Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Mirai menu z mekáče každý den? Lékařka Kateřina Cajthamlová vynesla nekompromisní verdikt

Mirai menu z mekáče každý den? Kateřina Cajthamlová vynesla nekompromisní verdikt
Zdroj: se souhlasem Mirai, herminapress, koláž eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Mirai menu

MUDr. Kateřina Cajthamlová, známá to bojovnice proti nadbytečným kilům, se pro redakci eXtra.cz podívala na zoubek menu kapely Mirai, které prodává řetězec rychlého občerstvení McDonald's. A medaili za mimořádný přínos zdraví českého národa od ní ani band, ani fastfoody rozhodně nezískaly.

Mirai a McDonald's: Co nabízejí za 300 Kč

Band Mirai uzavřel se společností McDonald's spolupráci, na základě níž se v podnicích nyní prodává menu, které obsahuje: nápoj, Big Mac, hranolky, karamelový zmrzlinový pohár se sušenkovým posypem, dva kuřecí nugety se sladkokyselou omáčkou a dva kuřecí kousky k tomu. To vše za tři sta korun.

V pokrmech je 5 gramů soli, což je pro dospělého na hraně (redaktorka Expres.cz dokonce po tomto jídle prý krvácela z nosu, i když na to normálně netrpí), ale na děti, které meníčka z podobných provozů rády konzumují, už je to vyloženě přes míru.

Kapela lidem rádoby v legraci doporučuje tuhle nálož konzumovat denně. Co na to lékařka Kateřina Cajthamlová, která proslula jako poradkyně obézních z někdejšího televizního pořadu Jste to, co jíte?

„Existuje jedno jednoduché vysvětlení, proč to Mirai dělá: a to, že je to pro kapelu dobrý byznys. Hlavní argumentace pro ně asi bude jen to, kolik za to dostali. Vůbec ale netuším, jestli mají takové propady v příjmech, že potřebují něco takového,“ diví se reklamní akci hudební skupiny věhlasná doktorka.

Osobní integrita skupiny Mirai patrně není narušena tím, že propagují kravinu. Ale je to stejné, jako kdyby například pana Zdeňka Pohlreicha někdo najal na to, aby propagoval dechovku. Pro mě je to na stejné úrovni,“ říká pobaveně.

„To, co dělá Mirai, je důkaz Minesotského hladovějícího experimentu v praxi (mladé muže vyhladověli tak, že se z nich stali asociálové, kteří pak nebyli schopni myslet už na nic jiného než na jídlo – pozn. red.). Tedy toho, že někteří lidé už nepřemýšlí nad ničím jiným než nad podvýživovými dietami, jejichž důsledkem jsou pak podobné nesmysly a představy o jídle tohoto typu,“ dumá nahlas.

Kateřina Cajthamlová: Drahé, tučné a sladké

„Kromě toho, že je to sladké a tučné, mi to navíc přijde dost drahé. 1 700 kcal je určitě skoro celý denní kalorický příjem pro dospělou osobu. Co se týče živin, tak to není vůbec dobré,“ reaguje na výživové hodnoty menu.

A co by takové jídlo udělalo s tělem člověka, který by se jím vykrmoval denně, jak Mirai radí?

„To se jednoduše říct nedá. Hodně záleží na věku, pohlaví, zátěži a podobně. Ale už přece existují filmy o lidech, kteří denně mekáč jedli. Takže víme, co to může s člověkem udělat (viz například dokument Super Size Me – podívejte se na jeho kartu na ČSFD - pozn. red.). Ale jestli existuje někdo, kdo se stravuje podle toho, co nabízí kapela Mirai, tak není úplně chytrý,“ domnívá se Kateřina Cajthamlová.

Přijde regulace?

Podle ní paradoxně podobné kroky firmy, která si ještě donedávna snažila spravit vnímání veřejností coby „ničitele zdraví“ salátovými bary, aby pak u nás nabízela znovu takové plnotučné „dobroty“, mohou přispět k zásahu politiků.

„Je zcela logické, že po lockdownech při covidu se potravináři snaží dělat psí kusy. Musíme si uvědomit, že oni nemají žádnou zodpovědnost. A je pravda, že u nás zatím neexistuje regulace, jakou mají třeba Dánové. Nemáme tedy tyto ‚prasárničky‘ s přirážkou. Ale jestli McDonald's bude hodně dlouho dělat podobné věci, věřím, že se to pak prosadí i u nás,“ doufá závěrem pro eXtra.cz MUDr. Kateřina Cajthamlová.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy