Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zásilky z Číny zabíjejí a česnek chrání před nákazou: 6 nejčastějších mýtů o koronaviru

Letiště Václava Havla.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 6 fotografií
Covid-19
Šíření nového koronaviru, kterému ve světě podlehly už téměř tři tisíce lidí, je samo o sobě alarmující. Velký neklid ale v lidech způsobuje také panika, která se začíná projevovat už i v České republice. S tím jsou spojené i mýty a nepravdy, které o koronaviru kolují. Týkají se především prevence a způsobů, jak příznakům nemoci čelit. Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila nejčastější z nich.

Vysoušeče rukou zabijí vir

Mnoho lidí zajímá, jestli je vysoušeč rukou účinný proti šíření nákazy koronaviru. WHO uvádí, že vysoušeč rukou rozhodně není schopný zabít virus Covid-19. Doporučuje se spíše časté mytí rukou mýdlem s obsahem alkoholu nebo čištění dezinfekčními prostředky. Důležité je ruce také důkladně osušit papírovou utěrkou či vysoušečem.

Co je koronavirus

Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují u lidí a zvířat onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční koróny.

Může způsobit běžné nemoci, například nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekce MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel.

Více o tématu

Pomůže alkohol

Rozšířila se i informace o tom, že alkohol dokáže virus Covid-19 zabít. To je také jeden z mýtů. Alkohol ani například chlór nezabijí viry, které už do těla vstoupily. Jako prevence ovšem alkohol, používáme-li ho k mytí rukou, funguje.

Balíček z Číny je nebezpečný

Rozmáhá se i panika kolem zásilek z Číny. Podle WHO nejsou lidé, kteří dostanou balíček z Číny, v nebezpečí. Z předchozích analýz je známo, že koronavirus nezůstává na předmětech, jako jsou balíčky nebo dopisy, delší dobu. Koronavirus se navíc přenáší kapénkově.

Náchylní jsou jen staří lidé

Rozmohl se i mýtus o tom, že koronaviru podléhají jen staří lidé nad 80 let. Infikovaní mohou být ale lidé všech věkových kategorií. WHO doporučuje všem věkovým skupinám, aby podnikly kroky k ochraně před virem. Například již zmíněnou hygienu rukou a používání respiračních pomůcek.

Antibiotika jako prevence

Objevují se i názory, že antibiotika jsou v boji proti novému koronaviru účinná. WHO to ale vylučuje s tím, že antibiotika nepůsobí proti virům, ale pouze proti bakteriím. Antibiotika by neměla být používána jako prostředek prevence nebo léčby.

Česnek a sezamový olej

Informace o tom, že by byly některé potraviny účinné proti koronaviru, také nejsou potvrzené. Česnek je zdravá potravina a může mít antimikrobiální vlastnosti, nicméně neexistuje důkaz o tom, že konzumace česneku ochrání člověka před koronavirem. Jakkoliv jeho konzumací jakožto osvědčeného posilovače imunity jistě chybu neuděláte. Stejně tak není účinný sezamový olej nebo vyplachování nosu solným roztokem. To může pomoci v rychlosti zotavení se, nepůsobí však jako ochrana před nákazou.

Vývoj šíření nového koronaviru sledujeme ONLINE ZDE.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy