Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Měl štěstí: Druhý Čech dostal Remdesivir, původně byl pro těhotnou

Měl štěstí: Druhý Čech dostal Remdesivir, původně byl pro těhotnou
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
koronavirus
Minulý týden začal dostávat Remdesivir už druhý dospělý pacient v Česku. Leží v pražské FN Motol, experimentální lék se k němu ale dostal jen díky šťastné náhodě. Původně byl totiž určen dospělé pacientce, jejíž stav se ještě před dodávkou léčiva zlepšil.

Remdesivir je v současnosti určen výhradně těhotným ženám a dětem. Společnost Gilead Sciences, ve které na experimentálním léku pracuje i Čech Tomáš Cihlář, rozděluje dodávky v rámci programu soucitu. Šťastnou náhodou se ale dostal k druhému pacientovi v Česku.

Co je Remdesivir

Experimentální antivirotikum Remdesivir vyvinula americké společnost Gilead Sciences. Stojí za ním tým Čecha Tomáše Cihláře. Původně měl být určen k léčbě infekcí, které způsobují viry Ebola a Marburg. Podle dosavadních poznatků však může zabírat i na jiné RNA viry včetně koronavirů. Momentálně se ověřuje účinnost proti nemoci COVID-19, s jejíž epidemií bojuje celý svět.

Více o tématu

Lék měl původně putovat k těhotné pacientce s koronavirem. Její stav se však zlepšil, česká pobočka výrobce proto situaci využila. Aby nemusela Remdesivir vracet, našla jiného příjemce léku.

Na šťastnou náhodu upozornil server Novinky.cz. „V tuto chvíli stále běží program soucitu. Takže lék by se za normálních okolností k dospělému pacientovi nedostal. V případě dospělého pacienta v motolské nemocnici jde o takovou výjimku z výjimky. Lék byl v rámci tohoto programu schválen pro těhotnou pacientku. Ale její stav se rychle zlepšil, takže nakonec nepodepsala informovaný souhlas. Ale tím, že byl už centrálou schválen, chtěli jsme ho tu udržet a nevracet ho. Takže ho dostal pacient z Motola,“ řekl webu zástupce firmy pro ČR a SR Pavel Březina.

Pacient s koronavirem z motolské nemocnice byl ve velmi vážném stavu, ležel na specializované jednotce pro ventilované pacienty. Remdesivir začal dostávat během minulého týdne.

Česko se zároveň připravuje na rozšířený program dostupnosti tohoto léku. Ještě ho ale musí posoudit Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy