Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Janeček o lásce v karanténě: Svatba bude ve speciální den. A koronavirus přináší i šanci

Lilia Khousnoutdinová a Karel Janeček.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 10 fotografií
rozhovor
Matematik a filantrop Karel Janeček (46) se domnívá, že největší nebezpečí koronaviru číhá v našem vlastním strachu. Ve velkém rozhovoru pro eXtra.cz popsal, jak vnímá současnou krizi a co může přinést do budoucna. A co jeho vztah s půvabnou Lilií Khousnoutdinovou (31), který neměl vždy na růžích ustláno? Komplikace jsou minulostí, dvojice si už vybrala magické datum svatby. "Je to naposledy, co takhle otevřeně mluvím o svém soukromí," říkal Janeček při povídání nejenom o lásce.

Jak vnímáte aktuální situaci, do které nás všechny dostal koronavirus?

"Koronavirová krize je testem naší civilizace. Je to v uvozovkách biologická rozbuška procesu, který nazývám Sociální singularita 21, což je historicky jedinečný okamžik změny lidské civilizace. Koronavirus donutil lidi vystoupit že svých komfortních zón a změnit své životy. Náš největší nepřítel není virus per se, ale náš vlastní strach."

Proč?

"Strach, který pociťuje mnoho z nás, lze zneužít. Čelíme riziku ztráty primární lidské hodnoty - svobody, a to i v rozvinutých zemích, nebo možná zvláště tam."

Přitom ve svých vystoupeních zároveň tvrdíte, že dopady viru mohou být z dlouhodobého hlediska pozitivní.

"Nutnost změny zároveň přináší mnohým lidem možnost hlouběji se zamyslet nad smyslem svého života. Do popředí vystupují hodnoty zodpovědnosti, spolupráce a přátelství a mnozí jsme i o dost více ohleduplní. V naší zemi se zvedla vlna solidarity napříč generacemi a politickými zátarasy. Lidé dobrovolně pomáhají druhým, šijí roušky, chodí ohroženým nakupovat a přemýšlí, jak žít lépe. Koronavirus nám jasněji umožňuje vnímat naše společné lidství a připomíná, že mnohé rozdíly, kvůli kterým jsme byli ještě před pár týdny rozhádáni, jsou až malicherné."

Karel Janeček je spokojeným otcem.

Karel Janeček

Karel Janeček (46) je český matematik, vizionář a autor volebního systému D21 (Janečkova metoda). Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Založil společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Je zakladatelem Nadačního fondu proti korupci a také Nadační fondu Neuron, Nadačního fondu pomoci a Nadace Karla Janečka. Je zakladatelem Institutu H21. Ze dvou manželství má tři děti, se svou současnou partnerkou Lilií vychovává dceru Isabelu.

Více o tématu

Mnozí lidé ovšem zažívají i velké problémy v osobním životě.

"Naše nejbližší vztahy prochází zkouškou. Ty nejlepší se většinou dále posílí, a zároveň se urychlí rozpad tam, kde by byl stejně nevyhnutelný, což v mnoha případech je celkově žádoucí."

Konec polyamorie

A jak je to s vaším vztahem?

"Věřím, že náš vztah byl nadále posílen a obohacen."

Vaše partnerka Lilia nedávno řekla, že polyamorii definitivně odzvonilo. Je to pravda?

"Je pravda, že jsem v minulosti cestou polyamorie šel, ale to skončilo."

Ptám se proto, že sama Lilia několikrát zopakovala, že v takovém vztahu se nakonec cítila příšerně…

"Konkrétně tam žádná polyamorie nikdy nebyla. Jen boj a přetvářky. Zpětně vidím, že jsem se vůči Lilii nezachoval fér. Žádal jsem ji o ruku a sliboval rychlý rozvod, což jsem bohužel ani nemohl dodržet."

Co tomu zabránilo?

"Údajně těhotenství Mariem a mnoho nehezkých intrik. Už to nechci rozebírat. Jsem rád, že je to za námi."

Kdy jste požádal o rozvod s Mariem? Protože veřejně jste ho oznámil až o Vánocích 2018…

"O rozvodu jsem s Mariem mluvili již v zimě 2017, intenzivně pak na podzim 2017. Žádost jsem soudně podal v červnu 2018. Bohužel jsem si myslel, že bude moudré nedráždit Mariem veřejným prohlášením a oznámil to až o půl roku později. Chtěl jsem udržet přátelský vztah kvůli synovi. Byla to chyba, ona mé vstřícnosti maximálně zneužila."

Svatba

Budete na to teď zřejmě tlačit, jelikož plánujete svatbu, je to tak?

"Svatbu plánujeme až za nějaký čas, Máme speciální datum, které zatím nebudeme prozrazovat."

Lilia už dřív zmínila, že váš vztah se nachází ve třetí fázi. Co to pro vás znamená?

"Možná to souvisí s tím, že po svatbě chceme další dítě. Nevím, jak to má přesně rozfázované ona. Každopádně pro mě byla první fáze šílená zamilovanost v létě 2017, potom byl pekelný podzim 2017 a ta třetí je pravděpodobně od usmíření v květnu 2018 a narození naší Isabelky doteď. Další fáze bude po rozvodu s Mariem, pak možná přijde nějaká mezifáze a potom se vezmeme a začne poslední, dokonalá fáze (směje se)."

Vaše partnerka také hodně trpěla kvůli nenávistným komentářům. Lidé ji stále občas osočují, že vám rozbila manželství, že je „zlatokopka“. Řešíte to doma?

„Teď už to neřešíme. Někteří lidé jsou totálně zabednění. Spousta lidí Lilii obvinila, že rozbila manželství. Fakticky mé manželství bylo dávno passé, minimálně od zimy 2017, kdy se Mariem odstěhovala zpátky do Francie. Blábol je i to zlatokopectví, na to mám dokonce jasný důkaz.“

Co bude dál

Jaký?

„Během té krize na podzim 2017 jsem si myslel, že se s Lilií rozejdeme. Nabídl jsem jí vskutku obrovské peníze, abychom se rozešli v dobrém. Když jsem tohle řekl, tak mě málem zabila! Nevzala ode mne dokonce nic až do té doby, než se nás vztah stabilizoval a začali jsme žít spolu. Měl jsem i možnost srovnání, protože ve stejnou dobu mě Mariem bombardovala požadavkami navýšit již nehorázné sumy peněz, které jsem za v uvozovkách dobrý rozchod nabízel. Navíc Lilia se velmi dobře živí sama svými aktivitami a velice si hlídá svoji finanční nezávislost.“

Kdybyste náhodou opět zatoužil po polyamorii, zkoušel byste Lilii přemlouvat anebo byste takovou myšlenku radši rovnou zahnal? Sama řekla, že se to stát může…

"Nikdo nemůže říct, co bude za 21 let, ale teď plánuju být dlouho s Lilií a doufám, že nám to vydrží co nejdéle."

Věříte ještě na polyamorii?

"Ano, teoreticky si pořád myslím, že za správných podmínek to může být zdroj poznání, který neublíži. Dnes už ale vím, že vstupovat do vztahu a vědět, že vždy budu muset suplovat jeho nedostatky ještě dalším vztahem, je špatný nápad."

Což je to, co jste udělal Mariem?

"Ve své podstatě ano. Vždy jsem věděl, že bych nedokázal žít jenom s ní. Ale mohlo mne napadnout, že i přesto, že souhlasí s otevřeností vztahu, tak asi tajně doufá, že se to změní a dlouhodobě si zadělávám na problém."

Kolik chcete mít dohromady dětí? V minulosti jste prohlašoval, že jich klidně budete mít dvanáct.

"Minimálně dvě další, aspoň za mě."

Projekty

Jste mužem mnoha projektů, jedním z nich je i volební systém, tzv. Janečkova metoda (D21). Co to vůbec je?

"Základem volebního systému D21 je efekt více hlasů, kdy každý volič má víc hlasů pro, než je vyhrávajících kandidátů. Například při prezidentské volbě může v systému D21 každý volič hlasovat pro dva kandidáty. Je to jednoduché, ale tento systém má úžasné vlastnosti. Je to lék pro dnešní dobu konfliktu a rozdělení společnosti. Umožňuje nálezt konsenzus. Nechci zde popisovat detaily, ale zájemci je naleznou na internetu. Jakmile tento systém implementujeme do politiky, bude to znamenat totální obnovu demokracie. Není to pouze malé vylepšení, je to obrat o 180 stupňů."

Můžete to rozvést?

"Tak například předvolební kampaně budou v systému D21 pozitivní. Když si vezmeme příklad prezidentské volby - abyste měl šanci vyhrát, musíte získat i hlasy lidí, kteří nejsou vaši primární voliči, ale svůj první hlas dávají někomu jinému. Všechny hlasy mají stejnou váhu. Abyste toho dosáhl, nemůžete napadat své protivníky, ale naopak alespoň některé z nich budete podporovat a dáte jim tím kredit, abyste přilákal jejich voliče. Takže předvolební kampaň bude konstruktivní a pozitivní, což je úplný opak toho, co se děje teď. Už tento jednoduchý argument ukazuje, že demokracie může fungovat úplně jinak. Je navíc možné implementovat verzi systému D21 s hlasem proti."

Už byla metoda někde uvedena do praxe?

"Aplikuje se na mnoha místech. Dobrým příkladem je například město New York, příští rok budeme už popáté organizovat jejich participativní rozpočtování. Funguje i v mnoha obcích a městech v České republice. Během voleb na Slovensku si mohli voliči zahrát interaktivní hru, ve které právě hlasovali systémem D21. V České republice byla před posledními prezidentskými volbami velmi úspěšná občanská hra Prezident 21."

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy