Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Tereza H. musela složit kauci, aby mohla opustit Pákistán! Celníci se přesto nevzdávají

Tereza H.: Poslední krok, aby se mohla vrátit domů
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Kauce

Zdá se, že Tereza H. (25) ještě nemá úplně vyhráno. Tamní soud sice vydal písemný příkaz, díky němuž může Češka odletět do své rodné země, ale všechno má svůj háček. Aby mohla odletět, musela zaplatit 100 tisíc pákistánských rupií (více než 12 tisíc korun, pozn. red.), což má být záruka, že se vrátí zpět do Pákistánu kvůli projednávání odvolání. Proti rozsudku soudu se totiž celníci odvolali, jak informoval Blesk.

V pondělí 10. dubna vydal pákistánský soud písemné rozhodnutí, že Terezu H. v zemi již nemohou držet a může odletět do Česka. Nejdříve ale musela zaplatit kauci v hodnotě 100 tisíc pákistánských tupií, což je kolem dvanácti tisíc korun. Tato částka má zaručit, že se Tereza vrátí do Pákistánu k soudnímu řízení, jak informoval Blesk.

„Pokud bude Terezino odvolání nařízeno k projednávání, bude Tereza nucena přijet do Pákistánu,“ prozradil pro již zmíněný web tajný zdroj. „Celníci podali k Nejvyššímu soudu žalobu proti rozhodnutí Vrchního soudu v Láhauru,“ dodal zdroj. Pokud se Tereza do Pákistánu nevrátí, částka skončí ve veřejné pokladně.

Tereza vezla skoro 9 kilo heroinu!

Kauza Tereza H.

Tereza Hlůšková byla 10. ledna 2018 zadržena na mezinárodním letišti Allama Iqbal v pákistánském Láhauru. Měla se snažit propašovat necelých 9 kg heroinu, které měla v kufru. Tvrdila, že je nevinná. Drogy jí údajně někdo podstrčil, do Pákistánu prý přiletěla kvůli modelingu, následně tvrdila, že v zemi chtěla studovat islám.

Od zatčení strávila 15 měsíců ve vazební věznici Kot Lakhpat. 20. března 2019 byla odsouzena na 8 let a 8 měsíců za pašování heroinu. V dubnu 2019 jí generální ministr Paňžábu zkrátil trest o tři měsíce.

V září 2019 proběhlo neúspěšné odvolací řízení. Hlůšková se nevzdávala. Další odvolací řízení ale bylo neustále odkládáno.

1. listopadu 2021 orgán vyšší instance předchozí rozsudek zrušil, čímž se Hlůšková dle pákistánských zákonů stala nevinnou. Zdroj seznámený s kauzou objasnil, že soudci Ali Baquar a Sardar Shahbaz Doger vzali v potaz nesprávný průběh vyšetřování jejího případu s ohledem na chyby během policejního zkoumání.


Více o tématu

Už je to několik měsíců, kdy byla Tereza H. zproštěna všech obvinění. V lednu 2018 ji totiž zadrželi celníci na letišti v Láhauru, protože našli v jejích kufrech téměř devět kilo heroinu.

Češka tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Pákistánský zpravodajský portál UrduPoint již dříve uvedl, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (19,5 milionu korun).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy