Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

ONLINE: V Česku už je 19 případů, nová pacientka nemá žádné vazby na předchozí nakažené

Zdroj: Pixabay
+ Dalších 11 fotografií
Covid-19
Česká republika hlásí další nakažené, včetně ročního miminka. Počet pacientů s koronavirem stoupl oficiálně na 19. Soukromé laboratoře umí testy na koronavirus dělat levně a poměrně rychle, Vojtěch ale trvá na státních laboratořích, soukromé kliniky musí splňovat dvě podmínky, aby mohly testovat. Postup ministra kritizuje rodič testovaných dětí. Sledujte šíření nebezpečného viru minutu po minutě.

Situace v Evropě je vážná. Česko má aktuálně 19 nakažených novým koronavirem. Nemocí, která se od prosince šíří z Číny, se ve světě dosud infikovalo přes 95 000 lidí a vyžádala si více než tři tisíce obětí. V tuzemsku se podrobilo testování přes 407 lidí, u dalších podezřelých testování probíhá.

SITUACI SLEDUJEME ONLINE:

22:30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešek se s vámi loučíme, naše online reportáž bude brzy pokračovat.

21:59 Rakousko zavádí kvůli koronaviru namátkové zdravotní kontroly na hranicích s Itálií. Ruší všechny lety s Jižní Koreou, Íránem, Bolognou a Milánem.

21:34 Ministr zdravotnictví očekává, že nakažení budou v následujících dnech přibývat. Ministerstvo počítá s tím, že pokud bude průběh nemoci klidný a bez vážných příznaků, mohou se pacienti léčit doma. "Odlehčíme tím nemocničním kapacitám, lůžka v nemocnicích by měla být vyčleněna hlavně na závažné případy. Pozitivní je, že v tuto chvíli nikdo takový není," informoval Vojtěch.

21:09 Lékařka z pražské soukromé laboratoře dříve potvrdila dva pozitivní případy infikované COVIDem-19. Teď je v karanténě v pražské Bulovce. "Odběr proběhl nestandardním způsobem. Lékařka si to sama uvědomuje," uvedl Adam Vojtěch. Mezi lékařkou a ministerstvem jsou totiž dohady o tom, zda by příslušné testy měla provádět.

20:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci oznámil další nákazu koronavirem. Dohromady je v Česku 19 nakažených. "Nová pacientka s koronavirem byla objevena před několika málo minutami. Paní je z Ústeckého kraje a nemá žádné vazby na předchozí nakažené. Byla v Lombardii, v tuto chvíli je v domácím léčení," uvedl ministr. Mezi nakaženými je i roční kojenec.

19:55 Andrej Babiš v České televizi uvedl, že u pražského lékaře, který je nakažen koronavirem, bylo 65 pacientů. Ordinace byla otevřená po celé dva dny, hygienici v tuto chvíli kontaktují ty, se kterými byl doktor v blízkém kontaktu.

19:24 V Itálii na nákazu zemřelo dalších 49 lidí a 778 nakažených přibylo. Z nemoci se ale zotavilo přes sto lidí. Itálie tak má skoro 200 obětí a necelé 4000 nakažených.

19:06 Experti uvažují nad možností, že by se koronavirus mohl přenášet po budovách díky klimatizaci. Stopy koronaviru se totiž objevily v nemocničních ventilacích.

18:42 WHO vyzvala všechny země, aby zastavení šíření nemoci COVID-19 brali jako nejvyšší prioritu. "Zpomalování epidemie zachraňuje životy," uvedl Tedros Ghebreyesus, generálníb ředitel WHO. "Získáme tím čas na přípravu, zároveň i pro výzkum a vývoj," dodal.

18:03 Jedna z londýnských kanceláří firmy Facebook byla uzavřena. Nakazil se její zaměstnanec a všichni ostatní budou pracovat z domu.

17:43 Mezi nově nakaženými je i dvanáctiletá dívka z rodiny muže z Děčína. Muž byl mezi prvními třemi nakaženými. Infekce byla potvrzena u padesátileté ženy, která se vracela ze stejné oblasti Itálie s druhou rodinou.

17:18 Americký prezident Donald Trump podepsal novou iniciativu, kde je upřesněn postup v boji proti šířící se nákaze. Polská vláda nařídila místní policii, aby omezila měření hladiny alkoholu v krvi řidičům. Přes měřič dechu by se podle nich mohl někdo nakazit.

16:55 Ministerstvo zahraniční po dnešním zasedání upravilo doporučení pro cesty do Itálie. Vyzývá tak Čechy, aby do země vůbec necestovali. Zdůvodnilo to hlavně ministerstvo zdravotnictví tím, že nařídili povinnou karanténu všem, kteří se vrátí z Itálie.

16:35 Britské a kanadské pobočky kaváren Starbucks se rozhodly nepřijímat kelímky, které si zákazníci nosí z domova. Chtějí tím zabránit dalšímu šíření nákaz, sleva však bude pro příchozí s kelímkem nadále garantována.

16:12 "V důsledku přijatého mimořádného opatření a také v důsledku dalších dopadů způsobených virem Covid-19 je stát připraven díky Českomoravské záruční a rozvojové banky obratem připravit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů," informovalo v pátek ministerstvo zdravotnictví.

15:49 Slovensko od prvního případu nákazy zakáže lety do Itálie, včetně exkurzí škol do zahraniční a pro návštěvy zavře nemocnice i vězení.

15.21 Během tiskové konference vyšlo najevo, že se objevily další tři případy, celkem je jich podle Babiše zatím 18.

15:05 V Itálii v tuto chvíli je asi 16 500 Čechů. Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. Premiér Babiš uvedl, že lékař bude oprávněn karanténu prodloužit. Babiš navíc vyzval zaměstnavatele, aby vyšli zaměstnancům vstříc a nechali je pracovat z domova.

14.45 V Česku je 15 případů nákazy koronavirem, jedním z nakažených je i lékař z Prahy, který ještě dva dny nakažený ordinoval V pátek přibyly tři nové, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Kdo se vrátí od 7. března z Itálie, musí telefonem nebo mailem kontaktovat svého lékaře. "Kdo poruší nařízenou karanténu, hrozí mu pokuta až 3 miliony korun," řekl Babiš.

14.08 - Z celého světa bylo ohlášeno už přes 100 tisíc případů nákazy novým koronavirem, z evropských zemí nehlásí výskyt koronaviru již jen Bulharsko, Kypr Malta, Albánie, Černá Hora, Moldavsko a Turecko.

13.22 - Šestatřicetiletého čínského fyzioterapeuta Lia Lianga pustili z nemocnice s tím, že testy potvrzovaly, že je vyléčený. Testy mu dělali dokonce dvakrát, měl podle nich být zcela zdravý. Muž ale jen pár dní po propuštění z nemocnice zemřel. Jeho smrt tak silně zpochybňuje kvalitu současných testů...

12.35- Státní zdravotní ústav zveřejnil seznam osmi laboratoří, které mohou testovat podezřelé na nákazu koronavirem. Soukromá je jedna v Ostravě.

12.15 - K zemím stiženým koronavirem se přidává dosud odolávající Slovensko. Prvního nakaženého potvrdil premiér Peter Pellegrini.

11.42 - V pátek zemřel první člověk na koronavirus v Nizozemsku. Jedná se o muže, kterému bylo 86 let.

11.37 - Manžel ženy nakažené koronavirem v pátek ostře kritizoval komunikační postupy ministerstva zdravotnictví. Muž na Twitteru napsal, že o zdravotním stavu svých dětí se dozvěděl z televize. "Měl jsem dost velkou zlost (doteď mám), když jsem se zprávu o negativním výsledku testů na COVID-19 svých dětí a neprůkaznosti testu u mě dozvěděl nejdříve od SuperStar ministra nakrucujícího se před kamerami ČT24 a až hodinu potom od lékařů. Absurdní," napsal na Twitter naštvaný otec, který zřejmě narážel na to, že Adam Vojtěch před vstupem do politiky zkoušel štěstí v show SuperStar

10.59 - Premiér Andrej Babiš vyzval Čechy, aby nejezdily do Itálie. Babišova výzva, aby Češi nejezdili nikam do Itálie, je nesmyslné rozhodnutí, pokud není vyhlášen zákaz cestování Italů do ČR, uvedla Asociace cestovních kanceláří.

10.45 - Pacientka v ústecké Masarykově nemocnici je prvním případem nákazy novým typem koronaviru na území Česka. Žena se nakazila od syna, který byl lyžovat v Itálii a leží v pražské Nemocnici Na Bulovce.

10.04 - Japonsko se strachuje z rozdílu oficiálních čísel a skutečného stavu, co se nakažených koronavirem týče. Na jednoho otestovaného připadne poměrně vysoký počet těch, na které se nedostalo, varoval ředitel tamního výzkumného institutu Masahiro Kamiřekl.

9.10 - Jedním z nakažených v Česku je i lékař z Prahy. Po dovolené na severu Itálie se vrátil do ordinace, do styku se s ním dostaly patrně desítky lidí.

9.08 - Bhútán, Kostarika a Jihoafrická republika se přidávají k zemím s pacienty nakaženými koronavirem.

8.24 - Zástupci vlády, hejtmani, pražský primátor Zdeněk Hřib a předseda Svazu měst a obcí František Lukl budou v pátek jednat o koronaviru a jeho dopadech na Česko.

7.30 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil třináctý případ nákazy koronavirem v Česku, řeší ho ale soukromá klinika. "Bilance vyšetření na koronavirus je za celou republiku 483. Nadále platí, že je z toho 12 případů pozitivních. Ale mám informaci, že 1 případ potvrdila mimo systém soukromá laboratoř v Praze. Ta samá, co minule. Vzorek jde teď na ověření do NRL. 100% výsledek budeme mít odpoledne," informoval na Twitteru.

7.20 - Tři oběti koronaviru už má Španělsko, informoval portál El País. V úterý totiž zemřela 99letá žena, u které se nákaza prokázala až posmrtně ve čtvrtek.

7.00 - Dobré ráno, Jižní Korea hlásí 196 nových případů za den, v pevninské Číně se nakazilo dalších 143 lidí. Na výsledky dalších testů čeká Česko, kde je momentálně dohromady 12 nakažených.

Přehled toho, co přinesl čtvrtek 5. března

22:30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešek se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

21:50 Adam Vojtěch rozhodl, že od zítra nebude možné vyvážet dezinfekční přípravky. Cílem je zajištění dostatečného množství přípravků pro ČR.

21:28 Evropský parlament zrušil zasedání ve Štrasburku kvůli koronaviru. Mělo začít už příští pondělí, místo toho se europoslanci sejdou v Bruselu.

21:04 Ve Francii nákaze podlehl již sedmý člověk. Většinou se jedná o starší generace.

20:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru uvedl, že poslední testy na koronavirus byly negativní. Nadále zůstává dvanáct nakažených.

20:20 V jednom ze čtyř nových případů v České republice jde nejspíš o první přenos viru z člověka na člověka. Podle nejnovějších informací TV Nova totiž žena v Itálii nebyla, nakazila se až doma od příbuzného.

19:55 Pracovníci na linkách pražské hygienické stanice mají co dělat. Pražští obyvatelé se nemohou mnohdy ani dovolat, stanice totiž za den vyřídí zhruba 1000 hovorů. "Hygienická stanice hlavního města Prahy prosí občany o trpělivost," uvedla ředitelka Zdeňka Jágrová.

19:28 V brněnské výstavišti se letos neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper a ani veletrh zemědělství Techagro. Oba budou mít svůj náhradní termín, důvodem zrušení je obava, že by se mohl koronavirus snadněji rozšířit.

19:04 Ve Velké Británii podlehl jeden člověk novému typu koronaviru. Počet nakažených stoupl na 115.

18:40 Itálie eviduje dalších 41 mrtvých. Celkový počet tak stoupl na 148, informoval o tom italský web ilsole24ore.com. Infikovaných jsou skoro 4000.

18:19 V Novém Městě na Moravě dnes odstartoval biatlon. Tribuny jsou bohužel prázdné.

17:55 Ústecký kraj zrušil svůj ples, stejně tak udělala i 3. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. A to kvůli obavám ze šíření nákazy.

17:34 Ústecké infekční oddělení přijalo novou pacientu s koronavirem. Je to šestašedesátiletá matka muže, který byl v neděli převezen na pražskou Bulovku. V izolaci je také zdravotní sestra infekčního oddělení v Ústí, která se zhroutila.

17:12 V Plzeňském kraji podstoupilo testy na nový typ koronaviru už 43 lidí. Krajská hygienická stanice eviduje 144 lidí v karanténě jen v tomto kraji. V Karlovarském kraji bylo testováno 7 lidí, zatím jsou čtyři lidé negativní, na další výsledky se čeká.

16:49 Ke dnešnímu dni je na pražské Bulovce hospitalizováno už devět pacientů s koronavirem.

16:24 Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví, označil italské Passo Tonale za rizikovou oblast. Nedoporučuje, aby kdokoliv na toto místo cestoval. Tuto informaci uvedl pro Českou televizi.

16:13 V Praze můžete potkat speciální vůz vyčleněný pro odběr biologického materiálu. Ten jezdí k pacientům, u kterých je možné riziko nákazy novým koronavirem. Fotografie byla pořízena přímo v akci.

15:53 Nemocnice Pardubického kraje vyhlásila zákaz návštěv, důvodem je nákaza. Na facebookových stránkách Pardubického kraje přibyl příspěvek s textem: "Na všech odděleních léčebné péče ve všech zařízeních Nemocnice Pardubického kraje je s okamžitou platností vyhlášen zákaz návštěv. Důvodem k tomuto preventivnímu opatření je nepříznivá situace v šíření nákazy COVID-19 v Evropě, zejména v Itálii, a výskyt onemocnění v České republice."

15:30 Ve Francii nákaze podlehli další dva lidé. Počet obětí se tak zvedl na šest, počet nakažených je 377. Další nárůst infikovaných je v Nizozemsku a v Belgii.

14.55 Mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná uvedla pro eXtra.cz: "Omlouváme se za mylnou informaci, že mezi nakaženými je dítě. Bohužel jsme si řádně neověřili fakta."

14:28 - Národní referenční laboratoř ve čtvrtek potvrdila další čtyři pozitivní vyšetření na koronaviru. Pozitivní testy na koronavirus vyšly u muže z Prahy a muže italské národnosti, kteří se na konci února vrátili z Itálie. Ministerstvo původě uvedlo, že mezi nakaženými je dítě, pak to zase odvolalo. Hygienici nyní dohledávají, s kým tito lidé mohli přijít do kontaktu.

14:16 - V soukromé laboratoři Tilia stojí test na koronavirus 1264 korun. Podle oficiálních údajů státu stojí test pět tisíc. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch si ale přeje, aby lidé využili státní laboratoře. Soukromé laboratoře jsou v některých případech i rychlejší. Informoval o tom web idnes.cz.

14:03 - První případ nákazy oznámila Jihoafrická republika. Jedná se o osmatřicetiletého muže, který se vrátil z Itálie.

13:50 - Ministr Adam Vojtěch si nepřeje, aby soukromé laboratoře testovaly podezřelé jedince. Někteří lidí ale vyhledali pomoc v soukromých laboratořích, protože státní laboratoře vyhodnotily, že pacienty není nutné testovat. Podle webu idnes.cz stát nemá způsob, jak soukromým laboratořím testy zakázat.

13:20 - Kardiochirurg Jan Pirk zastává názor, že ideální by bylo, kdyby koronavirus prodělalo co nejvíc lidí

12.54 - V Česku bylo dosud otestováno 407 lidí.

12.29 - Jižní Korea dnes ohlásila 322 nových případů nákazy koronavirem. COVID-19 tak v zemi zasáhl již 6 088 lidí.

12.22 - Virus zasadil těžkou ránu letecké dopravě. Společnost Lufthansa odstavila 150 strojů. Web Aktuálně.cz píše, že britské aerolinie Flybe ohlásily krach.

11.54 - Epidemiolog Roman Prymula uvedl, že testy na koronavirus se budou dělat všem lidem, kdy to určí lékař či epidemiolog. Dosud se testy dělali pouze lidem, kteří přicestovali z rizikových oblastí.

11.33 - V Nemocnici Na Bulovce odebrali vzorky dalším 17 pacientům s podezřením na koronavirus. Výsledky by měly být k dispozici ve čtvrtek večer či v pátek ráno.

11.06 - Ministerstvo zahraničí zatím nezařadí italský region Trentino mezi oblasti, kam nedoporučuje cestovat. V regionu nejsou ohniska nákazy.

10.59 - Prvního nakaženého pacienta ve čtvrtek ráno přiznala také Bosna.

10.44 - Ve Španělsku je v současné době potvrzených 219 potvrzených případů, kdy se lidi nakazili.

10.42 - Čínský prezident Si Ťin-pching kvůli obavě z nemoci odložil plánovanou cestu do Japonska.

10.37 - Na západě Švýcarska zemřela 74letá žena. Je první švýcarskou obětí koronaviru.

10.21 - "Krizový štáb Prahy 6 ráno rozhodl ponechat stávající opatření kvůli koronaviru, v souladu s pokyny hygieniků, v platnosti do odvolání, nejméně však 14 dní, což je inkubační doba virového onemocnění," píše Městská část Praha 6 na Facebooku.

10.19 - První oběť koronaviru hlásí ve čtvrtek švýcarská policie, zemřel člověk z kantonu Waadt na západě země.

10.17 - Nemocnice Na Bulovce oznámila výsledky testů. "Ranní výsledky testů žádného dalšího pacienta nakaženého koronavirem nepotvrdily. V péči naší Infekční kliniky i nadále zůstává 5 pacientů s nákazou. Všichni jsou v dobrém zdravotním stavu," informovala na Twitteru.

10.06 - Preventivní opatření přijala i temelínská jaderná elektrárna, aby nebyl ohrožen její provoz. Vedení zrušilo všechny exkurze, v autobusech pro zaměstnance je k dispozici dezinfekce a porady nebudou probíhat tak často.

10.04 - Jihomoravský kraj hlásí dvě nová podezření na koronavirus, pacienty budou testovat.

9.24 - Londýn panikaří, lidé cestující hromadnou dopravou se neváhají celí obalit plastem, aby se nenakazili koronavirem.

Aktuální záběr z Londýna - zdroj: Twitter

9.18 - Němečtí vědci zjistili, že koronaviry na umělém povrchu, třeba na plastu, mohou přežít až 9 dní. Analyzovali ale starší druhy, nikoliv nový čínský virus.

9.10 - Koronavirus už má i ekonomické oběti, kvůli nedostatku cestujících zkrachovala britská nízkonákladová aerolinka Flybe.

8.30 - Bosna a Hercegovina ve čtvrtek ráno oznámila první případ nákazy koronavirem.

7.35 - Od čtvrtečního rána Česko nezaznamenalo žádného nového pacienta, nakažených je stále 8 lidí. "Žádný další pozitivní pacient na koronavirus. Takové jsou dnešní ranní výsledky, které přišly ze všech 5 laboratoří v republice. Celkem bylo na koronavirus otestováno 407 osob a stále platí, že z toho 8 bylo pozitivních," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

7.20 - Kaváranský řetězec Starbucks v rámci preventivních opatřeních přestal zákazníkům nápoje podávat ve vlastních kelímcích.

7.00 - Dobré ráno, vláda od dnešního dne přerušila letecké spojení mezi severem Itálie a Jižní Koreou. Důvodem je strach z rychlého šíření koronaviru, jedná se přibližně o 50 letů týdne. Přímé lety do Číny jsou zrušeny už od února.

Přehled toho, co přinesla středa 4. března

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

22.10 - Slovinsko se zařadilo mezi země, kde se objevila nákaza koronavirem. Nemocný přišel do země z Maroka přes Itálii.

21.10 - Ministerstvo zdravotnictví ve středu vydalo mimořádné opatření. Organizátoři budou mít povinnost hlásit hromadné akce s 5000 a více lidmi příslušné hygienické stanici.

20.40 - Od čtvrtka bude spuštěn domácí systém testování. Zdravotníci pojedou za pacientem domů, popřípadě na hotelový pokoj.

20.35 - Tři děti a dědeček, kteří byli ve styku s nakaženou ženou z Prahy 6, byli testováni na koronavirus. Jejich výsledky jsou negativní, uvedl na tiskové konferenci Adam Vojtěch.

20.10 - „Spolu s ministerstvem dopravy posilujeme opatření také na vlakových nádražích a na samotných linkách. Mezinárodní vozy se také budou pravidelně dezinfikovat. Budeme informovat cestující o tom, jak postupovat, aby se snížila možnost nákazy,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

18.55 - Maďarsko hlásí první dva případy nákazy koronavirem Covid-19

18.40 - !!! - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch kvůli koronaviru svolal tiskovou konferenci. Ta započne ve 20:30.

18.30 - Premiéra nového snímku o Jamesi Bondovi s názvem No Time To Die se kvůli koronaviru odkládá.

17.35 - Cena respirátorů je od středy regulována, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

17.20 - Hygienici zjišťují, s kým přišla nakažená žena z Prahy 6 po návratu z Itálie do styku. Tyto osoby jsou posílány do domácí karantény.

16.50 - Světová zdravotnická organizace oznámila, že koronavirus má vyšší mortalitu smrtelnost než sezónní chřipka.

16.05 - Žáci z první a třetí třídy, kteří byli v kontaktu s dětmi nakažené ženy z Prahy, jsou v domácí karanténě.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

16.00 - Podle příkazu rektorky Hany Machkové nesmí na půdu kampusu Vysoké školy ekonomické vstoupit 13 zaměstnanců a 44 studentů, kteří byli v posledních dvou týdnech v zemích, kde je zvýšený výskyt koronaviru.

15.40 - V Česku byly potvrzeni další pacienti s koronavirem. Jedná se o příbuzné ženy z Děčína, u níž byla nákaza už dříve potvrzena. Počet nakažených tak stoupl na 8.

15.10 - „Od dnešního rána jsme odebrali vzorky celkem 16ti pacientům s podezřením na koronavirus. Žádný z nich nemá vážné zdravotní obtíže. Výsledky budou známy v průběhu večera, resp. zítra ráno,“ stojí na twitterovém účtu Nemocnice Na Bulovce.

14.45 - Italská vláda zvažuje, že lidem zakáže zdravení se na ulici objímáním a polibky

14.20 - Šestá nakažená žena se podle ministra Adama Vojtěcha vrátila z lyžařského zájezdu v Lombardii. Koronavirus se u ní skutečně prokázal, celá škola, kterou navštěvují její dvě děti, bude v karanténě. Italská vláda se rozhodla uzavřít od zítra všechny školy a univerzity.

13.50 - Výsledky sedmého podezřelého na koronavirus v českobudějovické nemocnici jsou negativní. Stále tedy platí pět nakažených, z toho šestá žena se nechala otestovat soukromou firmou. Oficiálně její nákazu ministr Vojtěch nepotvrdil. Její výsledky budou známy dnes k večeru.

12.45 - Ostravský výrobce zdravotnického textilu Clinitex nabízí ministerstvu zdravotnictví pratelné roušky. Firma je schopna vyrobit deset tisíc roušek za týden. Informuje o tom web iDnes.cz.

12.30 - Nemocnice Na Bulovce informovala o hospitalizaci šesté nakažené pacientky na svém Twitteru.

Žena, která se nechala otestovat soukromou firmou, leží na Bulovce.

11.50 - Údajně šestou nakaženou prý odmítli testovat, proto zvolila soukromou laboratoř.

10.40 - Šestá nakažená se nechala testovat soukromou firmou. Na oficiální výsledky testu se bude čekat do večerních hodin.

Adam Vojtěch uvedl, že oznámení primátora Zdeňka Hřiba není oficiální.

09.20 - Česko má šestého nakaženého! U matky dvou žáků pražské základní školy vyšel pozitivní test na koronavirus. Škola, kterou děti navštěvují bude proto uzavírat některé třídy. "Rodina postiženého rodiče bude testována v národní referenční laboratoři, výsledky budou známy v pozdních odpoledních hodinách," píše Hřib na Twitteru.

Primátor Prahy Zdeněk Hřib informuje o nakažené matce na svém Twitteru.

09.15 - Jednání Bezpečnosti rady státu je u konce. Andrej Babiš oznámil, že stát nebude kvůli koronaviru zakazovat hromadné akce.

08.48 - Hygienici nařídili karanténu pro 91 lidí z Královehradeckého kraje, kteří se vrátili z Itálie. Celkem je v tomto kraji v karanténě už 113 osob.

08.40 - Polsko hlásí první případ nakažení koronavirem. Slovensko má v karanténě 4 osoby s podezřením, nákaza se u nich ještě nepotvrdila.

07.50 - V Evropě si koronavirus vyžádal už 85 obětí, z toho 79 v Itálii. Nákaza se rozšířila do 33 zemí

07.13 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na svém Twitteru potvrdil, že všechny testované vzorky na koronavirus jsou negativní.

Adam Vojtěch přinesl dobrou zprávu.

07.00 - Dobré ráno. Na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem čeká 8 pacientů na výsledky.

Bezpečnostní rada státu jedná od rána o ochraně 30 tisíc lidí pracující v dopravě před koronavirem. Také chce pomoci podnikatelům, omezit hromadné akce a sjednotit cen roušek. Koronaviru ve světě podlehlo už více než 3200 lidí. Nakažených je přes 93 tisíc.

Přehled toho, co přineslo úterý 3. března

22.50 - Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz respirátorů mimo ČR. Na svém Twitteru to oznámil ministr Adam Vojtěch.

Konec vývozu respirátorů mimo republiku.

22.08 - U manželského páru z Prostějovska se nákaza nepotvrdila. Jejich výsledky jsou negativní. V úterý večer to ČTK řekla ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Růžena Haliřová.

21.15 - Pro eXtra promluvil zvěrolékař MVDr. Jiří Žák o přenosu koronaviru na zvířata.

21.00 - Na koronavirus byli testováni další dva lidé. Manželský pár z Prostějovska se vrátil nedávno z Milána a mají příznaky nemoci. Zůstávají v domácí karanténě a čekají na výsledky. Serveru iDnes.cz to potvrdila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje Růžena Haliřová.

Podezření na koronavirus je nově u manželského páru z Prostějovska.

20.05 - Prezident Miloš Zeman pojede v dubnu na summit do Číny. Jeho účast Pekingu potvrdil Mynář. Informaci pro Seznam zprávy potvrdil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

19.55 - Během jednoho dne zemřelo na následky koronaviru v Itálii 27 lidí. Celkem jich zemřelo už 79. Nakažených je 2502.

18.58 - Slovensko ohlásilo první podezřelé pacienty na koronavirus. V karanténě jsou momentálně 4 lidé. Vrátili se z Itálie a z Nizozemska a čeká se na výsledky. Informaci potvrdial serverz tvnoviny.sk mluvčí prešovské nemocnice Renáta Cenková.

17.51 - Zavádíme systém testování doma. Za osobami s podezřením na koronavirus po posouzení hygieniků bude jezdit ZZS se zdravotníkem, který mu odebere vzorky. Chceme tím zamezit kontaktu potenciálně nakažených s okolím, např. v MHD. Ještě jednáme o detailech," uvedl Adam Vojtěch na svém Twitteru.

17.11 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upřesnil v úterý odpoledne, že zatím jsou všechny testované vzorky s výsledkem negativní.

Ministr zdravotnictví uklidňuje před panikou.

16.40 - Dvacet učitelů a čtyřicet žáků z Frýdecko-Místecké základní školy se po návratu z italské Lombardie, vrátili v pondělí i úterý do školy. Nyní už je polovina kantorů v karanténě a podle primátora Frýdku-Místku Michala Pobuckého by tam měli do večera skončit všichni. Připouští ale možnost, že pokud byl alespoň jeden člověk nakažený, spustila by se tím lavina.

16.01 - Trojice studentek z Milána, z nichž Američanka a Ekvádorka mají nákazu potvrzenou, přicestovala 24. února letadlem do Vídně a strávila tam tři dny. Poté dívky odjely autobusem na dva dny do Budapešti, pak se přesunuly do Brna, kde přespaly a v sobotu odjely autobusem do Prahy. Nákaza se nejprve projevila u Američanky, uvedl portál Aktualne.cz.

15.45 - Ministr zdravotnictví seznámil poslance s aktuálním děním ohledně koronaviru. "Vyšetřili jsme 236 lidí, z toho je 5 pozitivních nálezů," uvedl ve sněmovně Adam Vojtěch.

15.36 - V Olomouckém kraji byli v úterý kvůli podezření z nákazy novým typem koronaviru testováni dva lidé, kteří se vrátili z rizikových oblastí v Itálii. Výsledky budou známy v úterý večer nebo ve středu ráno.

15.16 - Bezpečnostní rada státu ve středu v ranních hodinách zváží možnost, zda dočasně neomezit pronajímání bytů Airbnb.

15.12 - Ministerstvo zdravotnictví je připraveno centralizovat nákupy roušek a respirátorů pro nemocnice a vést dialog s výrobci na jejich dodávání.

14.56 - Prymula dále uvedl, že Česko navázalo kontakt s americkou firmou Gilead, která vyvíjí lék proti koronaviru COVID-19. Pokud bude třeba, může firma dodat lék do ČR.

Brzy prý může být lék proti koronaviru.

14.32 - Počet testovaných dětí s podezřením na koronavirus je minimální, v jednotkách, uvedl to náměstkem ministra zdravotnictví Roman Prymula.

14.25 - Fakultní nemocnici v Motole zatím nechystá žádný speciální režim. "Tohle není mor. Je to infekce, kterých probíhá každý rok několik. Nemáme ještě nikoho, kdo by byl tak nemocný, jako v Itálii. Naše kapacity zatím stačí," řekl šéf nemocnice Miloslav Ludvík.

14.20 - "Pokud budou další případy, budeme naplňovat kapacitu Bulovky, která má dvacet lůžek," uvedl Babiš na tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici v Motole. "Je tady plno spekulantů. Roušky potřebují lékaři, občané to nepotřebují. Je tady plno spekulantů, kteří to zneužívají," dodal.

14.11 - Země G7 se shodly na tom, že jsou připraveny podpořit globální ekonomiku kvůli koronaviru. Problémem zůstalo, že se nedohodly se ale jak. V reakci na to začaly klesat akcie.

13.56 - V případě vypuknutí epidemie nemoci COVID-19 v ČR by ministerstvo školství mohlo přerušit školní rok vyhlášením zvláštních prázdnin. Výuka by se mohla omezit také na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, krajských hygieniků, případně i ředitele. Informovala Česká televize.

I takový pohled může být brzy do školních tříd.

13.55 - Německo zrušilo knižní veletrh v Lipsku, který měl začít 12. března.

13.18 - Zdravotní ústav v Ostravě, který podle ministra zdravotnictví nově začal provádět testy na koronavirus, má zatím k dispozici výsledky 11 testovaných vzorků na nákazu koronavirem obyvatel Moravskoslezského kraje. Všechny jsou negativní.

13.04 - Hana Roháčová - primářka infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce - upřesnila pro Českou televizi, že pacienti v karanténě jsou v dobrém stavu. Nemohou mít návštěvy, ale s rodinou mohou komunikovat pomocí mobilního telefonu. Žena, která je izolována v nemocnici v Ústí nad Labem, by měla být podle výhledu přepravena do Prahy.

12.47 - Studentky ze zahraničí, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem, si podle brněnské primátorky klíče od bytu vyzvedly v uzamykatelné schránce. „Dvě osoby, které uklízely byt, jsou v karanténě,“ upřesnila.

12.37 - Letecký armádní speciál, který exportoval do Číny humanitární pomoc, je od pondělního večera zpět v ČR.

12.24 - !!! - Celkem na výsledky testů na koronavirus nyní čeká v Česku podle zjištění ČTK přes 40 lidí.

12.14 - Česká zemědělská univerzita (ČZU) kvůli profesorovi s nemocí COVID-19 uvedla, že po dohodě s hygieniky prodlouží zrušení výuky do 8.března.

12.03 - "Aktuálně jsou na infekčním oddělení čtyři pacienti, kteří mají nákazu prokázanou a 5 hospitalizovaných, kteří se vylučují," uvedla Hana Roháčová primářka infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce na tiskové konferenci s tím, že u dětí jsou rizika nákazy nejmenší. Hospitalizovaní pacienti byli v kontaktu s nakaženými či se vrátili z rizikové destinace a měli příznaky nákazy.

Hana Roháčová primářka infekčních nemocí.

11.51 - V Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem čeká na infekčním oddělení 14 lidí na výsledky testů na koronavirus.

11.40 - V Libereckém kraji je kvůli podezření z nákazy koronavirem v domácí karanténě 10 lidí.

11.15 - Univerzita Karlova nebude rušit výuku ani další akce. Normálně fungují také koleje a menzy. "Velmi Vás prosím o zachování klidného a racionálního přístupu k řešení nastalé situace," uvedl rektor Tomáš Zima, sám vzděláním lékař a někdejší děkan 1. lékařské fakulty UK.

10.54 - Zlínská krajská hygienická stanice udělala dosud 38 odběrů u lidí s podezřením na koronavirus. Na 13 výsledků se čeká, ostatní byly negativní. V karanténě je aktuálně 15 lidí.

10.34 - Ukrajina má první potvrzený případ nákazy koronavirem. S informací přišla agentura Reuters s odvoláním na premiéra Hončaruka. Pacient přicestoval z Itálie.

10.14 - Letadlo společnosti Ryanair na lince z italského Bergama do Brna ještě ve středu přiletí. Následně lety budou pozastaveny až do odvolání, nejméně však na 14 dnů.

Některé lety budou pozastaveny.

10.13 - V jihlavské nemocnici jsou hospitalizovaní dva pacienti, kteří jsou testovaní na koronavirus. Taktéž hygienici v Jihomoravském kraji čekají na výsledky rozborů u dvou lidí na koronavirus.

10.11 - Žena, která je v nemocnici v Ústí nad Labem, zatím nebude převezena na infekční oddělení do Nemocnice Na Bulovce.

10.10 - Místopředseda Vlády ČR Karel Havlíček uvedl, že evropské aerolinky škrtají lety do problémových oblastí. Avizované přerušení leteckých spojů z ČR na pět letišť v severní Itálii a do Jižní Koreje bylo stanoveno od čtvrtka 5.3.2020. Středeční přímý let ze Soulu tedy ještě proběhne.

9.49 - V nejlidnatější zemi světa Číně podlehl Covid-19 další čínský lékař z Wu-chanu. Jde o kolegu lékaře Li Wen-lianga, který zemřel na nákazu SARS-CoV-2 7. února.

9.18 - Hygienici dohledávají osoby, se kterými nakažení přišli do kontaktu, uvedl ministr zdravotnictví.

Celkově bylo k dnešnímu ránu otestováno 236 osob, z toho tedy potvrzeno 5 pozitivních nálezů.

8.51 - Statistiky nejsou příznivé. Koronavirus útočí v Evropě celkem ve 30 zemích, nákaze podlehlo 56 lidí

  • Itálie eviduje 2036 nakažených
  • Francie má 191 nakažených
  • Německo hlásí 188 nakažených
  • Španělsko oznámilo 123 lidí s nákazou

8.33 - Černý scénář se naplnil: Česko má už 5 potvrzených případů nákazy koronavirem Najdete ZDE

8.30 - Na všech linkách pražského metra a tramvají budou vozidla dočasně otevírat všechny dveře ve všech zastávkách.

zdroj: Twitter PID (Pražská integrovaná doprava).

8.11 - Testem na koronavirus prošel papež, který byl v posledních dnech nachlazený. Výsledky však byly negativní. Mluvilo se o tom, že přišel do kontaktu s nakaženými.

7.41 - "Pokud jde o tu holčičku, její testy jsou negativní, takže v tuto chvíli je to v pořádku a není nutné provádět nějaká další šetření,“ uvedl k nejmladší pacientce Vojtěch, která byla v pondělí umístěna do karantény.

7.37 - Čtyři pacienti jsou hospitalizováni v Nemocnici Na Bulovce, jedna žena pak v nemocnici v Ústí nad Labem. Všichni mají lehký průběh onemocnění.

7.25 - Vojtěch dále uvedl, že pátá pacientka měla rozdílné testy. "První test byl negativní a druhý pozitivní. Vidíme na tom, že musíme testy opakovat. Po dvou dnech byl jasně pozitivní výsledek," uvedl ministr zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

7.15 - !!! - Další potvrzený pozitivní případ je podle Adama Vojtěcha spolucestující již pozitivně testované americké studentky, je to žena z Ekvádoru narozená v roce 1999. Česko má tak 5 nakažených koronavirem.

6.58 - Spojené státy mají více než 100 nakažených a 6 obětí - nejhorší situace je ve státech Washington a Kalifornie.

6.35 - Aktuální data k úternímu ránu: Počet nakažených stoupl na 90 936, obětí koronaviru je 3 117 a 47 995 vyléčených.

6.34 - Jižní Korea oznámila 600 nových případů nákazy koronavirem. Počet infikovaných tak v zemi stoupal na 4812.

6.30 - Dobré ráno, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že k aktuální situaci nákazou koronaviorem bude v 7 hodin odpovídat na dotazy. "K aktuální situaci a dalšímu vývoji v souvislosti s koronavirem se s kolegy vyjádříme zítra ráno v 7 hodin na tiskové konferenci na Ministerstvu zdravotnictví," uvedl.

Přehled toho, co přineslo pondělí

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

21.50 ČESKO HLÁSÍ DALŠÍ PŘÍPAD NÁKAZY KORONAVIREM. JEDNÁ SE O PACIENTKU Z ÚSTÍ NAD LABEM.

21.30 - Soupravy pražského metra a tramvají nebudou mít zastávky na znamení. Řidiči budou zastavovat všude, jde o prevenci před koronavirem a omezení dotyků na místech, na které sahá spousta lidí.

20.40 - „Vydali jsme opatření, která vychází z ranní BRS. Od 5.3. rušíme lety z Jižní Koreje a severní Itálie. Bohužel kvůli šíření koronaviru se biatlon v Novém Městě na Moravě pojede bez diváků. Mrzí mě to, ale nemohli jsme veřejnost vystavit takovému riziku,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

19.40 - V Itálii koronaviru podlehlo už 52 lidí.

19.20 - Ačkoliv je koronavirus podle prezidenta WHO na globální úrovni, o pandemii zatím nejde.

18.45 - „Měl by to dodržovat, všichni jsme na jedné lodi. Všichni musíme být odpovědní a udělat maximum pro to, aby se virus nerozšířil po České republice. Nechceme lidi nutit a dávat jim zákazy, ale apelujeme na zdravý rozum. Všichni musíme spolupracovat a ti, kteří byli v infikované oblasti by o tom měli hned po návratu informovat,“ vyjádřil se na Frekvenci 1 Andrej Babiš k Martinovi Nejedlému, který podle svědků po příletu z Číny nedodržuje karanténu.

18.35 - Martin Nejedlý, poradce prezidenta Zemana, byl spatřen v pražské restauraci. Po příletu z Číny by přitom měl dodržet čtrnáctidenní domácí karanténu.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

18.20 - „Dnes jsme odebrali vzorky celkem pěti pacientům s podezřením na koronavir COVID-19 a odeslali je na testy do SZÚ. Tři byly negativní, u dvou se čeká na výsledky,“ píše se na stránkách Bulovky.

18.00 - Lucembursko, Tunisko a Senegal ohlásily první případy nákazy.

17.15 - Ještě tento týden by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohlo začít fungovat testování osob s podezřením na Covid-19 v domácím prostředí. Na systému pracují úřady.

17.12 - Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že nově bude testy vzorků s podezřením na koronavirus provádět 5 nemocnic a zdravotních ústavů - Státní zdravotní ústav v Praze, Zdravotní ústav v Ostravě, Nemocnice České Budějovice, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Fakultní nemocnice v Motole.

17.10 - Bezpečnostní rada státu ve středu rozhodne o vyhlášení nouzového stavu. Oznámil to ministr vnitra Jan Hamáček

16.55 - Ministerstvo dopravy bude projednávat téma bezpečnosti řidičů autobusů mezi Itálií i Českem. Mohou být dovybaveni rouškami či respirátory.

16.40 Lety mezi Českem a Jižní Koreou a ze severoitalských regionů budou od 5. března zastaveny. Ochranná opatření podepsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

16.00 - Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek po jednání bezpečnostní rady kraje uvedl, že není důvod k panice a v kraji nehrozí žádné nebezpečí.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

15.10 - !!! - Na Bulovce leží 9letá holčička s příznaky koronaviru. „Potvrzuji, že u nás v Nemocnici čeká na vyšetření 9letá holčička. Byly ji odebrané vzorky a odeslané do laboratoře. V současné době čeká na výsledky. V tuto chvíli je v izolaci,“ potvrdila Blesku mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

15.05 - „Vzhledem ke složení pacientů IKEM, kteří jsou často ve vážném stavu a s oslabenou imunitou, zavádíme s okamžitou platností do odvolání zákaz návštěv, omezujeme ambulantní a stravovací provoz a rušíme veškeré akce Kongresového centra,“ píše se na Twitteru IKEM.

14.47 - !!! - Jedna z hereček seriálu Ulice se vrátila z Itálie. Právě kvůli možné nákaze televize Nova zastavila pondělní práce. „Dnešní natáčení Ulice bylo přeplánováno z preventivních důvodů,“ uvedla pro portál idnes.cz Monika Hasmanová, ředitelka sekce výroby Novy.

14.32 - ČVUT omezuje výuku, ČZU kvůli koronaviru uzavřela brány: Přednášel tam nakažený Najdete ZDE

14.25 - Do Číny sužované koronavirem dnes ráno odletěl z letiště Praha-Kbely speciál s humanitární pomocí, informoval na svém twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jiří Ovčáček informoval na svém profilu na sociální síti.

14.06 - Mendelova univerzita v Brně počínaje úterým ruší na dva týdny preventivně veškerou výuku kvůli koronaviru. Práce budou zadávány v elektronické formě.

13.57 - Italská Lombardiie oznámila další oběť koronaviru. Jde 31 pacienta v regionu. V celé Itálii je to nejméně 41 lidí.

13.36 - "Čerstvé výsledky. Všechny nové vzorky jsou negativní, vyšetřeno bylo 211 osob. Stále máme jen 3 pozitivní pacienty, jejich stav je dobrý. Vyhlašování nouzového stavu není vůbec namístě. Je to i v rozporu se závěrem dnešní BRS," uvedl na svém Twitteru Adam Vojtěch.

Všechny nové vzorky jsou negativní.

13.19 - Profesor České zemědělské univerzity, u něhož byl prokázán koronavir, neměl po návratu z italské Udine žádné příznaky onemocnění. Proto vykonával své pracovní povinnosti. Nakažený profesor přišel do kontaktu s maximálně dvaceti studenty a čtyřiadvaceti pedagogy. Všichni budou v domácí karanténě.

13.18 - Alena Šeredová promluvila z Itálie pro eXtra Najdete ZDE

13.02 - Premiér Babiš nevidí důvod, proč by měl být nyní vyhlašován stav nouze. "Já jsem překvapený, na bezpečnostní radě jsme se domluvili, že to není potřeba," uvedl.

12.58 - !!! - Portál Aktualně.cz upozornil, že prezidentův poradce Martin Nejedlý po návratu z Číny, kde je epicentrum koronaviru, nerespektuje karanténu doporučenou odborníky. Dle svědků, s nimiž Aktuálně.cz mluvilo, v neděli navštívil pražskou restauraci.

12.40 - "České aerolinie v reakci na rozhodnutí Bezpečnostní rady státu pozastavují s okamžitou platností pravidelné letecké spojení z Prahy do italských destinací Milán a Boloňa. Přerušení dotčených letů je v tuto chvíli provedeno od dnešního dne do 6. dubna 2020," uvedla mluvčí ČSA Vladimíra Dufková.

Letecké spojení z Prahy do italských destinací Milán a Boloňa bylo pozastaveno.

12.33 - „Do 13 hodin budeme vědět další výsledky 20 vzorků, které nyní zpracovává Národní referenční laboratoř. Hygienici teď intenzivně dohledávají všechny osoby, se kterými nakažení přišli do kontaktu,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Brzy budou známé výsledky testovaných osob.

12.25 - !!! - Nákazu koronaviremohlásilo nově Portugalsko. Virem Sars-CoV-2 se infikoval zhruba muž na severu země v Portu. Informaci uvedla ministryně zdravotnictví Marta Temidová.

12.09 - OECD kvůli koronaviru zhoršila letošní výhled růstu globální ekonomiky. Propad je z odhadu 2,9 procenta na 2,4 procenta.

11.35 - Ministr vnitra Jan Hamáček doporučí vládě, aby zvážila vyhlášení nouzového stavu. Zdůvodnil to tím, že by následně mohla regulovat dodávky ochranných pomůcek a rychleji přijímat opatření.

11.28 - Praha má připravený plán na epidemii velkého rozsahu, uvedl na Twitteru primátor Zdeněk Hřib.

Zdeněk Hřib informoval na svém Twitteru.

11.22 - Německé úřady uvedly, že se novým typem koronaviru nakazilo 150 lidí.

11.14 - Do 13. hodiny by měly být známy výsledky dalších 20 testů na nákazu nový typem koronaviru.

10.52 - Jižní Korea oznámila, že má v zemi dalších 599 případů nákazy koronavirem. Celkový počet lidí, které zasáhla infekce, je 4335.

Jižní Korea je jednou z nejvíce zasažených zemí.

10.37 - V zemích s vysokým výskytem koronaviru se o víkendu zdržovalo zhruba 26 tisíc Čechů. Všichni dostali prostřednictvím operátorů informační SMS.

10.28 - Tři pacienti s nemocí COVID-19 jsou dnes bez příznaků (Informovali jsme níže - pozn red.). Další test na koronavirus bude do konce týdne, uvedla mluvčí Bulovky.

Pacienti jsou v dobrém zdravotním stavu.

10.17 - Česká televize uvedla, že Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) přerušila na dva dny výuku. Profesor nakažený koronavirem na škole přednášel.

10.03 - Američanka, u které se prokázala nákaza koronavirem, pobývala z pátku na sobotu v Brně. Potvrdila to mluvčí Jihomoravského kraje.

Aktuálně se testují vzorky přibližně 20 lidí.

10.00 - Bezpečnostní rada státu se shodla na zastavení letů z Korey. Bude probíhat stejně jako zastavení letů z Číny, uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

9.59 - Vzorky s podezřením na koronavirus budou do Státního zdravotního ústavu (SZÚ) expedovány vždy do půlnoci. Je to proto, aby výsledky byly známy následující ráno.

9.58 - Domy s pečovatelskou službou a domovy důchodců by měly omezit návštěvy. Doporučil to Adam Vojtěch.

9.45 - !!! - Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bude tento týden bez přítomnosti diváků. "Další jednání Bezpečnostní rady státu se uskuteční ve středu ráno," uvedl k situaci ohledně nákazy novým typem koronaviru Jan Hamáček.

Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě bude tento týden bez přítomnosti diváků.

9.35 - Pražské České vysoké učení technické (ČVUT) ruší pondělní výuku. Jeden z vyučujících byl v kontaktu s nakaženým kolegou, uvedla Česká televize.

9.32 - Středočeský kraj ohlásil, že kvůli podezření na nákazu novým typem koronaviru bylo zatím testováno devět lidí - všechny testy měly negativní výsledek. V karanténě je v kraji asi 70 lidí, řekla ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

8.53 - Prvního nakaženého hlásí i Dominikánská republika.

8.27 - První případ nákazy koronavirem hlásí Indonésie. Jde o dvě ženy - matku s dcerou, které byly v kontaktu s nemocným japonským turistou.

8.14 - Vietnamská vláda od úterý dočasně pozastaví bezvízový přístup občanů Itálie do země.

8.12 - Podle mluvčí Nemocnice Na Bulovce se tři pacienti, u kterých bylo prokázáno onemocnění koronavirem, cítí dobře a podstoupili kyslíkovou terapii.

V Nemocnici Na Bulovce jsou tři nakažení pacienti.

7.53 - Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl před jednáním bezpečnostní rady státu, že lékaři nyní čekají na výsledky testů Íránky, která přicestovala a má příznaky nemoci.

7.47 - Cestovní ruch zažívá dramatické časy kvůli nákaze Pro eXtra promluvil zaměstnanec hotelu v centru Prahy. Najdete ZDE

7.22 - „Kloním se k tomu ty lety přerušit,“ uvedl před jednáním bezpečnostní rady státu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Reagoval podobně jako Andrej Babiš k letům z Milána a Benátek kvůli šíření koronaviru.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

7.17 - Kvůli nákaze koronavirem se v sedm hodin ráno sešla ve Strakově akademii bezpečnostní rada státu. "Chtěl bych všechny ujistit, že děláme veškerá opatření, aby bylo zabráněno šíření. Hygienici pracují v maximálním pohotovostním režimu. Prosím všechny občany, aby zvážili cestování do oblastí zasažených koronavirem, a pokud to není nezbytně nutné, aby do těchto regionů nejezdili," uvedl Adam Vojtěch na svém Twitteru.

6.37 - Působí to, že případy, kdy se člověk nakazil koronavirem, se pomalu snižují. Aktuálně je 89 072 nakažených, 3 044 obětí a 45 074 lidí se podařilo vyléčit.

6.19 - Dobré ráno, bezpečnostní rada státu (BRS) se dnes bude po týdnu znovu zabývat možnými opatřeními. Andrej Babiš (ANO) chce dnes řešit případné omezení akcí, kterých se účastní větší množství lidí. Již o víkendu uvedl, že jde zejména o závody Světového poháru v biatlonu, naplánované jsou na druhou polovinu týdne na Vysočině. Chce také jednat o zákazu všech letů z Milána a Benátek.

Přehled toho, co přinesla neděle

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

21.25 - Skotsko potvrdilo první případ nákazy koronavirem. Pacientem je podle úřadů muž, který se vrátil z dovolené ze severní Itálie.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

21.00 - První případ nákazy koronavirem hlásí Dominikánská republika. Covidem-19 trpí Ital, který do země přijel na dovolenou.

19.53 - Mluvčí České zemědělské univerzity Karla Mráčková potvrdila, že jedním z nakažených je profesor. Ten se do Česka vrátil z konference v italském městě Udine.

19.50 - „Vůbec si nedokážu vysvětlit, kde jsem k tomu přišel. Nepřipouštěl jsem si to. Cítím se v pohodě, jen cítím, že mám rýmu, jinak si vůbec nepřipadám nemocný. Nebyl jsem kromě rodiny v kontaktu s dalšími osobami,“ uvedl pro ČT24 jeden z Čechů nakažených koronavirem.

19.40 - Všechny krajské hygienické stanice a záchranné služby se v pondělí v 11 hodin zúčastní zasedání na téma zajištění bezpečnosti. Pro televizi Nova to řekl Andrej Babiš.

19.20 - Premiér Andrej Babiš hodlá navrhnout Bezpečnostní radě státu zákaz letů z Milána a Benátek.

19.15 - Adam Vojtěch pro ČT24 uvedl, že otestováno na koronavirus bylo v Česku už rovných 200 lidí.

19.00 - Vyjádření Jany Maláčové.

18.40 - Počet obětí koronaviru v Itálii stoupl na 34, nakažených je v zemi už téměř 1700.

18.05 - Vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na Twitteru.

17.55 - Podle Andreje Babiše v Česku nemůže nastat podobná situace jako v Itálii. Nadále vyzývá občany, aby neskupovali zásoby a nepanikařili.

17.45 - „Vyzývám majitele hotelů, aby v případě, že uvidí klienta s příznaky, zajistili, aby zůstal na pokoji. My tam poté musíme poslat službu, která odebere a zanalyzuje vzorky. Také budu chtít, abychom předtím, než budou výsledky, zjistili, kde daný člověk byl a s kým se stýkal. Chci mít časový náskok, protože se mi nelíbí vyšetřovat to až následně po potvrzení,“ řekl premiér Andrej Babiš pro ČT24.

17.20 - Někteří zaměstnavatelé v Česku doporučují svým zaměstnancům, u kterých je možné, že jsou nakaženi koronavirem, aby pracovali z domu.

17.05 - Muž nakažený koronavirem, který ležel v nemocnici v Ústí nad Labem, byl převezen do pražské Nemocnice na Bulovce.

Koronavirus: Důležité kontakty

Infolinka Státního zdravotního ústavu pro kohokoliv, kdo se potřebuje poradit v souvislosti s koronavirem, je k dispozici nonstop, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

https://www.mzcr.cz/

Více o tématu

16.50 - „Není na místě zavádět opatření na hranicích, ani bychom na nich pravděpodobně nic nezjistili. Těm lidem se projevily klinické příznaky až v České republice,“ uvedl Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

16.35 - Ministr zdravotnictví Vojtěch apeluje na Čechy, aby nejezdili do postižených oblastí.

16.25 - Krajské hygienické stanice mapují osoby, se kterými nakažení přišli do styku.

16.20 - Průběh nemoci podle informací ministra zahraničí u třech nakažených v Česku není závažný.

16.05 KORONAVIRUS SE OBJEVIL V ČESKU. Tři potvrzené případy koronaviru, dva případy na Bulovce v Praze a jeden v Ústí nad Labem.

15.45 - Ministerstvo zdravotnictví svolalo mimořádnou tiskovou konferenci ke koronaviru.

14.25 - Pro velký zájem byla posílena infolinka, na níž se mohou Pražané ptát na otázky ohledně koronaviru Covid-19. Linky 773 782 856 a 773 782 850 budou v provozu od 9 do 20 hodin.

12.40 - Německé ministerstvo zdravotnictví eviduje 117 nakažených, jejich počet se tak od soboty zvýšil téměř dvojnásobně.

12.00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že Češi, kteří se vrátili z hotelu na Tenerife, kde se objevil koronavirus, nejsou nakažení. Jejich testy vyšly negativně.

10.00 - „Roušky, rukavice, obleky, dezinfekce. 5 tun zdravotnického materiálu bylo před pár minutami vysláno na pomoc Číně v boji s #coronavirus. Ačkoliv se situace v Číně zlepšuje, právě tam je počet nakažených největší. Velký dík krajům, městům, univerzitám a firmám, kteří přispěly,“ napsal na Twitter ministr zahraničí České republiky Tomáš Petříček

9.00 - První případ nákazy byl potvrzen v Irsku.

7.45 - Austrálie a Thajsko jsou dalšími zeměmi, které ohlásily první oběti koronaviru. V Austrálii se jednalo o 78letého muže, který onemocněl na lodi Diamond Princess. V Thajsku pak zemřel 35letý muž, který kromě Covidu-10 trpěl i horečkou denque.

7.15 - Dobré ráno, počet nakažených novým koronavirem stoupl na 86 983, Covid-19 si vyžádal 2 978 obětí na životech.

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

21.10 - Počet nakažených v Německu se zvedl na 79 osob.

19.50 - USA hlásí první oběť koronaviru. Covidu-19 podlehl pacient ve Washingtonu.

19.40 - Francouzský ministr zahraničí potvrdil, že ve Francii je nakažených už 100 osob.

19.25 - Počet nakažených v Rakousku stoupl na 10.

19.15 - „Vše negativní. Takové dobré zprávy právě teď přišly z Národní referenční laboratoře. Celkem bylo vyšetřeno již 193 osob,“ napsal na Twitter ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

18.40 - Italské úřady ohlásily dalších 8 obětí koronaviru. Covid-19 tak v zemi už stál život celkem 29 lidí, nakažených je už 1128.

17.00 - V Kalifornii, v Oregonu a ve Washingtonu se objevili pacienti nakažení koronavirem, kteří necestovali a ani nepřišli do styku s nakaženými osobami. Není tedy jasné, kde k nemoci Covid-19 přišli.

15.20 - Pavel Fischer rozhodl, že o vycestování Mynáře, Nejedlého a Tvrdíka do Číny se bude jednat v zahraničním výboru v Senátu. Oznámil to na Twitteru.

15.00 - Olympijské hry v Tokiu se podle organizátorů budou konat tak, jak bylo plánováno. Koronavirus by je ovlivnit neměl.

14.00 - I takto oblečené lidi už můžete potkat při nákupech v českých supermarketech.

13.00 - „Dnes dopoledne byla převážena z pražské Bubenče jednatřicetiletá žena soukromou zdravotnickou ho službou Amfion do nemocnice na Bulovce ve specialní infekční sanitce. Žena se vrátila z rizikové oblasti Itálie a měla některé příznaky chřipky. Bude se Čekat na testy zda je pozitivní na koronavir,“ píše web Aktu.cz.

12.00 - Aktualizované informace ohledně koronaviru - nakažených je 85 203 lidí, 2921 osob nemoci podlehlo. Vyplývá to z dat Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. V Evropě je nakažených 1116 osob.

11.30 - V Rakousku byly potvrzeny dva nové případy nákazy koronavirem. Nakažený je manželský pár z Dolních Rakous, které přímo hraničí s Českem.

11.00 - Šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík zůstává po návratu z Číny v domácí karanténě. Za dny týdny bude opětovně testován na koronavirus.

10.30 - Všem Čechům, kteří vycestovali do oblastí s novým koronavirem, byla operátory rozeslána informační SMS. Ta upozorňuje na nákazu Covidem-19 a odkazuje na web ministerstva zdravotnictví. Rozesílána bude i nadále.

9.45 - „Aktuální čísla z Národní referenční laboratoře. 180 osob bylo vyšetřeno, všichni negativní,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

8.20 - Americký prezident Donald Trump odvolal své setkání s rakouským kancléřem. Důvodem je strach z nákazy koronavirem.

7.50 - Slovenskem se šíří poplašné zprávy o potvrzených případech nákazy koronavirem. Ve skutečnosti ale byly zatím všechny testy negativní.

7.40 - Lidé využívají paniky a kšeftují s rouškami a respirátory. Ty na internetu najdete za obrovské sumy.

7.20 - Na výsledky testů na koronavirus čeká 8 Čechů. Nákaza v Česku zatím nebyla potvrzena.

7.15 - Dobré ráno, Světová zdravotnická organizace odrazuje od paniky. „Teď není čas panikařit - je čas na to se připravit,“ zaznělo ze strany organizace na sociálních sítích.

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

20.45 - Pražská hygienická stanice zřídila speciální telefonickou linku, kde se obyvatelé Prahy budou moci informovat ohledně koronaviru. Na čísle 773 782 856 bude od soboty v provozu každý den od 9 do 19 hodin. Odpovídat budou hygieničtí odborníci.

20.30 - „Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář, poradce prezidenta republiky Martin Nejedlý a prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík po návratu z Číny absolvovali testy na koronavirus v Ústřední vojenské nemocnici. Testy jsou negativní,“ napsal na Twitter Jiří Ovčáček

19.10 - Adam Vojtěch zveřejnil přehled a počet infekčních lůžek v ČR.

19.00 - V Itálii už koronaviru podlehlo 21 osob, nakažených je 821.

17.55 - Prvního pacienta s koronavirem hlásí Island. Úřady potvrdily Covid-19 u muže, který se vrátil z Itálie.

17.20 - Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus informoval, že po celém světě se nyní vyvíjí více než 20 vakcín proti koronaviru.

16.20 - Koronavirem se nakazilo už téměř 84 000 lidí ve více než 50 zemích celého světa.

15.50 - V domácí karanténě je v Česku kvůli podezření na koronavirus již 307 lidí.

15.30 - Vláda musí zvážit a do středy rozhodnout o osudu Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Na událost by se přišlo podívat okolo 100 000 lidí.

15.00 - Andrej Babiš na tiskové konferenci ve Strakově akademii vyzývá národ, aby nepanikařil. "Není nejmenší důvod k panice, prosím neskupujte zásoby potravin," prohlásil. Rovněž zdůraznil, že Česká republika je na případnou nákazu připravena.

14.35 - Základní škola v Černošicích vyzvala rodiče, aby nechali své děti doma, pokud se vrátily do Česka z ohrožených zahraničních oblastí.

I takový pohled může být brzy do školních tříd v Česku.

14.18 - Hygienici v Jihočeském kraji od začátku února poslali do domácí karantény 77 lidí. Převážně šlo o lidi, kteří se vrátili ze zahraničních destinací.

14.00 - Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR Jan Weisner vydal prohlášení o opatřeních českých firem týkající se koronaviru. "Některé firmy dávají zaměstnancům home office. Jiné firmy omezují nebo přímo zakazují pracovní výjezdy mimo republiku zejména do koronavirem zasažených oblastí. Opatření se týká i zvýšení úklidu a investice do dezinfekčních prostředků."

13.42 - Premiér Andrej Babiš (65) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch svolali na 14.30 tiskovou konferenci k výskytu koronaviru v Evropě.

13.30 - V německém okrese Heinsberg je podle informací focus.de v karanténě už 1000 lidí. Potvrzených případů je 60. Mezi nakažené přibyl další lékař, který virus zřejmě chytil od Itala v Mnichově.

12.55 - Podle informací iDnes.cz byl na infekčním oddělení ústecké Masarykovy nemocnice hospitalizován pacient s podezřením na koronavirus. Přijel z Japonska. Nyní se čeká na výsledky testů.

12.34 - V pátek podlehlo koronaviru v Íránu dalších osm lidí, celkem je tam už 34 obětí.

12.05 - Kvůli koronaviru byl zrušen mezinárodní autosalon v Ženevě, konat se měl příští týden. Ten každý rok přiláká desítky tisíc návštěvníků.

11.47 - Z Číny se vrací Vratislav Mynář, podle manželky Alex se po příletu v nemocnici kancléř prezidenta podrobí testu na koronavirus.

11.15 - Britský Wales hlásí první případ koronaviru. Nakažený pacient se před pár dny vrátil ze severní Itálie. Celkově je už ve Velké Británii 19 nakažených.

10.40 - Koronavirus se šíří extrémně rychle. V Evropě pronikl už do 21 zemí. Nejpostiženější zůstává Itálie. Švýcarsko zavedlo mimořádné opatření. Až do odvolání jsou zakázané akce s více než tisíci lidmi.

Výskyt koronaviru v Evropě.

10.00 - Pětičlenná rodina, která byla uvězněna v karanténě na Tenerife, se vrací do Česka. Šestá Češka v karanténě ale nejspíš zůstane.

Ministr zahraničních věcí informuje na Twitteru o návratu Čechů z Tenerife.

9.55 - Některé české školy a školky odmítají přijmout zpět po jarních prázdninách děti, které navštívily Itálii. Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové je to přehnané. "Itálie je široký pojem," řekla Právu.

9.27 - Ministerstvo zdravotnictví na Twitteru zveřejnilo počet vyšetřených osob.

Informace o celkovém počtu dosud vyšetřených osob.

8.27 - „Nejpravděpodobnějším místem, kde se objeví první případy nákazy koronavirem v České republice, budou nemocnice a jiná zdravotní zařízení,“ říká ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) v Česku.

8.13 - Rady od českých lékařů, co dělat, pokud máte podezření, že jste se nakazili koronavirem.

7.58 - !!! - Počet nakažených koronavirem v Itálii se zvýšil na 650, celkem 17 lidí nákaze podlehlo.

7.50 - V Moravskoslezském kraji odebrali vzorky krve kvůli příznakům nákazy novým koronavirem ve čtvrtek šesti lidem. Čtyři vyšly negativně, na zbylé výsledky se čeká.

7.22 - Šest německých zemí ohlásilo celkem 22 nových případů nákazy. Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko nahlásila dalších 14 potvrzených případů. V okrese Heinsberg u hranic s Nizozemskem je jich už 20.

7.15 - První případy nákazy hlásí Litva a Nový Zéland.

7.06 - Evropský parlament zvažuje, zda svá jednání a plenární zasedání bude pořádat formou telekonferencí kvůli sílícím obavám z nového koronaviru.

V Bruselu panují obavy z nákazy koronavirem.

7.03 - K pátku je podle oficiálních dat v celosvětovém měřítku 83 389 nakažených koronavirem, 2 858 nemoci podlehlo.

6.59 - Dobré ráno, nezvyklému náporu pacientů čelí Nemocnice Na Bulovce se specializovaným pracovištěm na infekční nemoci. Mnoho lidí přitom chodí, aniž by měli nějaké příznaky koronaviru.

Přehled toho, co přinesl čtvrtek

22.30 - Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Pro dnešní den se s vámi loučíme, naše online reportáž bude pokračovat ráno.

22.16 - Evropský parlament by mohl jednat přes telekonference, aby se předešlo šíření koronaviru, uvedl jeho mluvčí Jaume Guillot. Přesná podoba náhrady klasických schůzí bude známá během několika dní.

22.13 - Nizozemsko hlásí první případ nákazy koronavirem. Mezitím počet nakažených v Německu vzrostl na 44.

21.32 - Rakousko má už pět nakažených, vídeňská nemocnice hlásí tři nové případy. Patří mezi ně i rodiče dvou dětí, kteří přijeli z Itálie. U matky a otce se nákaza potvrdila, na výsledky testů se čeká.

20.50 - Dalších 20 případů nákazy koronavirem evidují ve Francii, dohromady je v zemi 38 nakažených.

20.27 - Facebook zrušil svou výroční konferenci F8. Konat se měla ve dnech 5. a 6. května, strach z koronaviru ale ve společnosti převážil. Událost se nekonala ani v letech 2009, 2012 a 2013. Náhradní termín pravděpodobně určen nebude.

Strach z koronaviru už zachvátil i společnost Facebook.

20.24 - Dalších 14 případů koronaviru hlásí Severní Porýní-Vestfálsko, 4 lidé se nakazili také v Bádensku-Württembersku. Počet nakažených ve Španělsku vzrostl na 24.

20.21 - Do domácího léčení propustili z Nemocnice Na Bulovce 17letého madíka, kterého ve středu večer přijali kvůli podezření na koronavirus. Testování dopadlo negativně, nákaza se nepotvrdila.

20.04 - Dívka z Brandýsa nad Labem zkolabovala po otevření zásilky z Číny, po přičichnutí k voňavce jí najednou bylo špatně. V pražské Nemocnici Na Bulovce skončila i se svými rodiči. Záchranáři je převáželi ve speciálních ochranných oblecích. Informuje o tom portál tn.cz.

19.37 - Ministr vnitra Jan Hamáček reaguje na informace o českých potravinových rezervách. "Na zprávy v médiích, že ČR má v hmotných rezervách zásoby “pouze” na 1,3 dne, je třeba říci, že se jedná o 13 milionů denních dávek potravin, a to nad rámec potravin, které jsou k dispozici u prodejců, dodavatelů a výrobců," uvedl na Twitteru.

19.07 - Itálie zatím nezavře hranice, přestože je situace v zemi nejhorší v Evropě. "Důvod k uzavření hranic teď neexistuje," prohlásil náměstek italského ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri.

19.04 - Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg je v nemocnici s podezřením na Covid-19. O víkendu byl v Íránu, píše server oe24.at.

18.25 - Izraelští vědci oznámili, že budou mít brzy k dispozici vakcínu proti koronaviru, informoval server ynetnews.com. Do tří měsíců ji začnou testovat na lidech.

18.05 - "Právě jsme umístili infotabuli na Dolní Dvořiště a ještě na další dvě místa na hraničních přechodech na silnicích I. třídy," hlásí Babiš na Twitteru.

Čechy při návratu z Itálie na cestě upozorní tato tabule.

17.39 - Evropa se koordinuje, vzkázal premiér Andrej Babiš. "Dnes jsem si vyslechl šéfy Bulovky, ÚVN, Motola a Homolky. Chci být připraven, i když teď nemáme jediný pozitivní nález," píše na Twitteru.

17.32 - Hasiči uklidňují vystrašené Čechy. "Protože nechceme přispívat k vyvolávané přehnané panice, nevidíme důvod, proč dávat obyvatelům naší země doporučení k předzásobení se konkrétními potravinami. Od podobných doporučení se v tuto chvíli distancujeme. Vývoj situace samozřejmě nepřetržitě sledujeme a v případě potřeby jsme připraveni plnit úkoly, které HZS ČR vyplývají ze zákona," uvedli na Facebooku.

16.47 - Přehled pravděpodobnosti úmrtí na koronavirus podle věku, v ohrožení jsou hlavně ti starší - čtěte tady.

16.41 - Adam Vojtěch oznámil, že v úterý 3. března proběhne mimořádné zasedání Světové zdravotnické organizace, zúčastní se ho ministři zdravotnictví členských zemí.

16.27 - Češi se po propuštění z karantény na španělském Tenerife se musejí bez prodlení vrátit domů. Nařídila jim to tamější vláda.

16.07 - U dalšího pacienta ve Fakultní nemocnici Brno se nepotvrdilo podezření na koronavirus. "Výsledky u druhého testovaného pacienta dopadly negativně. Tudíž ani u jednoho z nich se neprokázala nákaza koronavirem," řekl eXtra.cz mluvčí FN Brno Pavel Žára.

15.41 - Kvůli podezření na nákazu koronavirem skončilo přibližně 100 lidí ze Středočeského kraje v domácí karanténě. Zrovna se vrátili z dovolené Itálii. "Na základě informací, které mám z krajské hygienické stanice, se jedná o lidi, kteří se vracejí z Lombardie nebo Benátska," řekla webu novinky.cz Helena Frintová z krajského úřadu. V úterý zasedne krajská bezpečnostní rada.

15.30 - Potravinami se předzásobují i Češi z menších měst. Takhle to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v dobříšském supermarketu.

Lidé kvůli obavám z koronaviru vykupují základní potraviny.

15.27 - Kdy vyvrcholí epidemie koronaviru? Pro eXtra.cz promuvila viroložka Ruth Tachezy - podívejte se zde.

15.17 - Počet nemocných v Kanadě se vyšplhal k číslu 13, v Německu se nakazil lékař. Předtím se dostal do styku s 12 pacienty.

14.54 - Slovensko kvůli koronaviru zavede od pátku kontroly aut na hranicích s Rakouskem.

14.49 - Dalšího nakaženého koronavirem potvrdila Kanada. Počet nemocných se zvýšil na třináct.

14.42 - Hygienická stanice hlavního města Prahy uvedla, že v období uplynulých 24 hodin prošlo na území Prahy testem na možnou nákazu koronavirem Covid-19 celkem devět osob. Výsledky testů nákazu neprokázaly.

14.37 - Koronavirus zasáhl v italských Benátkách do natáčení dalšího filmu ze série Mission Impossible s Tomem Cruisem. Najdete ZDE

14.36 - 6 zásadních bodů a faktů o koronaviru: Co byste měli o nemoci vědět a jak se chránit Najdete ZDE

14.24 - V Německu je aktuálně deset pacientů s prokázanou nákazou koronavirem.

14.01 - !!! - "Ve středu jsme přijali dva pacienty, kteří byli v Itálii. A vykazovali příznaky virového onemocnění. Po odebrání vzorků se u jednoho nákaza na koronavirus neprokázala. U druhého pacienta budeme znát výsledky dnes odpoledne, nejpozději zítra v ranních hodinách," řekl eXtra.cz mluvčí FN Brno Pavel Žára.

Ve FN Brno čekají na výsledky pacienta, který vykazoval symptomy virového onemocnění.

13.47 - Papež František má mírné zdravotní problémy. „Pro lehkou indispozici zůstane v Domě Svaté Marty,“ informoval mluvčí Vatikánu Matteo Bruni. Podle neověřených informací měl být v kontaktu s lidmi, u nichž se prokázala nákaza koronavirem.

13.36 - Některé obchody vzali lidé doslova útokem, aby se zásobili. Zejména kupují trvanlivé zboží.

Obchod sítě Tesco v Brně - foto: eXtra.cz.

13.24 - Řecko oznámilo dva nové případy nákazy koronavirem, Švýcarsko oznámilo tři nové případy - celkem země eviduje čtyři nakažené.

13.18 - 5 příznaků koronaviru: Tyto symptomy vám napoví, že jste mohli chytit Covid-19 Najdete ZDE

13.10 - Podle agentury ANSA v Itálii zemřeli další dva lidé nakažení novým koronavirem. Aktuálně jde o 14 obětí epidemie. Země dále eviduje 528 nakažených.

12.57 - Policie na svém twitteru vydala prohlášení k možnému výskytu COVID-19.

zdroj: Policie ČR

12.45 - České aerolinie ČSA s okamžitou platností pozastavily přímé lety mezi Prahou a jihokorejským Soulem. Opatření bude podle mluvčí ČSA Vladimíry Dufkové v platnosti na neurčito.

ČSA omezilo své lety.

12.33 - Hygienici uvedli, že kvůli podezření na koronavirus je ve Středočeském kraji v domácí karanténě přibližně 100 lidí.

12.18 - Odborníci varují zarostlé muže: Pokud nechcete chytit koronavirus, oholte si vousy Najdete ZDE

12.12 - Vzhledem ke zvýšeným dotazům se Česká lékárnická komora rozhodla vydat desatero, které je potřeba dodržovat pro vlastní ochranu v době respiračních onemocnění.

Dodržování základních hygienických pravidel je při výskytu koronaviru jedním z hlavních doporučení.

11.54 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání Ústřední epidemiologické komise promluvil k veřejnosti s prosbou, aby se zdržela paniky. Podle něj není nutné, aby lékaři testovali každého, kdo se vrátí ze severu Itálie.

Zasedání Ústřední epidemiologické komise.

11.40 - Prvního infikovaného koronavirem ohlásila Vídeň. Podle tamního deníku Krone jde o muže ve věku 72 let. Momentálně se nachází v karanténě v nemocnici Rudolfstiftung.

11.15 - V Praze k dnešku lékaři otestovali 41 osob na nákazu Covid-19. "Včerejší ranní očekávané výsledky pěti testovaných případů nákazu nepotvrdily. Během včerejška navíc negativní výsledek obdrželo dalších sedm testovaných osob. V daný okamžik se tak zpracovávají ještě dva uskutečněné odběry. Výsledky 39 dosud provedených testů nákazu koronavirem Covid-19 vyvrátily," uvedla na svém portálu Hygienická stanice hl. m. Prahy.

11.10 - Guvernér severoitalské Lombardie Attilio Fontana oznámil veřejnosti, že byl v kontaktu se spolupracovnicí, měla pozitivní test na onemocnění COVID-19. Kvůli tomu zůstane následujících 14 dní v karanténě.

10.59 - "Zaznamenali jsme zvýšený počet požadavků na informace o příznacích nákazy koronavirem zejména od lidí, kteří byli v posledních dnech v zahraničních destinacích," řekla eXtra.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová s tím, že na webových stránkách zzshmp.cz lidé najdou potřebné informace.

10.25 - Velká Británie ohlásila další dva případy nákazy koronavirem. Pacienti se nakazili během pobytu v Itálii a Tenerife.

10.23 - Prezident Donald Trump na čtvrteční tiskové konferenci uvedl, že riziko nákazy zůstává pro Američany stále velmi nízké. Pokud se však nemoc COVID-19 bude šířit, jsou USA připraveny přijmout další opatření. Žádné restrikce pro lidi, kteří do USA cestují z Koreje a Itálie, kde je aktuálně zvýšený počet nakažených, zatím Washington podle Trumpa nepřijal.

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru.

10.02 - !!! - V Japonsku se koronavirem nakazila žena, která se z něj už dříve vyléčila. Obavy vědců se tak naplnily. "Víme, že když chytíte virus, vaše tělo se naučí, jak s ním bojovat. Nicméně, stejně jako naše mysl, tělo, může časem zapomenout, jak to udělat," upřesnil pro server Metro.co.uk doktor Babak Ashrafi.

9.30 - V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem celkem 22 pacientů, nakažených je 141 lidí.

9.01 - Fakultní nemocnice Brno ohlásila dalšího pacienta s podezřením na koronavirus, pro ČTK to uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Fakultní nemocnice Brno.

8.39 - V Evropě celkem na nákazu koronavirem zemřelo 14 lidí. V Itálii dvanáct a dva ve Francii. Virus je potvrzen v 18 zemích.

8.20 - V Česku lidé v obavě z koronaviru, který se šíří po Evropě, vyrazili ve středu do obchodů a zásobí se potravinami. Především trvanlivými. Podle vyjádření některých prodavaček, jsou ochotni utratit tisíce korun. Oproti tomu lékárny se potýkají s nedostatkem roušek a respirátorů.

7.45 - První případ nákazy novým typem koronaviru ohlásilo Estonsko. Jde o muže, který se vrátil z Íránu.

7.39 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se snažil Čechy uklidnit před panikou. "Chtěl bych všechny uklidnit. V ČR není prozatím žádný potvrzený případ koronaviru. Právě teď jsem dostal informaci z Národní referenční laboratoře, že k tomuto okamžiku odborníci otestovali celkem 111 osob, všechny výsledky jsou negativní," napsal na svém Twitteru.

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch.

7.07 - WHO vydala ve středu několik základních rad, jak se před nákazou koronavirem nejlépe chránit Najdete ZDE

7.05 - U Čecha, který měl příznaky a vrátil se z Itálie, se nákaza nepotvrdila.

7.01 - Koronavirus si ke středě připsal smutnou bilanci, a to 2 801 obětí a 82 164 nakažených.

6.15 - Dobré ráno, o riziku rozšíření nového typu koronaviru do Česka bude dnes jednat Ústřední epidemiologická komise.

Přehled toho, co přinesla středa

23.00 - První nákazu koronavirem hlásí Rumunsko, Češi uvězněni na Tenerife se mohou vrátit domů.

22.00 - Podle informací Aktu.cz míří na pražskou Bulovku další mladík s příznaky koronaviru. Vrátil se ze severní Itálie. Výsledky testů budou známy nejdříve ve čtvrtek.

21.00 - České firmy zvyšují výrobu roušek a respirátorů. Ministerstvo nařídilo nemocnicím, aby se předzásobily na 4 měsíce dopředu.

Roušky jsou momentálně v Česku vykoupené. Stejně tak respirátory.

20.30 - Počet nemocných v Itálii raketově stoupá, nakažených je už 400 lidí. V Evropě je aktuálně 14 obětí smrtícího viru, z toho 12 právě v Itálii.

19.50 - Gruzie potvrdila první případ nemoci Covid-19. Stejně tak první případ nákazy má Severní Makedonie. Jde o ženu, která se před pár dny vrátila z Itálie. Koronavirus se nejnověji vyskytl i v Řecku.

19.35 - Fakultní nemocnice Brno oznámila, že má pacienta s podezřením na koronavirus. Má příznaky a byl v Itálii, řekl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Výsledky jeho testů by mohly být ve čtvrtek. V domácí karanténě zůstávají po návratu z Benátek i tři lidé v Mostě.

19.20 - Praha řeší s obchody eventuální omezení množství potravin v případě paniky, která by nastala při potvrzení koronaviru v Česku. Město chce předejít šílenství, které zavládlo v jiných zahraničních městech.

Aktuální pohled na supermarket v Itálii.

19.05 - Francie oznámila 18. případ nákazy koronavirem. Dva lidé zemřeli, čtyři jsou v nemocnici a 12 se jich zotavilo, uvedl šéf zdravotní služby Jerome Salomon.

18.10 - Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin zaznamenali zvýšený zájem zákazníků o některé trvanlivé potraviny.

18.00 - Některé české firmy mají kvůli rozšíření nákazy novým koronavirem v Itálii problémy s dodávkami. V rozhovoru s ČTK to uvedl vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Miláně Marek Atanasčev.

Nemoc si doposud vyžádala 2765 obětí, z toho 2717 mrtvých eviduje Čína, odkud se vir začal šířit.

Veškeré informace o koronaviru čtěte ZDE

Související články

Další články