Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Fico není prvním politikem, na kterého mířil atentát. Připomeňte si vraždy Kennedyho nebo Rašína

Robert Fico je v nemocnici.
Zdroj: koláž eXtra.cz/profimedia
+ Dalších 8 fotografií
historie

Atentát na slovenského premiéra, který se stal ve středu odpoledne, není prvním v pořadí. V historii najdeme množství pokusů o odstranění politiků, z nichž některé byly úspěšné. 

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu odpoledne v Handlové zasažený dvěma až třemi ranami. Padnout prý mělo 4–5 výstřelů. Podle informací ČT24 byl útočník na místě zpacifikován. Jeho identita však zatím zůstává neznámá.

Fico měl mít průstřel břicha a ruky a podrobil se operaci v nemocnici v Banské Bystrici. V historii nejde zdaleka o první podobný atentát na politického představitele. Jaké jsou ty nejznámější?


František Ferdinand d'Este

Když 28. června roku 1914 projížděl následník rakousko-uherského trůnu se svou ženou v koloně automobilů po sarajevském nábřeží, hodil na ni jeden z atentátníků bombu, která však vybuchla pod jiným vozem, a císařský pár neutrpěl žádná zranění. Jenže ani po této události město neopustil a dál pokračoval v naplánované cestě. Tím si zpečetil svoji cestu, když se dostal k dalšímu z atentátníků, Gavrilu Principovi, který několika výstřely z krátké vzdálenosti manžele smrtelně zranil. Smrt Františka Ferdinanda předznamenala začátek první světové války.

Abraham Lincoln

Americký prezident, který se zasazoval o zrušení otroctví, navštívil pět dní po skončení americké občanské války slavnostní představení ve washingtonském divadle. To se mu nakonec stalo osudným. Ve 22 hodin jeden z herců, který byl fanatickým přívržencem jižanské konfederace, vtrhl do lóže a z těsné blízkosti prezidenta střelil dvakrát zezadu do hlavy. V následném zmatku pak atentátník, kterým byl herec John Wilkes Booth, utekl. Vojáci ho našli za dvanáct dní, přičemž následně byl zastřelen. Atentát na Lincolna připravovalo kromě něj ještě dalších devět lidí. Šest z nich bylo odsouzeno k smrti.

Alois Rašín

Atentát na tehdejšího československého ministra financí z 5. ledna 1923 je podle serveru Moderní dějiny zatím jediným dokonaným atentátem na vysokého ústavního činitele v našich moderních dějinách.

Rašín podle jeho tehdejších kritiků prosazoval ekonomická opatření na úkor nejchudších obyvatel. Pro chudinu se proto stal symbolem útlaku. Politikův život ukončil anarchokomunista Josef Šoupal. Stalo se tak před Rašínovým bytem v Žitné ulici 10 v Praze.

Šoupal byl vedený snahou „prospět proletariátu“. Kulka, kterou vystřelil, uvízla Rašínovi podle Českého rozhlasu v páteři a poranila mu míchu. V beznadějném stavu skončil politik v podolském sanatoriu. Po šesti týdnech zemřel ve věku 55 let. Šoupal byl odsouzen k osmnácti letům těžkého žaláře.

John F. Kennedy

Jeden z nejznámějších politických atentátů na 35. prezidenta Spojených států se uskutečnil v pátek 22. listopadu 1963 v texaském Dallasu ve 12.30 místního času. Kennedy byl dle závěrů komise k vyšetření atentátu smrtelně zraněn střelou z pušky Carcano M91/38 během projíždění městem v otevřeném voze. V Dallasu byl v rámci kampaně pro prezidentské volby 1964.

Všemu přihlížela jeho manželka Jacqueline. Vážně zraněn byl rovněž guvernér John Connally. Pravděpodobný střelec Lee Harvey Oswald se k činu nikdy nepřiznal a byl zavražděn dva dny po zadržení. Tato vražda je dodnes opředena konspiracemi a část lidí si myslí, že za atentátem stála CIA, FBI nebo i viceprezident (a pozdější prezident) Lindon Johnson. Některé teorie také mluví o více střelcích.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy