Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Ewan McGregor je skotský herec a producent, který se proslavil nespočtem filmových rolí, mezi něž patří například role Obi-Wana Kenobiho v celosvětově proslulé sci-fi sérii Star Wars (Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, Star Wars: Epizoda II – Klony útočí, Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů, Star Wars: Síla se probouzí, Star Wars: Vzestup Skywalkera) či role básníka Christiana ve slavném romantickém muzikálovém dramatu Moulin Rouge!. Narodil se 31. března 1971 v Perthu ve Skotsku.

Nejznámější filmy a seriály

Mělký hrob (Alex Law)
Trainspotting (Mark Renton)
T2 Trainspotting (Mark Renton)
Emma (Frank Churchill)
Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba (Obi-Wan Kenobi)
Star Wars: Epizoda II – Klony útočí (Obi-Wan Kenobi)
Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (Obi-Wan Kenobi)
Star Wars: Síla se probouzí (Obi-Wan Kenobi)
Star Wars: Vzestup Skywalkera (Obi-Wan Kenobi)
Černý jestřáb sestřelen (Grimes)
Moulin Rouge! (Christian)
Velká ryba (mladý Ed Bloom)
Kašlu na lásku (Catcher Block)
Ostrov (Lincoln 6-Echo/Tom Lincoln)
Stormbreaker (Ian Rider)
Miss Potter (Norman Warne)
Muži, co zírají na kozy (Bob Wilton)
Andělé a démoni (camerlengo Patrick McKenna)
Amelia (Gene Vidal)
Muž ve stínu (Duch)
Kouzelná chůva a Velký třesk (Rory Green)
Jack a obři (Elmont)
Kráska a zvíře (svícen Lumière)
Kryštůfek Robin
seriál Fargo
seriál Halston

Kariéra

Rozhodnutí stát se hercem učinil ve svých devíti letech. Motivoval ho jeho strýc, herec Denis Lawson, který například ztvárnil pilota v celosvětově proslulých Star Wars. Po odchodu z domova a ze střední školy Morrison's Academy v Crieffu ve svých 16 letech chvíli ve Skotsku studoval divadlo, následně se přestěhoval do Londýna, kde působil jako asistent v divadle Perth Theatre, kde se později stal i hercem. Rovněž studoval i základní kurz dramatu na Kirkcaldy College of Technology. V 18 letech začal studovat herectví na Guildhall School of Music and Drama a objevil se poprvé před kamerou v roli vojáka v seriálu Lipstick on Your Collar z roku 1993. Jeho filmovým debutem se stal ne příliš úspěšný film Jsme jenom lidi z roku 1994.

Vzápětí však získal roli v thrilleru Mělký hrob z roku 1994, kde ztvárnil postavu novináře Alexe Lawa, a za tuto roli získal cenu Empire Award pro nejlepšího britského herce, následně pak v dnes již kultovním filmu Trainspotting z roku 1996 sehrál roli narkomana Marka Rentona, kdy byl za tento výkon rovněž oceněn cenou Empire Award a dále cenou Scottish BAFTA Awards a ALFS Awards, a tato role mu zajistila mezinárodní věhlas. K roli narkomana Marka Rentona se vrátil v pokračování T2 Trainspotting z roku 2017. Následovala velká řada dalších úspěšných filmů. Zahrál si po boku Gwyneth Paltrow v romantické komedii Emma z roku 1996 či vedle Cameron Diaz v komedii Extra život z roku 1997, ve velkofilmu Černý jestřáb sestřelen z roku 2001 či romantickém dramatu Moulin Rouge! z roku 2001 po boku Nicol Kidman. Další veleúspěšnou rolí se stala postava Obi-Wana Kenobiho v pokračování v celosvětově proslulé sci-fi sérii Star Wars (Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, Star Wars: Epizoda II – Klony útočí, Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů, Star Wars: Síla se probouzí, Star Wars: Vzestup Skywalkera). Stal se držitelem ceny Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v minisérii nebo TV filmu za svůj herecký výkon v seriálu Fargo.

Svůj post kvalitního herce upevnil rolemi i v méně komerčních a nezávislých filmech. Se svými přáteli, s Judem Lawem, Jonny Lee Millerem a dalšími, založil produkční společnost Natural Nylon Entertainment, jež podporuje tvorbu nezávislých filmů.

V roce 2010 ho francouzská vláda jmenovala Rytířem Řádu umění a literatury. V roce 2013 byl jmenován důstojníkem Řádu britského impéria za zásluhy o drama a charitu.

Osobní život

Ewan McGregor, celým jménem Ewan Gordon McGregor, se narodil 31. 3. 1971 ve skotském Perthu rodičům, učitelům, matce Carol Diane McGregor, a otci Jamesovi Charlesovi Stuartovi ,,Jim“ McGregorovi, jako mladší sourozenec bratra Colina, bývalého pilota v Tornado GR4 v Royal Air Force. Vyrůstal v nedalekém městě Crieff.

V roce 1995 vstoupil do manželství s francouzsko-řecko židovskou výtvarnicí, Evou Mavrakis, s níž se mu narodily dvě dcery a dvě dcery adoptovali. V roce 2017 se jejich vztah rozpadl a roce 2020 se manželé rozvedli. V roce 2017 navázal vztah s herečkou Mary Elizabeth Winstead, se kterou se mu v roce 2021 narodil syn Laurie.

Mimo jiné se věnuje i charitativní činnosti, například pro nadaci UNICEF.

Profily na sociálních sítích

Facebook Ewan McGregor

Články