Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Počet nakažených prudce roste, Prymula ale krotí obavy. Která část populace je nejvíce ohrožena?

Epidemiolog Roman Prymula.
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Exponencialitu připustil i epidemiolog Roman Prymula, zároveň ale mírnil obavy před další ničivou vlnou. "Větší část populace je už chráněna tím, že prodělala koronavirus nebo je naočkována. Z toho důvodu by neměl hrozit nějaký exodus v kategorii seniorů," uvedl pro eXtra.cz.

Česko zažívá déjà vu. Stejně jako minulý rok po skončení voleb vzrostl počet nakažených koronavirem. Stejně tak se zvedá množství hospitalizovaných s covidem-19. Oproti minulému týdnu se zvýšilo zhruba o třetinu na nedělních 463 lidí. Z nich 86 je ve vážném stavu, což je o dvě pětiny více než předchozí neděli.


"V posledních dvou týdnech je ten nárůst výrazně vyšší, než byl v předchozím období, kdy byl prakticky lineární vzestup. Teď už tady vidíme i mírnou exponencialitu," říká epidemiolog Roman Prymula. Podle něj ale nedojde na podobný scénář, jaký Česko zažilo minulou zimu, kdy zemřely desítky tisíc lidí na covid.

Doporučuje lokální opatření

Jak pro eXtra.cz vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví, větší část populace je už chráněna tím, že prodělala koronavirus nebo je naočkována. "Z toho důvodu by neměl hrozit nějaký exodus v kategorii seniorů. V té populaci střední ale nepochybně bude k nárůstu nakažených docházet, protože tam je proočkovanost poměrně malá," uvádí epidemiolog a jedním dechem dodává, že oproti předchozí zimě očekává, že se množství nakažených bude pohybovat maximálně na pětině toho co loni.

Zároveň si ale nemyslí, že je potřeba zavádět plošná opatření. "Je to otázka spíš selektivních opatření v nejhůře postižených regionech, kde může být odlišná situace. Musí se to tedy řešit lokálně, nikoli ale drasticky uzávěrami," myslí si Prymula.

Roste počet úmrtí

Šíření covidu-19 v Česku v poslední době vytrvale zrychluje. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných a množství úmrtí nemocných. V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září.


Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy