Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Israel Kamakawiwo'ole by oslavil narozeniny: Autora hitu Somewhere Over the Rainbow zabila obezita

Israel Kamakawiwo'ole by oslavil narozeniny: Autora hitu Somewhere Over the Rainbow zabila obezita
Zdroj: YouTube
+ Dalších 9 fotografií
galerie
Israel Kamakawiwo'ole, který se nejvíce proslavil svým hitem Somewhere Over the Rainbow, by oslavil 61. narozeniny. Bylo mu pouhých 38 let, když v roce 1997 zemřel po prodělání infarktu myokardu. Ten u něj způsobila morbidní obezita, při výšce 188 centimetrů vážil 340 kilogramů.

Samotné jméno Israel Kamakawiwo'ole zřejmě lidem nic moc neřekne, jakmile se ale zmíní hit s názvem Somewhere Over the Rainbow, všichni mají jasno. Píseň havajského hudebníka slyšel snad každý a jen málokoho nezaujalo, jak obézní je muž, který ve videoklipu třímá ukulele a zpívá.

Israelovi bylo pouhých 11 let, když se začal věnovat hudbě. Vzorem mu byla spousta havajských hudebníků. Ve věku 15 let společně s bratrem založil kapelu a v následujících letech se sourozenci proslavili po celé Havaji.

Z Israela, kterému blízcí přezdívali Iz, se roku 1982 stal sólový zpěvák - jeho bratr Skippy zemřel na infarkt. V tomtéž roce se Israel oženil se svou životní láskou Marlene, která mu brzy porodila dceru. Bolest ze ztráty bratra ale hudebníka sžírala do konce života.

Obezita

Hudebník, který se nejvíce proslavil díky své hře na ukulele a zpěvu, nebyl nikdy štíhlý. Byla to právě jeho obezita, která mu do osudu vepsala smrt v nízkém věku. Zatímco lidé se radovali z jeho úspěchů, on mohl veškeré předávání cen či vyhlašování sledovat pouze z nemocniční postele.

Psal se rok 1997, když Israel s váhou neuvěřitelných 340 kilogramů začal mít dýchací potíže. Později, dne 26. června, zemřel ve věku 38 let na infarkt myokardu. Jeho tělo bylo vystaveno v budově Kapitolu v Honolulu a na jeho počest byla v den jeho smrti zdvižena havajská vlajka.

Pohřeb

Posledního rozloučení s Israelem Kamakawiwo'olem se zúčastnilo na 10 tisíc lidí. Jeho popel byl později za přítomnosti kamer vysypán do moře na pláži Mākua Beach. Tyto záběry je dodnes možné vidět právě ve videoklipu k jeho nejznámější písni Somewhere Over the Rainbow. Ta je stará už téměř 30 let, lidé si ji ale dodnes rádi pouštějí.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy