Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Roman Prymula o konci koronaviru v Česku: Bude to dlouhé, nejméně počítám měsíc

Roman Prymula o konci koronaviru v Česku: Bude to dlouhé, nejméně počítám měsíc
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 7 fotografií
EXKLUZIVNĚ
V Česku skokově narostl počet nakažených. Aktuální počet je 631. A podle všeho číslo ještě poroste. Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula přinesl v rozhovoru aktuální pohled na současnou situaci v Česku. A prozradil, jak dlouho vládní opatření v boji s nákazou mohou trvat...

Ve čtvrtek Česko zaznamenává skokový nárůst nakažených. Vláda přistoupí k tvrdším opatřením na základě čísel?

My jsme přivezli nové testovací soupravy, to znamená, že jsme dramaticky zvýšili počet testovaný. Z toho se ale nedá usuzovat, že bychom měli větší počet případů. Nárůst tady je, ale jde to hodně na vrub testování a dotetovávali jsme fronty z minulých dnů.

Uvědomuji si závažnost situace. Mnoho lidí je ale nervózních a zajímají se o to, kdy může současná pandemická situace skončit? Alespoň pokud se týká Česka.

Souboj s koronavirem bude dlouhý a minimálně měsíc budeme muset počkat, než se to oploští. To znamená, když se bude všechno dařit, to je minimálně měsíc, ale pokud to nepůjde, bude to i déle...

V současné době máme tuším pět pacientů, kteří mají těžký průběh nemoci. Lék remdesivir by měl být určen pro jednoho z pacientů. Jak to v současné době vypadá s dodáním?

Každá klinika má právo požádat o lék na specifický případ. Pokud to bude schváleno ve Spojených státech, tak bude dovezen, i když transport bude složitý vzhledem ke snížení dopravního spojení s USA.

Z vaší strany je ale schválen...

Ano, my jsme použití schválili. To znamená, že teď žádají nemocnice pro své pacienty.

Stále jsme jedna z mála zemí v Evropské unii, která nemá zemřelého pacienta na nákazu koronavirem. Což je absolutně skvělý stav. Stále předpokládáte, že statistika se změní, protože když jsme se naposledy bavili, víme o jednom pacientovi, který je na tom skutečně špatně?

Bohužel k tomu nepochybně může dojít. Pokud pacient je polymorbidní a kromě toho má závažnou pneumonii, tak riziko je obrovské.

Je opravdu nošení roušek vyrobených z trička a podobně, protože došlo k nařízení, aby lidé nechodili ven bez ochranných pomůcek, efektivní? Ptám se proto, že mnoho lidí to v různých diskuzích rozporuje třeba tím, že rouška nepomůže.

Určitě. Je to velmi důležité, protože rouška má svůj význam a my potřebujeme omezit vylučování viru do okolí.

Odhadem. Kolik může být nakažených lidí na konci měsíce, případně v průběhu dalšího?

To bych nechtěl předcházet. Je to otázka, jaký scénář se podaří. první čísla řeknu tak za pět až sedm dnů. Uvidíme, jak se projeví současná opatření...

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy