Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Komplikace pro pašeračku Terezu: Na odlet do Česka si musí ještě počkat, stále trčí ve vězení

Tereza Hlůšková: Na odlet do Česka si musí ještě počkat, stále trčí ve vězení
Zdroj: profimedia
Rozsudek

Tereza Hlůšková (25) by měla být zanedlouho propuštěna z pákistánské věznice. Odvolací soud ji shledal nevinnou z pašování téměř devíti kilogramů heroinu, které byly v roce 2018 nalezeny v jejím kufru .Přestože byla zproštěna viny 1. listopadu, stále čeká na propuštění z věznice Kot Lakhpat. Důvody pro eXtra.cz popsala tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Eva Davidová.Kauza Tereza H.

Tereza Hlůšková byla 10. ledna 2018 zadržena na mezinárodním letišti Allama Iqbal v pákistánském Láhauru. Měla se snažit propašovat necelých 9 kg heroinu, které měla v kufru. Tvrdila, že je nevinná. Drogy jí údajně někdo podstrčil, do Pákistánu prý přiletěla kvůli modelingu, následně tvrdila, že v zemi chtěla studovat Islám.

Od zatčení strávila 15 měsíců ve vazební věznici Kot Lakhpat. 20. března 2019 byla odsouzena na 8 let a 8 měsíců za pašování heroinu. V dubnu 2019 jí generální ministr Panžábu zkrátil trest o tři měsíce.

V září 2019 proběhlo neúspěšné odvolací řízení. Hlůšková se nevzdávala. Další odvolací řízení ale bylo neustále odkládáno.

1. listopadu 2021 orgán vyšší instance předchozí rozsudek zrušil, čímž se Hlůšková dle pákistánských zákonů stala nevinnou. Zdroj seznámený s kauzou objasnil, že soudci Ali Baquar a Sardar Shahbaz Doger vzali v potaz nesprávný průběh vyšetřování jejího případu s ohledem na chyby během policejního zkoumání.


Více o tématu

"Česká občanka se stále nachází ve věznici v Pákistánu, odkud může být propuštěna až po vyhotovení písemného rozsudku. Očekáváme vyhotovení rozsudku a následně odlet do České republiky v průběhu tohoto nebo spíše příštího týdne," uvedla pro eXtra.cz tisková mluvčí Ministerstva zahraničních věcí ČR Eva Davidová. Hlůšková si tak bude muset ještě pár dní počkat.

Soudce nemá čas

Mladá Češka byla zadržena na pákistánském letišti v lednu 2018, kdy u ní v kufru pákistánští celníci našli téměř devět kilogramů heroinu. Soud nakonec Hlůškové uložil trest na 8 let a 8 měsíců ve věznici Kot Lakhpat. Už od počátku Tereza tvrdila, že je nevinná a že jí musel látky do kufru někdo podstrčit.

Při rozsudku se odvolala, ale jelikož se odvolací soud neustále odkládal, proběhl až o téměř čtyři roky později dne 1. listopadu. Soud Hůškovou během tohoto slyšení nakonec shledal nevinnou, protože měla být nepravomocně odsouzena.

Její advokát Asghar Dogar původně pro Blesk uvedl, že by se propuštění mělo odehrát během následujících čtyř až pěti dnů. To se ale nestalo a Tereza je stále v cele. Soudce Ali Báqir se podle právníka prý kvůli nabitému programu ještě nedostal k vyřízení potřebné dokumentace.Související články

Další články