Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Co ste hasiči Tokio 2020

Nejnovější kauzy

Pětice Čechu opouští karanténu, koronavirus zabíjí dále: Téměř 1800 mrtvých, přes 71 tisíc nakažených

Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
nákaza
Pětice Čechů, kteří byli po návratu z čínského Wu-chanu umístěni na dva týdny do karantény na pražské Bulovce, se v pondělí kolem osmé hodiny ráno vrátí domů. Po opakovaných testech lékaři rozhodli, že smrtící nákazu nemají. Aktuálně koronavirus má 1775 obětí, přes 71 tisíc lidí je nakažených.

"I druhé testy na koronavirus u pětice Čechů z nemocnice Na Bulovce, kteří před 2 týdny přiletěli z Wu-chanu, jsou negativní. Podle informací lékařů jsou v pořádku a nic by nemělo bránit tomu, aby se v pondělí vrátili domů. Celkem bylo doposud vyšetřeno 76 lidí, všechny výsledky negativní," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k pětici Čechů, která prožila hodiny strachu.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Mluvčí nemocnice Na Bulovce Filip Řepa potvrdil slova ministra. "Jsou naprosto zdrávi. Všechno je naprosto v pořádku. Včera jsem se s nimi osobně setkal a všichni mají dobrou náladu a už se všichni těší domů za svými rodinami."

Pět Čechů a dva Slováci se vrátili do Čech 3. února. Pro Čechy pak přijeli pražští záchranáři. Pro Slováky sanitka z Banské Bystrice.

Daří se lidi léčit

Z pevninské Číny hlásí dalších 105 obětí, které podlehly koronaviru, v zemi navíc počet infikovaných lidí přesáhl hranici 71 tisíc. Ze statistik nicméně vyplývá také jedna pozitivní zpráva – přibližně jedna sedmina lidí se už z nemoci vyléčila.

Vše o koronaviru najdete ZDE

Související články

Další články