Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

RECENZE: Jeden seriál vládne všem. První díly Pána prstenů jsou epický zážitek desetiletí

Nová Galadriel je plná zloby na Saurona.
Zdroj: Se souhlasem Prime Video
+ Další 3 fotografie
RECENZE

RECENZE: Pokud máte rádi fantasy, případně J. R. R. Tolkiena, nedejte na hodnocení na filmových databázích ovlivněná nenávistnými hejty a podívejte se na start nového seriálu Pán prstenů: Prsteny moci. S filmy Petera Jacksona nemá nic společného, ale dýchá z něj podobná poetická atmosféra. Za mě první díly zatím působí jako náznak nejlepší seriálové události řady posledních let.

750 milionů dolarů je znát všude

Jaký tedy seriál Pán prstenů: Prsteny moci je? Po zhlédnutí prvních dvou dílů opatrně konstatuji, že působí naprosto skvěle. Masám se bude stoprocentně líbit a nic na tom nezmění ani neuvěřitelně nízká hodnocení na filmových databázích, na které se soustředěně vrhli ti, kteří sice ještě nic neviděli, ale stejně Prstenům dávají odpad. ​O důvodech se rozepisuji v infoboxu nazvaném Vlna nenávisti.

Amazonu se podařil husarský kousek: za práva na první sezonu utratil necelých tři čtvrtě miliardy dolarů, což je nejvíc v historii; samo o sobě to ale dobrý seriál nezařídí. Přesto se firma nebála riskovat, když projekt odvážně svěřila do rukou zcela nezkušených a neznámých tvůrců. Ti totiž při konkurzech prokázali největší nadšení pro Tolkienův svět. A podle mě zcela jasně potvrdili, že původní látku milují a že to byla trefa do černého.

Princezna Disa v seriálu Pán prstenů: Prsteny moci zatím působí jako velké herecké osvěžení.

Vlna nenávisti

Kdo se o vznik seriálu Pán prstenů: Prsteny moci zajímal, ten moc dobře ví, jaké klacky pod nohy dostával dávno před svým uvedením na streamovací platformě Prime Video společnosti Amazon. Největší vlna nenávisti naskočila poté, co se v seznamu postav objevili černošský elf a trpaslice.

Snad nikdy ještě sociální sítě nebyly svědkem tak soustředěného hejtu, otázkou ale je, jak velký počet z nenávistných kritiků tvořili ti, kterým šlo o čistotu převedení Tolkienova díla na televizní obrazovku, a kolik se toho chytilo skutečných rasistů, kteří prostě hledají jakoukoli záminku, jak ponížit a kritizovat černochy.

Problém s rasou?

Pro někoho může být z důvodů logiky světa Středozemě nepřekročitelné, aby černoši hráli postavy, které Tolkien popsal jako bělochy. Jenže víme, v jaké době dílo vzniklo a že dnes se filmová a seriálová tvorba zdaleka nepřipravuje čistě jen pro tzv. bílou rasu. Na světě nejsme sami a i černoši či další (Asiaté, Hispánci…) se chtějí ztotožnit s jim podobnými herci a herečkami.

Znám ale i pár vyložených Tolkien nerdů, kteří se přes obsazení přenesli a nyní jsou z příběhu z jejich oblíbeného světa stejně nadšení.

Řada z těch, kteří si stojí za tím, že černoši v seriálu nemají na místech elfů či trpaslic co dělat, jako by zapomínala na obrovskou kritiku režiséra Petera Jacksona po uvedení jeho trojice snímků Pán prstenů. Také se zdaleka nedržel knih, také měnil charaktery, vynechával velké části příběhu. A bylo to zcela v pořádku. Nyní ale filmovou trilogii někteří dávají za příklad doslovného držení se Tolkiena, i když to vůbec není pravda.

Hejtři zahájili jakýsi frontální útok na hodnocení seriálu. Server Rotten Tomatoes ukazuje, že zatímco se Prsteny moci líbí 83 % kritiků, veřejnosti pouze z 38 %. Takový nepoměr je naprosto neobvyklý.

Více o tématu

Středozemi ze seriálu cítíte, lokace, opět z Nového Zélandu, jsou nádherné, i počítačově vytvořená prostředí působí až magicky pěkně. Vizuálně je to neskutečná paráda, nic hezčího jste v seriálech ještě nikdy neviděli a moderní vymoženosti přehrávaného videa, 4K a Dolby Vision, to na dražších kvalitních televizích jen umocňují.

S kamarádem jsme se nicméně shodli na tom, že obraz je možná až moc ostrý a že by mu slušelo lehce ubrat barvy a přidat filmové zrno.

Počítačových efektů je tu nepočítaně. Výjimečně se i v tak drahém seriálu ukázalo několik méně hezkých záběrů, ale zarazil jsem se maximálně dvakrát, třikrát. Jinak mě spíš mile překvapily.

Výpravný seriál snů

Peníze jsou jinak vidět všude. Na oblečení, maskách (například výborní skřeti), kulisách, všech rekvizitách obecně, na celé výpravě seriálu. Nejvíc si ale stejně cením slovníku seriálu. Vnímáte z něj velkolepost, mluvu plnou patosu a poetiky, kterou od Pána prstenů očekáváte. Hlavně od takových elfů.

Někteří zahraniční kritici dopředu trochu nelibě nesli pomalejší tempo při rozjezdu – přece jen se musí ukázat a představit mnoho různých prostředí a postav, to jsem ale za sebe nepostřehl.

Líbí se mi také to, že tvůrci vůbec nesázejí na zvučná jména herců, nezaštiťují se jimi, dávají vyniknout neokoukaným tvářím. A podle mě to je většinou trefa do černého: jak proti filmům mladší Galadriel (Morfydd Clark), tak Elrond (Robert Aramayo) coby přátelé jsou zatím mými velkými favority. A příjemně mě překvapili černošská trpaslice, princezna Disa (Sophia Nomvete) plus její manžel, princ Durin IV. (Owain Arthur).

Některé další postavy jsem záměrně vynechal. Jistě se vyloupnou v dalších pokračováních. A hlavně určitě dojde na Saurona, tvůrci slibují, že nás překvapí, jakou podobu tu bude mít.

Děj Prstenů moci

Co se týče děje, zažívá nejdřív parádní prolog ukazující mládí Galadriel i důvod toho, proč je zatrpklá a proč s neutuchající zarputilostí a bojovností pátrá po Sauronovi. Elfové kolem ní si myslí, že učedník Morgotha už staletí nepředstavuje nebezpečí, ona je si ale jistá, že se někde skrývá a připravuje se na návrat.

Seznámíme se i s kmenem chluponohých předchůdců hobitů, s lidskou léčitelkou (zamilovanou do černošského elfa) a s jejím synem, kteří narazí na náznak vracejícího se zla. Do toho do oblasti doletí i ohnivá koule a na místě jejího dopadu je nalezen záhadný muž. A Galadriel zase od trosečníka zjistí, kde pátrat po svém nepříteli.

Paddy Considine jako král Viserys Targaryen.

Konkurence

Před dvěma týdny začalo HBO Max streamovat (a filmový kanál HBO vysílat) prequel Hry o trůny s názvem Rod draka. Seriál vzbudil značný ohlas a podle prvních dvou epizod se zdá, že bude obstojný. Mě osobně ale mnohem víc zaujaly Prsteny moci. I když rozhodně netvrdím, že Rod draka je špatný, Prsteny jsou za mě aspoň o dva levely výš.

Nadšení z příběhu

Děj je rozehraný zajímavě, máme tu různé linky, které ale zatím nijak nezaostávají jedna za druhou. Musím se přiznat, že příběh mě zaujal, ba pohltil (to se stane u málokterého seriálu), a opravdu se těším na to, jestli se kvality série v pokračováních potvrdí, nebo přijde zklamání či dokonce průměrnost. Uvidíme, jak si se seriálem autoři poradí v dalších dílech, v současné době mu ale s otevřeným hledím dávám 8/10.

A jestli se to celé nepokazí, může se stát, že tak jako Hra o trůny a Perníkový táta vládli seriálům v minulém desetiletí, v tomhle by to klidně mohl být tento počin.A i kdyby nakonec sezona spadla do šedivého průměru, první dva díly pro mě stále zůstanou minimálně v první dvacítce nejlepších seriálových epizod, které jsem kdy viděl.

Info

Pán prstenů: Prsteny moci je osmidílná série Amazonu, který streamuje ve své službě Prime Video. Ta má v ČR týdenní zkušební dobu, poté se na měsíc platí 79 korun.

Seriál má český dabing a titulky. 3. díl dorazí v pátek 9. září v šest hodin ráno, zbývajících pět dílů vždy jednou týdně ve stejný den a ve stejnou dobu.

V plánu je již i druhá řada, ta tentokrát vznikne ve Velké Británii. Natáčet se začne na podzim. Pokud bude mít seriál úspěch, vznikne celkem pět řad o tom, co vše se odehrálo před dějem trilogie filmů Pán prstenů.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy