Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Skončí někdy boj s nákazou? U netopýrů v Asii bylo zjištěno dalších 6 typů koronaviru

U netopýrů v Asii bylo zjištěno 6 nových typů koronaviru
Zdroj: pixabay
Předchozí Další
+ Dalších 7 fotografií
nebezpečí
V Asijské zemi Maynmar sousedící s Thajskem skrývají netopýři několik typů koronaviru, o kterých se nic neví a které by se teoreticky mohly přenést na člověka. Informuje o tom americký týdeník Newsweek. Zatímco svět bojuje už několik měsíců s novým typem koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid19, u létajících savců v Asii se může ukrývat další hrozba pro lidstvo.

Vědci z celého světa se aktuálně snaží vyvinout vakcínu proti novému typu koronaviru, jemuž celosvětově podlehlo už téměř 127 tisíc lidí. V některých státech se nebezpečné šíření nákazy koronaviru podařilo dostat pod kontrolu, zdaleka ale ještě není vyhráno.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Neznámé typy koronaviru

Viry, které pochází ze zvířat představují i nadále hrozbu pro celé lidstvo. Vědci, kteří v letech 2016 až 2018 studovali viry u netopýrů v Myanmaru, se shodují na tom, že u těchto živočichů našli 7 různých typů koronaviru a 6 z nich vědci dosud neznali.

Riziko přenosu na člověka

Riziko přenosu na člověka je přitom obrovské. Netopýři se dostávají pravidelně do blízkého kontaktu s lidmi, jelikož jim ubývá životního prostoru kvůli zemědělským aktivitám a kácení stromů. Na území, kde netopýři žijí, je ale i spousta nábožensky významných míst, kam proudí davy lidí. Stejně tak je v netopýřích oblastech řada turistických atrakcí, např. jeskynních systémů.

Vědci zjistili, že většina koronavirů byla nalezena v netopýřích extrementech a ne ve slinách, jak by si mohl někdo myslet. Právě netopýří exkrementy mohou představovat velké riziko přenosu nákazy na člověka, jelikož v asijských zemích lidé sbírají netopýří výkaly z náboženských nebo ekologických důvodů.

Situaci kolem koronaviru sledujeme ONLINE.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy