Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Další problém Babiše: Praní špinavých peněz? Údajně si přihrál 400 milionů

Andrej Babiš prožívá náročné období.
Zdroj: Extra.cz

O podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí dnes v rámci projektu Pandora Papers informovalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Zmiňuje se například o jordánském králi Abdalláhovi II., prezidentech Ukrajiny, Keni a Ekvádoru či o bývalém britském premiérovi Tonym Blairovi. Získané dokumenty popisují i aktivity 130 miliardářů z Ruska, USA nebo Turecka a řady velvyslanců, starostů, ministrů, poradců či generálů. Podle českého serveru investigace.cz, který se projektu zúčastnil, se kauzy týkají 300 Čechů a také českého premiéra Andreje Babiše.

ICIJ získalo více než 11,9 milionu finančních záznamů a 2,94 terabajtů utajených informací od 14 offshorových společností. Na projektu se podílelo přes 600 novinářů ze 117 zemí světa a na 150 médií. Dokumenty se zmiňují i o více než 40 Slovácích a offshorových firmách s vazbou na Slovensko.

V porovnání s podobnými projekty z minulosti, jako byly Panamské dokumenty (Panama Papers), Paradise Papers či databáze Offshore Leaks (Úniky v daňových rájích), se jedná o největší objem uniklých dat.

Majetek v Británii a Spojených státech v hodnotě 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) podle dnes zveřejněných dokumentů tajně nashromáždil jordánský král, zatímco někdejší premiér Blair společně s manželkou ušetřil přes 312.000 liber (devět milionů korun) na dani z nákupu nemovitosti při koupi své londýnské kanceláře, uvedl server BBC.

Dokumenty se týkají i ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva a jeho rodiny, kteří jsou podle ICIJ zapleteni do nákupů britských nemovitostí v hodnotě více než 400 milionů liber (téměř 12 miliard korun). Ruského prezidenta Vladimira Putina zase spojují s tajným majetkem v Monaku.

Český premiér Andrej Babiš si podle záznamů přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Předseda vlády obvinění odmítl a ČTK sdělil, že jde o pokus o očernění jeho osoby a o ovlivnění nadcházejících parlamentních voleb v Česku.

Babiš si v červenci 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a na tajno založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. „O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ napsala Investigace.cz.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy