Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Biolog Flegr risknul cestu metrem: Expert na viry popsal, jak přežít v pražské MHD

Biolog Flegr risknul cestu metrem: Expert na viry popsal, jak přežít v pražské MHD
Zdroj: Facebook/eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Koronavirus
Experti se shodují, že jedno z největších rizik, kde chytit koronavirus, je městská hromadná doprava. Podobně to vidí parazitolog Jaroslav Flegr (62), podle kterého by se lidé měli MHD co nejvíce vyhýbat. Přesto se nám ho podařilo vyfotit minulý pátek v pražském metru. Jak ale uvedl pro eXtra.cz, měl k tomu dobrý důvod.

Jaroslav Flegr delší dobu varuje před koronavirem. Sám dal dohromady desatero, ve kterém doporučuje nevycházet z domu a vyhnout se kontaktu s většími skupinkami lidí. "Snažím se nejezdit hromadnou dopravou a vlastně ani nevycházet z domu. To doporučuji všem," řekl pro eXtra.cz parazitolog.

I proto bylo překvapivé spatřit vědce v pátek v přeplněné městské dopravě, kde je hlava na hlavě. Flegr k tomu měl ale dobrý důvod, snažil se zajistit, aby nemusel MHD využívat. "Ten týden jsem byl venku vůbec poprvé. Jel jsem s elektrickou koloběžkou do servisu. Právě kvůli tomu, abych v nejbližších měsících nemusel pokud možno používat hromadnou dopravu," vysvětlil Flegr.

Známý vědec tak doporučuje, aby lidé volili ideálně alternativní dopravní prostředek než MHD. K přesunu po Praze by měli využívat kola, koloběžky nebo jejich elektronické verze. V metru či v autobusu je totiž příliš velké riziko nákazy koronavirem

Lidé by neměli chodit na veřejnost

Když už někdo musí podniknout cestu hromadnou dopravu, měl by mít na obličeji kvalitní roušku z nanovláken a ideální je nedotýkat se míst, na která sahali ostatní cestující. Pokud se tak stane, je potřeba si poté umýt důkladně ruce mýdlem. Zároveň je vhodné udržovat od ostatních dvoumetrovou vzdálenost, což ale ne vždy jde dodržet.

Lidé by podle Flegra neměli ani vycházet na veřejnost, pouze v nejnutnějších případech. "Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání," doporučil Flegr.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy