Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Recenze: Seriál Disney+ Obi-Wan Kenobi budí rozpaky, atmosféra z něj ale stříká

Seriál Obi-Wan Kenobi je tu.
Zdroj: Se souhlasem Disney/Lucasfilm
+ Dalších 6 fotografií
recenze

Streamovací společnost Disney+ uvolnila první dvě epizody z nové šestidílné a dlouho očekávané série Obi-Wan Kenobi, která vypráví příběh postavy populární již od dob původního prvního filmového dílu Star Wars. Zatím potěší především pravověrné fanoušky, kteří ale musí jen doufat, že to nejlepší nás teprve čeká.

Obi-Wan Kenobi: Návrat hrdiny

Říká se, že i sebelepší seriály mívají pomalejší rozjezd. Bohužel to platí i pro novou sérii Obi-Wan Kenobi, která má přitom pouhých šest částí, takže právo dostávat diváky do děje loudavějším tempem dost ztrácí.

Na úplném začátku se dočkáme rekapitulace, která je sestřihem prvních tří epizod Star Wars filmů (těch, které vyšly na přelomu tisíciletí). Děj se totiž odehrává deset let poté, co známý Jedi Obi-Wan Kenobi uteče před sílícím Impériem a před temnou stranou se ukrývá na planetě Tatooine, kde nenápadně dohlíží na zatím malého Luka Skywalkera.

Disney+

Disney+ v Česku

Streamovací služba v Česku odstartuje 14. 6. 2022 v 9:00. Bude stát 199 korun měsíčně, nebo 1990 Kč ročně. Kdo se ale na webu registruje do půlnoci 13. 6., ten dostane příležitost získat roční předplatné o 400 Kč levněji. Na měsíc pak vyjde na 132 Kč.

Už dnes se díky zahraničním verzím služby ukazuje, že firma bude zcela sázet na český dabing, chybět nebudou ani české titulky. Drtivá většina obsahu bude v českém zvukovém znění, jen výjimečně půjde pouze o titulky.

Službě se podrobně věnuje fanouškovská skupina Disney+ tipy CZ/SK, která pravidelně přináší nové informace o počeštěných filmech a seriálech. „Služba už dodává i úplné novinky pravidelně s českým dabingem a titulky,“ řekl eXtra.cz její správce Josef Malinský.

Více o tématu

Dabing

Malá odbočka: oba díly na platformu přišly j s českým dabingem a titulky. A to přesto, že oficiálně tu služba Disney+ zatím nefunguje – kdy a za kolik, to si přečtěte v informačním boxu vlevo u tohoto článku. Zajímavé je, že rekapitulace zní, jako by byla vystřižena z původního filmového dabingu, ale ve skutečnosti všechny původní hlasy po dvaceti letech pozvali znovu do studia. Kromě nedávno zesnulého Jiřího Plachého, kterého v roli zlověstného císaře nahradil Jan Vágner.

Ale zpátky k obsahu seriálu. Kenobi se momentálně živí jako řezník, lépe řečeno porcovač masa, a odmítá si připouštět svou minulost. To se k jeho i naší smůle moc nedaří. K naší proto, že kvůli tomu uvidíme jeho noční můry, pro mě dost otravné prostřihy do minulosti, které jsme mohli vidět chvíli předtím v samotné rekapitulaci.

John Wick styl

Jenže pak do hry zasáhne inkvizitorka, lovkyně Jediů, která trpí až chorobnou touhou polapit ho. Nechá unést princeznu Leiu a doufá, že Kenobi dívku přiletí zachránit. Tento předpoklad se splní.

Chvílemi tak poté děj lehce připomíná Johna Wicka, to když je na hlavu hlavního hrdiny vypsaná odměna a jdou po něm všichni neřádové z okolí. Ale žádného pořádného souboje se nedočkáme, spatříme zatím jen Třetí sestru (inkvizitorku), která bůhvíproč ukazuje nudnou akrobacii po střechách. Opravdu jí v mých očích nijak nezlepšila reputaci. Bylo to na sílu. Samotná tato postava mě vůbec ničím nezaujala.

Víme už ale nyní, že časem dojde na souboj Kenobiho s jeho dřívějším učedníkem, který se nyní jmenuje Darth Vader. To dopředu vyvolává silné kontroverze: podle mnohých fanoušků to jde proti smyslu kánonu. Prostě píšou, že je to příliš a nedává to logiku.

Vyčkávání

Z toho, co jsme dosud viděli, je nejsilnějším momentem vykonávání fanouškům tolik známého rozkazu 66 (zabít všechny rytíře Jedi). Zaujme i přechytralá, zvídavá a „držkatá“ malá Leia, její hlavní představitelka hraje výborně a dostala dobrou výzbroj pro slovní přestřelky s Kenobim. Ewan McGregor ho hraje tak, že není co vytknout. Je z něj unavený, svou vlastní vinou i dopady konce Jediů otrávený a zlomený muž. Aspoň bude ke konci důvod pro proměnu jeho charakteru.

Tvůrce můžeme pochválit i za to, že z každého pomyslného póru je cítit „vibe“ (což se česky nejlépe přeloží jako atmosféra) světa Star Wars. Vnímáte ji tam, chápete, že jste přítomni u boje mnohem silnějšího Zla s oslabeným Dobrem. Fanouškovské srdéčko zaplesá.

Ale není to všechno zatím příliš málo?

Po dvou epizodách je samozřejmě předčasné hodnotit celé dílo. Když už ale někdo vydává epizody po týdnu, měl by mít podle mého pro diváky nabito asi o trochu víc. Nezbývá než doufat, že další čtyři díly fandy uspokojí mnohem větší měrou.

Jinak by šlo jen o klasickou neinovativní Disney ždímačku koupené licence, a to by byla škoda.

Co je Disney+

Streamovací platforma Disney+ byla spuštěna v listopadu 2019 a těží z neuvěřitelně bohatého katalogu společnosti. Patří do ní všechny známé pohádky Walt Disney Studios a Walt Disney Television, ale i ty od Pixaru. Nechybí také vše ze světa Marvelu a Star Wars nebo dokumentární sekce National Geographic. V Evropě navíc nabízí dospělou sekci Star, jejíž obsah v USA sdílí v samostatné službě Hulu.

Díky tomu mají diváci přístup k filmům a seriálům stanic ABC, FX, studií 21st Century Fox, Fox Searchlight Pictures, Touchstone Pictures a Hollywood Pictures, televizních společností Freeform, 20th Television a dalších. Většinou jde o úplné klasiky.

Z titulů namátkou: Simpsonovi, Futurama, Chirurgové, Akta X, Skála, Smrtonosná past, Já robot, American Horror Story, Zoufalé manželky, Griffinovi, Ztraceni, Taková moderní rodinka, M*A*S*H, Buffy, přemožitelka upírů (film i seriál), Sběratelé kostí, Myšlenky zločince, Castle na zabití, Glee, Ve jménu vlasti, Útěk z vězení, Jmenuju se Earl, Živí mrtví a další.

Služba ale oproti Netflixu zaostává v novinkách. Přináší jich velmi málo. Jde pouze o pár seriálů ročně a ještě jednotlivé díly vycházejí postupně jednou týdně, nikoli všechny najednou, jak je to u již zmíněné konkurence. Funguje tak především jako dobrý historický katalog.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy