Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Zombie droga zabila v USA více než milion lidí. Odborník popsal její děsivé účinky a promluvil o rozšíření do Česka

+ Další 4 fotografie

Ze Spojených států přicházejí děsivé zprávy o drogové epidemii, za kterou může látka jménem fentanyl. Původně léčivý přípravek na tlumení bolesti se stal zkázou pro desetitisíce Američanů, kteří se pod jeho vlivem plouží ulicemi. "Když se to dostane na černý trh v mikrodávkách, které neodhadnete ani okem, pak množství těch předávkovaných je velké," vysvětlil v pořadu eXtra Host bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Fentanyl děsí Spojené státy. Tato látka se tam rozmohla natolik, že jsou na ní zavislé už desetitisíce lidí a některá města v USA vypadají, jako by se po nich ploužili zombies.

"Nám připadá normální, že pod vlivem alkoholu ti lidé vypadají úplně stejně. Ten zombie člověk je i pod vlivem alkoholu. Ten rozdíl není moc velký. Motá se, není schopen chodit. Ale tam nám to nepřijde divné," uvedl v pořadu eXtra Host bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

V USA zemřelo na fentanyl milion lidí za 10 let

Vzápětí však řekl, že nebezpečnost fentanylu je vysoká. "Fentanyl je obrovský problém a je to strašná epidemie, v USA zemřel milion lidí za posledních deset let. To v dějinách nikdy nebylo. To je samozřejmě děsivé a nechtěl bych to podceňovat. Nemyslím si, že nám to hrozí v této míře, ale paradoxně by se to mohlo stát, kdyby najednou byla policie úspěšná a vytlačila třeba buprenorfin (syntetický opioid, pozn. red.) z trhu," vysvětlil odborník na drogovou problematiku.

"Většina uživatelů užívá subutex nebo buprenorfin, což je mnohem slabší náhražka heroinu, a ti lidé se nepředávkovávají, vypadají střízlivě, jsou schopni pracovat, starat se o děti. Nemusí se zapojovat do trestné činnosti, protože ten náklad je několik jednotek tisíc korun, zatímco heroin stojí 30 až 40 tisíc korun za měsíc. Kdyby se podařilo to vytlačit, tak pak by to hrozilo," řekl dále Vobořil.

V celé EU je podle něj zhruba 200 předávkování fentanylem ročně a zároveň mnoho desítek tisíc u alkoholu. "Ve Spojených státech je to okolo 80 až 100 tisíc ročně. To je šílená epidemie, ale je to dané celou řadou faktorů, která když se nezblázníme, tak by se tu neměla opakovat," uklidnil bývalý protidrogový koordinátor.

Nebezpečný je i v malém množství

V čem spočívá nebezpečnost fentanylu? "Je to strašně silné, on se běžně používá ve zdravotnictví, je to v náplastech. Tam je to ale velmi nízká dávka, která funguje silně. Když se to ale dostane na černý trh v mikrodávkách, které neodhadnete ani okem, pak množství těch předávkovaných je velké. Další riziko je, že okamžitě po několika dávkách nastupuje fyzická závislost.Takže ti lidé mají okamžitě abstinenční příznaky," vysvětlil Vobořil.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy