Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Zemřel Jiří Plachý: Opustil nás Fanoš z filmu Všichni dobří rodáci

Zemřel herec Jiří Plachý.
Zdroj: Se souhlasem ČT a Divadlo Na Vinohradech, koláž eXtra
Úmrtí

Zemřel herec Jiří Plachý mladší, bylo mu 75 let. ČTK o tom informovalo Divadlo na Vinohradech, kde působil více než padesát let. Plachý, jehož otec i strýc byli rovněž herci, se objevoval také ve filmech, televizních seriálech a inscenacích i v rozhlasových hrách. Jeho hlas byl známý z dabingu.

Jiří Plachý se narodil v Praze 23. září 1946, pocházel z umělecké rodiny. Byl synem významného českého herce Jiřího Plachého (1899-1952) a synovcem herce Vojty Plachého-Tůmy (1903-1968). Vystudoval gymnázium, během studií na pražské DAMU hostoval v Národním divadle a Městských divadlech pražských. Po studiích získal v roce 1967 angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, od roku 1970 byl členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech, které o jeho úmrtí informovalo.

Tam ztvárnil desítky rolí, mimo jiné hlavní roli ve hře Oscara Wilda Ideální manžel nebo v řadu let reprízované frašce Brouk v hlavě. Objevil se v klasických hrách Tři sestry, Strakonický dudák, Gazdina roba či Tartuffe i v moderním repertoáru (Přišel na večeři, Dvanáct rozhněvaných mužů).

Fanoš z filmu Všichni dobří rodáci

Diváci si ho mohou pamatovat jako mládence Fanoše ve filmu Všichni dobří rodáci, objevil se také ve snímku Příliš hlučná samota. Větší uplatnění našel v televizi, kde hrál v seriálech Jana Eyrová, Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana či v inscenacích Poslední koncert, Hřbitov pro cizince nebo První a poslední.

Plachý namluvil desítky postav v zahraničních filmech a seriálech. Svůj hlas propůjčil například postavě pana Spocka v seriálu Star Trek, daboval Jeana Rena i Jackieho Chana, namlouval komentáře k dokumentárním filmům i audioknihy, vystupoval v rozhlasových hrách.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy