Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Boj s koronavirem: Odborníci pro eXtra.cz promluvili o třetí dávce vakcíny

Po Česku vznikají nová očkovací centra bez předchozí registrace.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Stále častěji se stává, že zejména starším lidem vyprchávají protilátky dříve než po půl roce od druhé dávky vakcíny. Třetí přeočkování ale není možné dříve než po 6 měsících. Reálně tak zůstává řada ohrožených lidí bez protilátek. Redakce eXtra.cz proto oslovila tři odborníky s otázkou, zda by se interval neměl zkrátit. Roman Prymula, Rastislav Maďar a Jaroslav Flegr se přitom shodli na stejné věci.

"Přeočkování 3. dávkou je možné pro osoby, které mají nejméně 6 měsíců po aplikaci 1. dávky u jednodávkové vakcíny (Janssen) nebo 2. dávky u ostatních vakcín. Nezáleží tedy na věku, zaměstnání či zdravotním stavu," uvádí ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Problém ale je, že podle lékařů u některých lidí vyprchávají protilátky dříve než po půl roce od ukončeného očkování.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

"Je pravdou že v některých případech tam dochází k poklesu už po pátém měsíci," uvedl pro eXtra.cz epidemiolog Roman Prymula. Ten zároveň upozorňuje, že hlavní je dokončit očkování. "Potřebujeme doočkovat ty, co zatím nebyli na druhé dávce, a to je priorita," myslí si Prymula.

Půl roku je nesmysl

Problémy s protilátkami po ukončené vakcinaci přiznal i epidemiolog Rastislav Maďar. "Termín mezi druhou a třetí dávkou očkování by se měl zkrátit na 5 měsíců," říká pro eXtra.cz Maďar s tím, že u rizikových pacientů se stává, že protilátky vyprchávají z těla dřív.

Rozmezí mezi druhou a třetí dávkou by se mělo zkrátit i podle evolučního biologa Jaroslava Flegra. "V každém případě zkrátit u lidí nad padesát let po pěti měsících nejpozději. Šest měsíců je nesmysl, když víme, že u těch starších lidí je ta imunita velmi nízká. A platí to nejen pro očkování, ale i pro prodělání nemoci," uvedl vědec na dotaz eXtra.cz.

Rekordní přírůstek

Počty očkovaných proti covidu-19 v poslední době stoupají. V úterý bylo naočkováno přes 47 000 lidí, asi o 3000 více než před týdnem. Celkem bylo v Česku podáno od loňského začátku očkování zhruba 12,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je asi 6,2 milionu lidí. Čísla nakažených přesto rostou, jen za úterý přibylo přes 22 tisíc nových případů s koronavirem, což je nejvíc od začátku pandemie.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy