Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Některým firmám zlomí současná situace vaz. Kdo na koronaviru naopak vydělává

Některým firmám zlomí současná situace vaz. Kdo na koronaviru naopak vydělává
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
krize
Řeší se to dnes a denně. Vláda projednává finanční balíčky a různé způsoby podpory pro firmy a živnostníky, kterých se krize spojená s koronavirem nevyhnutelně dotkla. Ekonomové predikují hladová léta, oslabení koruny... Existuje ale spoustu odvětví, kterým se díky nouzovému stavu a vládním nařízením zisky několikanásobně zvýšily. Pojďme se podívat, kdo na krizi vydělává?

Poptávka vzrostla celkem přirozeně po online výukových technologiích, díky kterým se mohou studenti a žáci spojit se svými učiteli nebo se věnovat samostudiu. O komunikační elektronické platformy je v této situaci obrovský zájem. Od chvíle, kdy se zavřely školy, stoupl také zájem o interaktivní učebnice a všemožné výukové online portály a aplikace.

Čeští zemědělci

Pandemie koronaviru také zvedne tržby lokálním zemědělcům. Kvůli uzavření hranic a nemožnosti distribuce ovoce a zeleniny ze zahraničí budou mít velkou šanci čeští farmáři. Systém založený na přímém vztahu mezi zemědělci a spotřebiteli se zřejmě brzy ukáže jako velmi funkční v době koronaviru. Už teď tento přímý prodej zaznamenává ve světě velký boom.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Zásoby jídla

Poptávka stoupla i po potravinách v supermarketech. Lidé i přes výzvy vlády stále nakupují tzv. do foroty. Proto se běžné nákupy Čechů podobají těm víkendovým. „Prodeje jsou porovnatelné s pátkem a víkendovými nákupy, nebo dokonce s objemy potravin, které lidé nakupují před prodlouženými víkendy,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček na konci března. Kromě trvanlivých potravin, kterými se Češi zásobili na samotném počátku epidemie, stoupla poptávka po čerstvých surovinách, masu a pečivu, jelikož se v rodinách vaří pro děti, které mají zavřené školy.

Online nákupy

Na krizi vydělávají i internetové supermarkety. Zájem o potraviny a doplňkové zboží z internetu je rekordní. Několik internetových supermarketů řeší nedostatek zboží, takže apeluje na zákazníky, aby si požadované zboží objednávali několik dní dopředu. Růst obratu zaznamenaly i internetové obchody s domácími spotřebiči. Největší zájem je o šicí stroje, mrazáky nebo pekárny chleba.

Pšenka kvete i zásilkovým službám a kurýrním společnostem. Jelikož jsou zavřené obchody a lidé nemají vycházet ze svých domovů, jediný způsob, jak k sobě domů dopravit objednané zboží či zásilky, jsou kurýrní služby. Dopravu v mnoha případech hradí společnost, u které si člověk zboží objednává. Ať se jedná o módu, kosmetiku, či spotřebiče... V těžké době tento benefit řada lidé ocení a o to víc na internetu objednává.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy