz (15 milionů eur, necelý 400 milionů korun) koupil 16 nemovitostí na francouzské Riviéře včetně zámečku Château Bigaud.

Premiér se brání, že nešlo o nic nelegálního a je schopen doložit, že peníze byly řádně zdaněné.

Experti nicméně říkají, že Babiš zvolil podobný postup, jaký používají firmy při legalizaci špinavých peněz.

Podle Seznam Zpráv ale do roku 2008 Babiš vydělal jen 60 milionů korun, až v průběhu roku 2009, kdy došlo k přesunům peněz, získal dalších 387 milionů plus 160 milionů korun. Otázkou zůstává, zda měl v době transakce opravdu oficiálně tolik peněz k dispozici.

Pražský hrad ústy Jiřího Ovčáčka ke kauze prohlásil, že si určité mocenské síly v zahraničí si nepřejí českou vládu, která hájí suverenitu země. „V každém případě čelíme silné páté koloně, která chce uvrhnout naši vlast do otroctví,“ cituje jej ČT24.

Více o tématu

Andor Šándor: Andrej Babiš může přijít i o majetek

Může nám aféra předsedy vlády Andreje Babiše uškodit v zahraničí?

„Myslím si, že Pandora Papers je světový problém, nejen premiéra Babiše. Ten v tom ale figuruje jako úřadující předseda české vlády. Jde o premiéra členské země Evropské unie. To určitě může přesahovat pozornost evropských a amerických médií.

Neztrácí tím Česká republika na důvěryhodnosti u zahraničních partnerů?

„Je otázka, jestli premiér bude schopný vysvětlit původ peněz a důvod, proč tak složitým způsobem nakupoval něco sám pro sebe. To vyvolává dotazy a předsedovi vlády to může způsobit vyšetřování ve Francii i v USA. Offshorová společnost, kterou tam měl, skončila teprve před pár lety a v Americe jsou na tohle poměrně přísní. A ve Francii, pokud neprokáže původ peněz, o majetek přijde. A řekněme si narovinu: jsou to země, kde by jeho Čapí hnízdo vyšetřili mnohem dříve, než my se rozhodli, že to začneme vůbec vyšetřovat.“

Komedie se svěřeneckými fondy

Co postavení Babiše v Evropské unii?

„Tam už je problém jeho střet zájmů. Jsou to opakovaná silná tvrzení, že ve střetu je. Sám sobě ale kladu dotaz: Kdybych já měl majetek v desítkách miliard korun, dokázal bych si představit, že bych se ho dokázal vzdát na dobu sedmi let? Pak na další čtyři roky, aniž by mě zajímalo, co se s tím majetkem děje, aniž bych jakkoli ovlivňoval, co se s ním provádí, a naivně bych po 11 letech čekal, že se mi vrátí když už ne rozmnožen, tak aspoň ne zubožen?

Takovou otázku by si měl položit každý normální člověk. Andrej Babiš není vůbec hloupý. Takové představy, že když dá něco do svěřeneckých fondů, že už to není jeho, jsou legrační.

I nyní zpočátku tvrdil, že nemovitosti nejsou jeho.

„Dopoledne to tak říkal. Až večer přiznal, že to má ve fondech. Musel, protože jeho paní se na tom zámečku, o který jde, fotí každý rok na sociální sítě. Je to komické. V Evropské unii nám i tohle bude komplikovat situaci. Byť to se střetem zájmů nesouvisí, dál to Andrej Babiše znevěrohodňuje.“

Jaký podle vás mohl mít důvod takhle čachrovat s penězi?

„Nejsem právník. Jestli to byla nějaká daňová optimalizace nebo daňové podvody, to nevím. Ale u někoho to, co je neetické, ale zároveň to není nezákonné, v pohodě projde. U politika je to problém, i kdyby v té době politikem ještě nebyl.

Hrad vznesl vážná obvinění, zapojil se do předvolební kampaně, de facto podpořil Babiše, jehož vláda prý hájí suverenitu naší země. Dokážete si představit, že bezpečnostní složky prověřují, jestli nešlo o plánovaný útok na ovlivnění parlamentních voleb?

„To mi přijde jako kardinální pitomost. Chce snad někdo tvrdit, že 600 novinářů z celého světa se spojilo, aby ovlivnili volby v České republice? Američanům, Francouzům je naprosto fuk, jestli tu bude dál Babiš, nebo bude vládnout Bartoš nebo Fiala. Je to naivní si tohle myslet. Je nedůstojné to komentovat.“

Kdo by to případně řešil? BIS?

„To není ohrožení bezpečnostních ani ekonomických zájmů. Mohlo by to teoreticky být podezření ohledně případné trestné činnosti, takže je dobře, že Národní centrála proti organizovanému zločinu to začne vyšetřovat. Osobně jsem ale značně skeptický k výsledkům.“

Myslíte si, že tajné služby těmito informacemi o podivných machinacích českého premiéra disponují už delší dobu?

„To je dobrá otázka, na kterou neumím úplně odpovědět. Někde je problém offshorů, daňových rájů a daňových úniků více sledovaný. Některé tajné služby se tomu mohou věnovat víc. FBI se takovým věcem stoprocentně věnuje, nejspíš i CIA. Nejsem si ale jistý, nakolik je to vnímané u nás, aby na tom pracovala civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace ÚZSI – pozn. red.).“

Nicole ze Zrádců se vysmála Andree Bezděkové, že ji nepoznala: Ta to nevydýchala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy