Trendy
Extrémní proměny Výměna manželek Farma Česko KVIFF 2025

eXtra vyvrací fake news: Klimatická změna nemůže za extrémní vedra, šíří se internetem. Skutečnost je ale jiná

Ilustrační obrázek.
Zdroj: pixabay
vyvracíme fake news

Evropu na začátku prázdnin zachvátily letní vlny veder a na mnoha místech bylo přes 40 stupňů Celsia. Kritická je situace především v oblíbených dovolenkových destinacích na jihu Evropy. Za vedry stojí klimatická změna a rostoucí množství emisí skleníkových plynů. I tak se najdou odpůrci, kteří tvrdí, že nic takového se neděje.  

Souvislost mezi emisemi a extrémním vedrem je dnes velmi dobře vědecky prokázaná. Mnoho studií ukazuje, že emise vznikající lidskou činností zvyšují pravděpodobnost, že přijdou extrémní vedra. Vedra jsou stále častější, intenzivnější a trvají delší dobu. Roste riziko lesních požárů i povodní a extrémní horko má dopady na lidské zdraví.

Klimatická změna a vysoké teploty

I proto bylo v Itálii na konci června vydáno varování před vedry pro 17 měst. Ve Francii mohly teploty v některých oblastech dosáhnout až 42 stupňů Celsia a kvůli horku musel být odstaven jaderný reaktor. V Portugalsku padl rekord, když se teplota vyšplhala na 46,6 stupně Celsia. Na jihu Řecka bylo až 43 stupňů, což způsobilo požáry.

Rostoucí emise skleníkových plynů jsou klíčovým faktorem způsobujícím extrémní horka. Globální teploty už vzrostly o asi 1,1 stupně Celsia od 19. století. To zvyšuje intenzitu vln veder po celém světě, i u nás.

Dlouhotrvající vysoké teploty mohou rychle vysušit půdu a způsobit sucha, která ovlivní zemědělství, množství vody, a dokonce i energetiku. Vedra mají vážné dopady také na lidské zdraví. Odhadem horké počasí každoročně zabije až půl milionu lidí po celém světě.

Vysoké teploty jsou pro naše tělo zátěž. Když jsou dny příliš horké a noci nejsou dostatečně chladné na to, aby se člověk ochladil, srdce a ledviny pracují na plné obrátky, aby udržely tělo v chladu.

Rychlost oteplování je bezprecedentní

Někteří argumentují tím, že klima na naší planetě se měnilo vždycky. To je sice pravda, jenže rychlé oteplování, které pozorujeme nyní, se nedá vysvětlit přirozenými cykly oteplování a ochlazování planety. Ke změnám, které by za normálních okolností probíhaly stovky tisíc let, teď dochází během několika desetiletí.

Řešením následků klimatické změny se zabývá i Evropský parlament. Teď bude projednávat cíl snížení emisí o 90 % do roku 2040. Globální teploty jsou teď nejvyšší od počátku měření. Deset nejteplejších let na Zemi od roku 1880 se ve skutečnosti odehrálo po roce 2014.

Pranýřovaná Zuzana z Farmy se brání. Odhalila bolestný důvod, proč s sebou měla psa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy