Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Brífink ministra zdravotnictví Prymuly: Hospody zavírají ve 22 hodin, jak je to se školami?

Brífink ministra zdravotnictví Prymuly: Hospody zavírají ve 22 hodin, jak je to se školami?
Zdroj:
Opatření
Ministr zdravotnictví Roman Prymula svolal na středu tiskovou konferenci k novým protiepidemickým opatřením v souvislosti s COVID-19. Brífink začal kolem jedné hodiny odpolední. Ministr informoval o nově zavedených opatřeních, jež mají zabránit šíření koronaviru.

V posledních dnech začali v České republice rapidně přibývat nově nakažení koronavirem Adam Vojtěch, který ještě donedávna byl ministrem zdravotnictví, rezignoval. V jeho funkci ho nahradil epidemiolog Roman Prymula. Po nástupu Prymuly se dalo očekávat razantnější zpřísnění opatření. Samozřejmě netrvalo dlouho a krátce po nástupu do funkce ministra zdravotnictví začal chrlit mimořádná opatření, aby se eliminovalo šíření viru na minimum. Prymula hovořil o kompletním uzavření škol, krom prvního stupně základních škol, a také o uzavření restaurací, barů a hospod po 22. hodině.

Opatření

Na středeční třináctou hodinu svolal nový ministr zdravotnictví tiskovou konferenci, kde promluvil o současné situaci koronaviru a samozřejmě o zpřísněných opatřeních. "Jsme v situaci, kdy vidíme nárůst případů. Je zřejmé, že naše data nejsou vůbec uspokojivá," řekl na úvod Prymula. Ministr zdravotnictví představil dva soubory opatření, přičemž první balík se týká shromažďování osob a druhý balík se týká provozoven.

Pro vnitřní akce platí omezení takové, že bez míst na sezení může být přítomno 10 osob. Na venkovních akcích může být bez sezení 50 osob. Sportovní akce se mohou konat do 500 osob v jednosektorovém režimu. Do 1000 osob pak ve vícesektorovém režimu. Na venkovní stadiony může 2000 lidí. "Běžných divadelních opatření by se to dotknout nemělo," doplnil ministr.

Podle Prymuly je důležité do určité míry omezit hromadné akce. "Hromadné akce jsou problémem," pronesl ministr. Hospody, bary a restaurace budou muset od čtvrtka zavřít ve 22 hodin. Opatření bude platit nejméně na 14 dní. "Nejcitlivější tématem je zkrácení otevírací doby provozoven. Toto opatření není tak tvrdé, jak se prezentovalo. Chceme ho přijmout na nejnutnější potřebnou dobu. Narůstají nám i počty zemřelých, takže ta opatření musíme dělat. Už nemůžeme skutečně udělat opatření benevolentnější. Jak se bude křivka posunovat, tak budeme reagovat."

Ostatní provozovny, jako jsou kadeřnictví, holičství a další, dostanou doporučená pravidla provozu.

Školy

Prozatím Prymula školy nezavírá. Podle něj se bude zavírání škol odvíjet od situace v jednotlivém kraji. "Plošné zavírání škol nehrozí," řekl. Rozhodně také nechce zavírat třídy žákům prvního stupně základních škol.

"Co se týká dalších opatření, nezasahujeme v tuto chvíli do škol. Pouze jsem doporučil ředitelské volno v pátek. Ředitelé sami zodpovídají, jestli ředitelské volno dají," upozornil Prymula.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy