Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Adam Vojtěch má další opatření: Roušky i ve třídách, nová pravidla pro restaurace

Adam Vojtěch má další opatření: Roušky i ve třídách, nová pravidla pro restaurace
Zdroj: archiv Adama Vojtěcha
+ Další fotografie
koronavirus
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolal na čtvrtek po poledni další tiskovou konferenci, na které zhodnotil současný vývoj kolem koronaviru a přišel s dalšími bezpečnostními opatřeními. Novinky asi dvakrát nepotěší školák. Zpřísnění opatření se týká také restaurací, barů a klubů.

Ve čtvrtek se konala tisková konference, na které se objevil nejen ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ale také šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek, vedoucí Klinické skupiny Covid Vladimír Černý a vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu Roman Chlíbek.

Vojtěch rozhodně nejásá z toho, jak se situace kolem koronaviru vyvíjí a společně s epidemiology ji zhodnotil. "Faktem je, že epidemiologická situace není dobrá," uvedl Vojtěch s tím, že je to patrné z posledních dnů. "Pokud se nebudeme chovat zodpovědně, obávám se, že se ta situace bude zhoršovat," dodal. Vyzval zároveň veřejnost k tomu, aby se lidé nebáli. "Apeluji, aby lidé nepořádali velké akce, ať už jde o oslavy, večírky, team-buildingy a podobně, ze zkušenosti víme, že jsou velmi rizikové," zdůraznil Vojtěch.

Nová opatření

Od 18. září bude platné, že ve všech školách bude nutné nasadit roušky i v učebnách, výjimku mají jen první stupně. "Ten počet nakažených škol je velmi výrazný," upozornil Vojtěch s tím, že chtějí předejít k tomu, aby byly úplně uzavřené. Školám doporučil, aby nepořádaly hromadné akce, jako jsou turnaje či pěvecké soutěže.

Od půlnoci z pátku 18. září na sobotu 19. září bude zakázán provoz restauračních zařízení v celé České republice, a to mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Jak se chovat v restauraci a baru?

Ministerstvo zdravotnictví také upřesnilo pravidla pro nošení roušek v restauracích a barech. Nově platí, že zákazníci nemusí mít roušku, jen pokud jedí nebo pijí u stolu. Zákazník tedy může odložit ochranný prostředek pouze ve chvíli, když sedí na židli, lavici, barové stoličce u stolu nebo barového pultu a konzumuje či pije. "Připomínám, že odložit roušku můžeme jen u stolu ve chvíli, kdy konzumujeme jídlo či nápoje. Při pohybu po provozovně je nezbytné mít roušku vždy na sobě," uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Více o tématu

Původně se měla tiskovka konat už ve středu, to však Vojtěch odsunul právě na čtvrteční brzké dopoledne. Ale i tak stihl ministr zdravotnictví ještě ve středu večer oznámit nová opatření pro vnitřní hromadné akce a pro restaurace a bary. Bude tam moci být maximálně 10 stojících lidí, při vyšším počtu musí mít každý místo, kam se posadí.

Vojtěch přitom už ve středu navečer představil výrazné omezení vnitřních akcí. Oznámil, že od páteční 18. hodiny bude na vnitřních akcích, v restauracích či barech, moci být maximálně deset stojících lidí. Při vyšším počtu musí mít každý místo k sezení. "V tuto chvíli je naší prioritou zastavit počínající exponenciální nárůst pozitivních případů. Nemohu však vyloučit další opatření," uvedl ve středu večer ministr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy