Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Počet nakažených koronavirem převýšil vyléčené: Od čtvrtka platí nová opatření

Počet nakažených koronavirem převýšil vyléčené: Od čtvrtka platí nová opatření
Zdroj: Profimeda.cz
+ Další 2 fotografie
nákaza
Počet nakažených se v Česku dál zvedá a ve středu přibylo přes 2300 nových případů. V posledních dvou týdnech hygienici zaznamenávali tisíce nakažených denně. Tato čísla přiměla vládu jednat a od čtvrtka jsou platná další nařízení, která by měla trvat jen 14 dní. Nejvíce se mluví o hospodách a barech, které musí zavřít už ve 22 hodin.

Denní nárůsty se pohybují v řádu tisíců a nákaza se dál šíří, jen za středu přibylo 2309 nakažených. Hygienici a laboratoře usilovně pracují na testování. Zatím největší nárůst byl ve čtvrtek 17. září, kdy za jediný den přibylo 3130 nakažených. Těch, kteří zemřeli v souvislosti s koronavirem, je už 555.

Dlouho si Česko drželo počet vyléčených nad počtem nakažených, avšak během středy se vše změnilo. Podle dat ministerstva zdravotnictví je v současné době 26 861 lidí, kteří se z koronaviru vyléčili. Počet nakažených se však dostal na 28 048, čímž vyléčené převýšil.

Jak se chovat v restauraci a baru?

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo pravidla pro nošení roušek v restauracích a barech. Nově platí, že zákazníci nemusí mít roušku, jen pokud jedí nebo pijí u stolu. Zákazník tedy může odložit ochranný prostředek pouze ve chvíli, když sedí na židli, lavici, barové stoličce u stolu nebo barového pultu a konzumuje či pije. "Připomínám, že odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Více o tématu

Co je platné od čtvrtka

"Protiepidemická opatření jsou naprosto klíčovým prvkem ke zlepšení vývoje současné epidemiologické situace. Je proto nutné, aby veřejnost stanovená nařízení i přes určitý diskomfort zodpovědně dodržovala. Velmi apeluji na veřejnost, aby omezila návštěvy hromadných akcí. Jen tak můžeme šíření viru zabránit," uvedl nový ministr zdravotnictví Roman Prymula

Kromě barů a hospod, kde si mohli návštěvníci užívat až do půlnoci a tentokrát musí odcházet už ve 22 hodin, přibyla i další opatření, která však nejsou tak radikální. Například v marketech mají Češi k dispozici jednorázové rukavice či mikrotenové sáčky. Toto opatření od 24. září platí i pro samoobslužné prodejny.

Omezení počtu osob

Aby se omezilo šíření nákazy, v celé ČR se snižuje limit u hromadných akcí konaných v areálu členěných do sektorů na 1000 osob, pokud je akce uvnitř. Koná-li se venku, může dorazit až 2000 osob. Od počtu 10 osob uvnitř a 50 osob venku lze však akci konat jen v režimu, kdy každý má své místo k sezení, na kterém se převážně zdržuje.

Pak jde o menší hygienická pravidla - na trzích musí být k dispozici dezinfekce a stánky od sebe musí být dva metry. V knihovnách si musíte před vstupem vydezinfikovat ruce. Před zkoušením oblečení v obchodě jakbysmet, reklamované zboží navíc musí být 24 hodin uloženo odděleně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy