Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Epidemiolog Roman Prymula: Omezení budeme uvolňovat, postupně promořovat společnost

Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
Počet nakažených novým koronavirem raketově roste. V Česku bohužel podlehlo zákeřné nemoci COVID-19 prozatím 56 lidí. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula aktuálním pohledem řekl, že počet nakažených na našem území ještě poroste. Navíc je toho názoru, že ekonomika v Česku je v ohrožení a vakcína proti koronavirové infekci je zatím v nedohlednu. Nicméně se opatření budou uvolňovat a postupně a řízeně promořovat společnost.

Andrej Babiš se vyjádřil k tomu, že by před Velikonocemi teoreticky mohlo dojít k uvolnění současných opatření. Jak to vidíte vašim pohledem?

Budeme probírat, která opatření by bylo možné omezit. A chtěli bychom nechat prostor na návštěvy některých individuálních sportovišť a dalšího… Postupně se ty restrikce uvolní a dojde k řízenému promořování.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Ministryně financí Alena Schillerová se vyslovila k plošné jednorázové dávce pro OSVČ ve výši 25 tisíc korun. Je to signál, že vláda kalkuluje s tím, že v Česku může dojít ke kolapsu ekonomiky?

Samozřejmě opatření, která jsou v celosvětovém měřítku, ekonomiku ohrožují. Je nutné to nějak vybalancovat, to znamená, že není možné dlouhodobě držet hranice opět v tom celosvětovém měřítku zavřené dlouhou dobu. Je tedy logické, že se to musí uvolnit i z tohoto důvodu. Konkrétně o záměru paní ministryně nemohu mluvit.

V pátek začal provoz „chytré karantény“. Je mi jasné, že je ještě brzy. Jak jste ale s jejím zavedením spokojený?

Zatím se to začíná provazovat. jelo se první den v ostrém režimu. Nabrali jsme asi 150 vzorků, ale ještě nebyl zapojen elektronický systém. Poznatky v tuto chvíli ještě nemáme…

Počet nakažených poroste

Nakažených v tuto chvíli máme přes čtyři tisíce lidí. Bude číslo stoupat, nebo je přenos koronaviru spíše na ústupu?

Číslo určitě poroste. Zatím v tuto chvíli tlumíme nárůst.

Je nějaká naděje, že by už v dohledné době bylo nějaké antivirotikum či vakcína na onemocnění COVID –19?

Zatím nemáme nic, co by bylo dostatečně účinné, abychom řekli, že tu epidemii zastavíme. Máme preparáty, které mají nějakou účinnost, ale ta je zatím omezená.

Rozhovor s šéfem krizového štábu Janem Hamáčkem o o tom, kdy se otevřou hranice Česka najdete ZDE

Související články

Další články