Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Ivan Vyskočil o domovní prohlídce u syna Jakuba (†46): Policie se mu omlouvala. A Vařil se zaštiťoval i Babišem, tvrdí

Ivan Vyskočil se synem Jakubem v roce 2021.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 5 fotografií
REAKCE

Redakce eXtra.cz v sobotu přinesla rozhovor s Jiřím Vařilem, mužem, kterého syn Ivana Vyskočila (75) Jakub (†46) v dopise na rozloučenou označil za viníka všech svých potíží. Kontroverzní Vařil tvrdí, že šéf BusLine měl těsně před smrtí domovní prohlídky a měl prý být také obviněný ze zvlášť závažného zločinu. Co na to eXtra.cz řekl otec zesnulého?

„Podle mých informací někdy na konci dubna, poslední dubnový týden, u Jakuba Vyskočila proběhly domovní prohlídky. V souvislosti s jistou trestnou činností byl obviněný ze zvlášť závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti (po případném pravomocném odsouzení je trest odnětí podle závažnosti skutku do pěti, šesti a osmi let – pozn. red.). Tohle asi podle mě mohlo probudit sebereflexi. Když všude chodil a tvrdil, že s tím, pro co je naše skupina stíhaná, neměl nic společného, tak se v něm mohlo něco hnout,“ sdělil eXtra.cz v rozhovoru podnikatel Jiří Vařil.

Ivan Vyskočil: Vařil je prolhaný, dělal, že volá s Babišem

Otec zesnulého, známý herec Ivan Vyskočil, se ale jeho slovům vysmál.

„Nijak ho nechci pomlouvat, ale je to naprosto prolhaný megaloman. Umí úžasně manipulovat s lidmi. Není hloupý. Když jsme byli kamarádi, tak jsme se museli smát, když například říkal, že kdyby mu bývalý premiér Bohuslav Sobotka nezavolal, tak měl celé zdravotnictví v troskách. Čekal, že si z toho sedneme na zadek. Ale ani náš buldok Bobina by mu to nevěřila,“ říkal po týdnu od sebevraždy syna kupodivu docela zvesela.

„Vařil? U něj platilo, že co řekl, to šlo jedním uchem tam a druhým ven. Vzal třeba telefon a smrtelně vážně říkal: ‚Jasně, to ti schvaluju, Andreji,‘“ tvrdí Ivan Vyskočil.

Odmítá také, že by po synovi před smrtí šla policie.

„Jediný trestně stíhaný tu byl a je ten pán, který o tom mluví,“ věří herec.

Domovní prohlídka se ale konala. A umělec o ní povídá zajímavé věci.

Pravidla pro domovní prohlídky

Pravidla pro domovní prohlídky

Podle Trestního řádu lze domovní prohlídku vykonat, je-li důvodné podezření, že v bytě nebo v jiné prostoře sloužící k bydlení nebo v prostorách k nim náležejících (obydlí) je věc nebo osoba důležitá pro trestní řízení.

Rozhodně neplatí, že by si domovní prohlídky „objednával“ kdokoli. Na návrh policistů o ni po posouzení soud případně požádá státní zástupce. Zákon hovoří takto: „Nařídit domovní prohlídku je oprávněn předseda senátu a v přípravném řízení na návrh státního zástupce soudce… Příkaz k domovní prohlídce musí být vydán písemně a musí být odůvodněn.

Více o tématu

„Je to smutné. Jakub o tom vlastně píše i v dopise na rozloučenou: Vařil používal policii jako nástroj, takže je třeba poslal na domovní prohlídku (viz infobox Pravidla pro domovní prohlídky). Ve Svatém Janu (bydliště podnikatele Jakuba Vyskočila – pozn. red.) byli, přišli a byli velice slušní. Říkali: ‚Samozřejmě, my to víme, že… Ale musíme to udělat, tak se na nás nezlobte.‘ Dali si tu kafe, hráli si se zvířaty, samotná domovní prohlídka proběhla v naprosto přátelském duchu. Udělali ji a nic nenašli. Vždyť já s nimi mluvil den po Jakubově smrti. Koumali jsme nad tím, jak je to možné, co byl důvod a podobně,“ doplňuje zdrcený otec.

Jiří Vařil tvrdí i to, že Jakub Vyskočil byl jeho bílý kůň. Může mít pravdu, nebo lže a snaží se nepřátelsky ovládnout jeho firmy.

Kluci spolu začínali, určité podnikání rozjížděli. Vařil je chytrý, má nápady, ale pak se to zvrtlo v to, že Jakub vykonával všechnu práci a Vařil z toho jen těžil. A patřilo to přitom Jakubovi. On sice mluví o nějaké smlouvě, ale ta je pofiderní, což mi potvrdil i právník. Ta smlouva, o kterou se opírá, není relevantní a prý by to u soudu zcela evidentně prohrál,“ věří Ivan Vyskočil.

A závěrem dodává, že vůči muži, kterého nyní obviňuje z toho, že jeho syna „utýral“, udělal osudovou chybu.

„Hlavně mě ale štve, že když jsme ještě byli kamarádi, tak jsem se za něj zaručil, aby nešel sedět za to, že lidem, kteří zastavili před jeho domem, vystřelil do auta. Dostal jen podmínku. Budu to řešit s právníkem, aby se to zaručení dalo odvolat,“ doplnil.

Sandra Nováková řekla své ANO na netradičním místě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy