Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

VRAŽDA NOVINÁŘE: Italská mafie na Slovensku podniká už léta. Ministr Robert Kaliňák musí do sedmi dnů rezignovat

Premiér Fico, policejní prezident Gašpar a ministr spravedlnosti Kaliňák
mají kolosální problém.
Zdroj: repro ČT
+ Dalších 19 fotografií
Proč byl zavražděn sedmadvacetiletý novinář Ján Kuciak (†27)? V případu se objevila nová verze. Policie prověřuje, zda Kuciak nemířil na lidi z Nejvyššího soudu a tamější korupci. Další vyšetřování se soustředí na italskou mafii, která na Slovensku působí. Třetí variantou by mohli být slovenští podnikatelé, kteří měli v minulosti s Kuciakem problémy. Jedním z nich je Marián Kročner. O italské mafii na Slovensku pohovořil také spisovatel Roberto Saviano (38). Opozice volá po odstoupení ministra vnitra Roberta Kaliňáka (46).

Slovenská policie v případě zavražděného novináře Jána Kuciaka čelí obrovskému tlaku. Veřejnost se ptá, proč nedostal ochranu, když mu vyhrožoval slovenský podnikatel Marián Kročner. Ten Kuciakovi vzkázal, že se detailně začne starat o jeho rodinu. Tehdy to ministr vnitra Kaliňák bagatelizoval, že o žádné vyhrožování nejde. Jenže Ján Kuciak je dnes mrtvý. Byl zastřelen a po smrti je i jeho snoubenka.

Další linkou je, že Kuciak upozorňoval na korupci u slovenských soudů. S touto teorií přišel slovenský publicista Radovan Bránik.

Vyšetřování se soustředí také na italské podnikatele, kteří na Slovensku působí. Kuciak byl přesvědčen, že lidé kolem podnikatele Vadaly čerpají nelegálně evropské dotace a "přes osobu Márie Troškové ovlivňují i premiéra Roberta Fica.

O italské mafii na Slovensku otevřeně hovořil i spisovatel Roberto Saviano. Vyjádřil se i konkrétně k případu zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny K., a to na svém facebookovém profilu, který se před mafií, díky svým kontroverzním dílům o organizovaném zločinu musí ukrývat od roku 2006. Trvalý policejní dohled je pro něj nutností.

„Ján Kuciak byl zavražděn, protože byl v pátrání po roli mafií na Slovensku osamocený. Položme si otázku, proč jsou novináři – od Giancarla Sianiho přes Annu Politkovskou a Antonia Russa až po Daphne Caruanovou Galiziovou – natolik zranitelní, že někdo může kvůli byznysu zvažovat jejich likvidaci,“ říká v textu Saviano.

I jemu samotnému je de facto neustále vyhrožováno smrtí. Brutální metody neapolské mafie popsal v knize Gomora, podle které byl natočen i film. Spisovatel je chráněn policii 24/7. To by u Jána Kuciaka také nebylo od věci. Bohužel už je pozdě.

Případ nevyřešené vraždy vytváří třaskavé politické pozadí. Opozice volá po tom, aby do sedmi dnů rezignoval ministr vnitra Kaliňák. Pokud neodstoupí, na protest položí svou funkci ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská.

Související články

Další články